W jaki sposób przedsiębiorcy będą mogli rozliczyć wykorzystywanie prywatnych pojazdów do firmowych celów.

Używanie pojazdów prywatnych do celów firmowych obwarowane jest pewnymi przepisami. W chwili obecnej przedsiębiorcy mają dwa wyjścia aby to legalnie zrobić, to znaczy albo przekazać pojazd do ewidencji środków trwałych, albo jeździć samochodem prywatnym, a wszelkie rozliczać za pomocą tak zwanej kilometrówki.
Ewidencja ta jest obowiązkowa w paru przypadkach. Po pierwsze wtedy, kiedy będzie rozliczany prywatny pojazd przedsiębiorcy, pracowników czy użytkowany w oparciu o umowę użyczenia albo najmu.

Pragniesz zobaczyć inne podobne pomocne wskazówki? Jeśli tak, to zobacz tutaj szkolenie dla menedżera, a z pewnością nie odczujesz rozczarowania.

Lecz od 1 kwietnia 2014 roku taki obowiązek będą też posiadali podatnicy, którzy będą chcieli rozliczać pełny VAT od wydatków na eksploatację i zakup. Wtedy ewidencja musi być prowadzona w takim celu, żeby mieć całkowitą kontrolę nad przebiegiem pojazdu, tym samym wykluczając korzystanie z niego do celów prywatnych. Regulacje prawne szczegółowo precyzują, w jakim wymiarze i na jakich zasadach odliczać będzie można wydatki związane z pojazdem, zależne to jest między innymi od ilości zrobionych pojazdem kilometrów - program do ewidencjonowania przebiegu pojazdu.

odwzorowanie - firma
Napisał: Junta de Andalucía
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Ewidencja kilometrówki nie należy do jakiś skomplikowanych rzeczy, gdyż na szczęście przepisy w tym obszarze są w miarę czytelne i zrozumiałe. Prowadzić ją można ręcznie, a można się również wspomagać narzędziami informatycznymi. Dostępnych jest bowiem sporo rozmaitych programów, zarówno darmowych jak i płatnych, które pomagają w wykonywaniu tego obowiązku. Ewidencja przebiegu pojazdu program usprawni przede wszystkim zapisywanie wszystkich przejazdów i dokonywanych wydatków, a także automatyczne wyliczenie w oparciu o to całości kosztów - dodatkowe info. Często takie programy mają wręcz możliwość integracji z systemami księgowymi, przez co odpada konieczność przepisywania wszystkiego ręcznie.


Pozostałe artykuły

Czy spoglądaliśmy w jakiej kwocie nowe mieszkania Warszawa nam oferuje?

Szkło Pilkington Optiphon
Napisał: Pilkington
Zainspirowane przez: Pilkington
Jeśli pragniemy zatrzymać się na długi czas w stolicy, to trzeba przekonać, jakie są oferty na rynku nieruchomości, tak byśmy mogli powiedzieć, czy odnajdziemy coś odpowiedniego dla siebie.
Jedną z ważniejszych funkcjonalności, jaką powinien posiadać tego typu program, jest możliwość tworzenia raportów wydatków i przebiegów. Pożądane też by było, jeśli posiadałby on pobieranie w automatyczny sposób wszystkich stawek, przez co nie będzie trzeba o tym pamiętać, jeśli coś się zmieni.
2020/07/18, 08:29
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.