Co produkujemy z wytrzymałej stali

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
Czyli o tym, z jakiego rodzaju blachy tworzy się dziś maszyny do trudnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że każdy z nas śledził z zamiłowaniem program ekstremalne maszyny na kanale discovery. Jeżeli jednak nie pamiętacie tej, co jak co starej już serii, pozwolę sobie na szybkie streszczenie. W programie pokazywano ówcześnie najcięższe, najbardziej wytrzymałe i bardzo ciekawe maszyny i konstrukcje na świecie – od wielkich wieżowców które są cudami architektury i inżynierii, po ogromne koparki czy żurawie wynajem wykorzystywane do pracy w niebezpiecznych warunkach, na przykład w hutach. Omawiano także ich budowę, projekty i materiały, z których zostały zrobione.

Niedawno przyszła do mnie myśl, żeby pomyśleć więcej nad sprzętami wykorzystywanymi do produkcji takich maszyn. Przecież stal z której wyrabia się taką ogromna ciężarówkę która waży niemalże pięćset ton musi być ogromnie wytrzymała! Spędziłem chwilę w sieci i zobaczyłem hardox, czyli bardzo wytrzymałą blachę, z jakiej takie ciężarówki i sprzęty są produkowane. Ta niezwykle trwała blacha trudnościeralna jest praktycznie 30 razy bardziej wytrzymała na wszystkie zniszczenia wynikające z obciążeń i naprężeń. Można ją stosować w najcięższych warunkach.
Pomyślałem w tym momencie – super, ale pewnie jest to z 30 razy więcej niż klasyczny budulec używany do konstruowania takich sprzętów.

Zaintrygował Cię niniejszy tekst? Jeśli tak, to śmiało zobacz, co jest w ofercie, która tyczy się tej samej tematyki.

Oczywiście, wyszło na to, że się myliłem – blachy trudnościeralne pomimo swej niezwyklej trwałości są praktycznie tak samo grube, co jej klasyczny odpowiednik. To pozwala konstruować urządzenia i specjalistyczne elementy o podwyższonej wytrzymałości bez tworzenia planów budowy, przystosowanych do większej masy materiału. Właśnie stąd też bierze się ogromna popularność tego typu {materiałów.

Pozostając na fali przeczesywania informacji w internecie moją uwagę zwróciło to, że tylko jedna huta na całym świecie produkuje tą stal hardox, a mianowicie Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkudziesięciu lat maja patent na metodę produkcji takiej stali, a jej formułę trzymają w tajemnicy.

, , ,

Related posts

Znakomita jakość na wyciągnięcie ręki – marka Bosch oferuje

Spora oferta producenta Bosch okazuje się dla wielu klientów strzałem w dziesiątkę. Możliwości są wyjątkowo zróżnicowane, dlatego polecane jest sięgać po te wypróbowane. Mnogość ofert do całkowitej dyspozycji klientów udowadnia, jak dużo można z nich wyciągnąć dla siebie. Moc przemyślanych rozwiązań zachwyca klientów, którzy w każdej następnej kolekcji znajdują właściwe dla siebie opcje. BOSCH MUM54420 odróżnia się szczególnie na tle obecnie dostępnych ofert producenta.

Zawiesia pasowe – krótka charakterystyka

Wysokiej jakości zawiesia pasowe wykonywane są z poliestru, który jest zaliczany do jednych z najbardziej trwałych materiałów, które są dostępne na rynku. Posiadanie zawiesia właśnie z poliestru jest zatem gwarancją doskonałego poziomu bezpieczeństwa jak również użytkowania go przez długi czas.

Sprzęt ciężki i w jaki sposób go znaleźć? – obsługa i operatorzy, czyli jak niedrogo wynająć żuraw?

Budowa, nieprzewidziany wielkogabarytowy transport, usterka techniczna, rozszerzenie usług o kolejne branże, bywają momenty, w których niejedna firma korzysta z wynajmu ciężkiego sprzętu. Niekiedy wystarczający okazuje się jeden samochód, lecz bywają i sytuacje, kiedy do działania musi ruszyć cała flota zleceniobiorcy. Jak skutecznie i tanio znaleźć solidnego podwykonawcę?

Żurawie wieżowe to potrzebny sprzęt na budowie

Gdy dokładnie przyjrzymy się placom budowy, to dostrzeżemy, że jest na nich używanych dużo różnych sprzętów, jednakże większość z nich powtarza się na kolejnych placach budowy, co ma szansę nam dawać gwarancję, że są one potrzebne przy takich pracach.

Łączenie metali za pomocą zgrzewarki punktowej

Zgrzewanie jest jedną z metod łączenia blach. Polega na doprowadzeniu przy pomocy wysokiej temperatury do powstania na powierzchni styku łączonych materiałów wspólnych ziaren. Są one wynikiem dyfuzji i rekrystalizacji sąsiadujących ziaren metalu. Miejsca połączenia materiałów nazywane są zgrzeiną. Scalone elementy tworzą połączenie zgrzewane

.

W sytuacji, kiedy potrzebne są żurawie budowlane, można je wynająć w fachowych firmach.

Budowanie obiektów to duże wyzwanie i kolosalna odpowiedzialność. W takich sytuacjach konieczne staje się zastosowanie doskonałej klasy wyposażenia oraz sprzętu. W momencie, gdy podejmuje się zadania postawienia naprawdę wysokiego wieżowca, konieczne bywa stosowanie specjalnych żurawi budowlanych. Nie każda jednostka dysponuje tego typu sprzętem, ale pomyślnie dla nich są przedsiębiorstwa, które zajmują się wypożyczaniem takich żurawi.

Latest posts

Jakie są zalety drzwi wejściowych wykonanych z PCW?

Najważniejszym kryterium wyboru drzwi zewnętrznych jest zazwyczaj cena, jednak nie powinno tak być, ponieważ nie jest to najważniejszy czynnik.
W praktyce może okazać się, że określony, konkretny model drzwi zewnętrznych jest drogi w stosunku do swojej niskiej jakości lub odwrotnie - model drzwi będzie tani, jednak będzie także dobrej klasy.

Dlaczego wybór dobrego projektu domu jest tak istotny?

W momencie gdy planujemy budowę swojego domu, najczęściej z wyszukaniem projektu nie mamy żadnego kłopotu. Przeglądamy przeróżne strony internetowe, katalogi czy też słuchamy wskazówek mniej lub bardziej doświadczonych znajomych.

Jak wyekwipować kuchnię, aby była funkcjonalna?

Rozpakowanie toreb z nabytkami wymaga wysoce rozwiniętych umiejętności logistycznych, tak samo szukanie potrzebnych szklanek a także towarów, z których zamierzamy upichcić obiadek.
Znakomicie przemyślany projekt kuchni sprawi, że bez problemu poradzimy sobie z wszelkimi zadaniami – jeśli nie zapomnimy o kluczowych zasadach ergonomii kuchennej.

Jaka powinna być minimalna grubość izolacji zbrojenia betonowego?

Otuliną nazywamy grubość powłoki betonu od krawędzi elementu żelbetowego do prętów, która ochrania zbrojenie przed szkodliwym wpływaniem siedliska.
Wzmocnienie różnych składników budowlanych budynku może niestety ulegać zepsuciu dla przykładu pod wpływem dużej temperatury lub kwaśnego podłoża.