Terminy prawne są niezwykle liczne, skomplikowane i jednocześnie w zasadzie znane tylko prawnikom

Prawo jest tą dyscypliną nauki, która rozwijała się przez stulecia. Jego zawiązki sięgają czasów antycznych i część praw przetrwała do dzisiaj, chociażby w postaci znanych skrzydlatych słów, które są niezwykle chętnie cytowane np. przez polityków. Nasza znajomość rozporządzeń czy nawet tylko terminologii z dziedziny prawa jest dość małowartościowa. Po pierwsze tę tematykę charakteryzuje duża rozległość, ale i notoryczne zmiany.

Porady prawne

Źródło: prawo.legeo.pl

A wreszcie po drugie, na co dzień nieczęsto bywa wymagana wiedza z tego tematu. Z tego też powodu zajmiemy się teraz słabo znanym terminem e-procurement.

Zainteresował Cię taki tekst? Zobacz i sprawdź szybko, w tym miejscu znajdziesz coś, co prawdopodobnie też jest wartościowe.

Samo brzmienie tego wyrazu już na początku odsyła nas rzecz jasna do języka łacińskiego. Bardzo podobne określenie, czyli per procura, jest dobrze znane historykom. W siedemnastowiecznej ojczyźnie książęta mogli wyjść za mąż w bardzo nietypowy sposób. Ślub per procura to taka ceremonia, gdzie jeden z niedoszłych małżonków jest nieobecny, ale zastępuje go jego pełnomocnik. Nieco może zaskakiwać to fakt, że i obecnie w uroczystość weselna może się w taki właśnie sposób odbyć.

Powróćmy jednakże do sedna naszych rozważań. Wspomniane wcześniej hasło e-procurement (patrz: modne szkolenia e-procurement) także odnosi się w jakiś sposób do szeroko pojętego pełnomocnictwa. Dzięki systemom elektronicznym możliwe jest szybkie dokonywanie zamówień, co znacznie wpływa na usprawnienie transakcji kupna-sprzedaży. Dzięki komputeryzacji zarówno placówki publiczne, jak i prywatne mogą w nieskomplikowany i, co warte zaznaczenia, przejrzysty sposób zamawiać surowce i śledzić na bieżąco postęp transakcji. W tak obmyślanym systemie sprzedaży najczęściej korzysta się z elektronicznych podpisów i faktur, które zastępują te tradycyjne wersje druków. I w tym przypadku nie bywa obligatoryjna osobista obecność dwóch stron dokonujących transakcji biznesowych.

prawo

Wdrożenie tego rodzaju rozwiązań na pewno pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu, ale nie tylko. Dzięki e-procurement każdy przedsiębiorca może weryfikować poziom danej transakcji i na bieżąco wyciągać przydatne wnioski. A to znacznie wpłynie również na budżet konkretnej firmy. Jeśli wspólnik nie świadczy usług na dobrym poziomie, to bez niepotrzebnych i pracochłonnych analiz można w szybki sposób uzyskać niepodważalne dowody na to, że transakcja przestała być dla nas korzystna.

, , ,

Related posts

Kwestie urzędowe za granicą – jak sobie z nim radzić?

Planujesz wyjazd za granicę? Na dodatek ma być to długi wyjazd dotyczący podjęcia pracy zarobkowej? Pamiętaj, aby odpowiednio wcześnie załatwić wszelkie niezbędne formalności w kraju, ale także poznać zasady funkcjonowania prawa w kraju, do jakiego wyjeżdżasz.

Jak zaplanować kolejne etapy edukacji, aby w przyszłości znaleźć pracę w księgowości bądź otworzyć własne biuro rachunkowe

Obmyślanie kariery w danym zawodzie niektórzy przedstawiciele młodego pokolenia zaczynają w gimnazjum. Wszystko dlatego, że już na tym etapie należy wyznaczyć drogę do przyszłego fachu. Przykładowo, każdy młody człowiek musi zdecydować, czy pójdzie do liceum i potem na studia, czy od razu przekroczy próg technikum, aby już w parę lat zdobyć wymarzony fach. Niektórzy nastolatkowie świetnie wiedzą, co pragną robić w przyszłości i wybór placówki edukacyjnej w jakimkolwiek wypadku nie jest kwestią zbiegu okoliczności.

Na ile handlowanie to właściwy pomysł na działalność gospodarczą?

O posiadaniu własnej działalności gospodarczej myśli sporo osób, jednakże nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, iż jest to naprawdę niełatwe. Wielu ludziom wydaje się, iż praca u siebie to jedynie atuty. Należy być jednak przygotowanym na to, że ciążyć będzie na nas wiele zadań, duża odpowiedzialność i niemały stres wiążący się z potrzebą opłacenia wszystkich rachunków. Jaki biznes wybrać dla siebie?

Zadania połączone z zatrudnianiem nowych pracobiorców

Jeśli w prowadzonej firmie pragniemy zaangażować pracobiorców, powinniśmy zastanowić się nad zadaniami, które będziemy musieli zrealizować w związku z owym zdarzeniem.
Owe zobowiązania zależą m.in. od formy umowy, na którą zatrudnimy pracowników jak też od ich indywidualnych uprawnień składkowych.

Latest posts

Organizacja wesela – gdzie powinno się zaaranżować przyjęcie weselne?

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie. Młodzi, szykujący się na ten ważny dzień, mają wiele rzeczy do załatwienia. Pierwszym krokiem jest rzecz jasna odnalezienie sali weselnej. Zanim poczniemy wyszukiwać sali weselnej powinniśmy zrobić listę gości, oraz także spisać swoje oczekiwania w stosunku do sali i wesela.

By nie dopuszczać do pożarów – w jakie systemy opłaca się zainwestować?

Czasem można spotykać się z opiniami, że wszelkie szkolenia wiążące się z ochroną przeciwpożarową to strata czasu. Jednak na pewno osoby, jakie tak uważają, z pewnością zmienią zdanie, jeśli tylko znajdą się w obliczu zagrożenia przeciwpożarowego. Ochrona przeciwpożarowa w zakładzie pracy to niezwykle istotne zadanie.

Jak wyekwipować kuchnię, aby była funkcjonalna?

Rozpakowywanie toreb ze sprawunkami wymaga wysoko rozwiniętych logistycznych umiejętności, podobnie szukanie potrzebnych talerzy jak też artykułów, z jakich zamyślamy upichcić obiadek.
Odpowiednio przemyślany plan kuchni spowoduje, że bez problemu poradzimy sobie z wszelkimi zadaniami – jeśli nie zapomnimy o fundamentalnych zasadach ergonomii kuchennej.

Co robić żeby uporać się z dziurawymi drogami?

„Wyrastają” jak grzyby po deszczu. Wystarczy, iż na dworze zrobi się nieco cieplej, zaś śnieg stopnieje. Wówczas bez trudu można je dostrzec gołym okiem.
Dziury w jezdni są solą sporej części polskich kierowców.