Jak funkcjonują sprężarki tłokowe?

Sprężarka tłokowa

Źródło: http://www.pneuma.pl/
Sprężarki to zbiór narzędzi, które służą do sprężania powietrza lub innych gazów.

Biorąc pod uwagę zasadę ich działania, można podzielić je na sprężarki wyporowe, do których należą sprężarki tłokowe i przepływowe (inaczej wirowe).

Sprężarki tłokowe są używane przeważnie w przemyśle, w charakterze urządzeń zwiększających ciśnienie powietrza, które jest wykorzystywane do:

– zasilania różnego rodzaju urządzeń pneumatycznych, stosowanych miedzy innymi w górnictwie , a także budownictwie,
– rozruchu wysokoprężnych silników spalinowych,
– zwiększania ciśnienia gazów używanych w przemyśle chemicznym,
– uruchamiania hamulców pneumatycznych,
– napełniania butli różnego rodzaju gazami.

Zdolność produkcyjna sprężarek tłokowych, w przypadku gazu zassanego, waha się od kilku m3 do kilkunastu tysięcy m3/h, natomiast w odniesieniu do ciśnienia tłoczenia, wartości mieszczą się w granicach od kilku dziesiętnych do dwustu MPa.

Podoba Ci taki tekst? To super, sprawdź stronę zawiasy nierdzewne do spawania pod tym adresem. Zobaczysz tam większą ilość informacji na tego typu temat.

Niezaprzeczalną zaletą sprężarek tego typu, jest ich zdolność produkowania wysokich ciśnień, a minusami duże wymiary i waga, wymóg stosowania zbiorników wyrównawczych oraz ryzyko zanieczyszczenia gazu olejem, stosowanym do konserwacji cylindra.

W skład sprężarki tłokowej wchodzą następujące elementy: korpus sprężarki, głowica wyposażona w zawory oraz układ korbowy.
Gaz znajdujący się w sprężarce podlega sprężeniu w skutek przemieszczania się tłoka, który przesuwając się w dół powoduje otwarcie zaworu ssącego i przypływ gazu do cylindra (jest to tzw. suw ssania), później przemieszczając się do góry powoduje zamknięcie zaworu ssącego i zwiększenie ciśnienia powietrza znajdującego się w cylindrze, które po osiągnięciu wystarczającego ciśnienia zostaje usunięte za pośrednictwem zaworu tłocznego.
Biorąc pod uwagę charakter procesu sprężania gazu, sprężarki tłokowe należy dodatkowo podzielić na jednostopniowe i wielostopniowe.

Szersze informacje na temat narzędzi wykorzystywanych do sprężania i filtracji powietrza, takich jak np. sprężarki śrubowe odszukasz.

, , ,

Related posts

Latest posts

Pomoc ekspertów jest nieoceniona

Do kupna apartamentu trzeba podejść niezwykle kompleksowo. Jest to wyjątkowo istotne, bo nieruchomości nie wykupujemy codziennie. Rekomenduje się więc zwrócić się ze swoją prośbą do doświadczonego specjalisty, jaki może pomóc określić sprawdzoną i godną naszej uwagi opcję dla nas. Możliwości szczególnie ciekawych stale przybywa, co uraduje klientów na rynku najbardziej. Szczególne rozwiązania dopracowywane są w sposób systematyczny przez naszych specjalistów.

Jak postawić szopkę drewnianą w ogrodzie?

Budowa osobistego miejsca w ogródku to misja oraz cel, ale przy okazji to też doskonała zabawa. Najfajniejsze jest, że efekty ujrzycie błyskawicznie, a zadanie w żadnym razie nie będzie trudne.
Najpierw budowę powinno się zgłosić do gminy.

Projekty domów. – przejrzyj studio krajobrazy

Wiele osób marzy o swoim własnym domku. Jednakże tak samo wiele osób wnioskuje, że w czasach ciężkich dla nas jest to nierealne. Boimy się zaciągać kredyty, bo tylko w sumie dzięki nim większość osób jest w stanie wybudować swój własny dom. Choć można również wyjechać za granice i tam zarabiać na upragnione cztery kąty.

Organizacja wesela – gdzie powinno się zaaranżować przyjęcie weselne?

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie. Młodzi, szykujący się na ten ważny dzień, mają wiele rzeczy do załatwienia. Pierwszym krokiem jest rzecz jasna odnalezienie sali weselnej. Zanim poczniemy wyszukiwać sali weselnej powinniśmy zrobić listę gości, oraz także spisać swoje oczekiwania w stosunku do sali i wesela.

By nie dopuszczać do pożarów – w jakie systemy opłaca się zainwestować?

Czasem można spotykać się z opiniami, że wszelkie szkolenia wiążące się z ochroną przeciwpożarową to strata czasu. Jednak na pewno osoby, jakie tak uważają, z pewnością zmienią zdanie, jeśli tylko znajdą się w obliczu zagrożenia przeciwpożarowego. Ochrona przeciwpożarowa w zakładzie pracy to niezwykle istotne zadanie.