Jak rozumieć windykację? Czy to zjawisko jak egzekucja komornicza? Co należy wiedzieć w tym temacie?

Coraz więcej naszych rodaków zadłuża się w różnorodnych instytucjach finansowych, dostępna jest bowiem dosyć duża ilość różnych kredytów, pożyczek i chwilówek. Wszystko to jest najlepsze, dopóki spłacamy należności na czas, gorzej jak mamy problemy ze spłatą i nie możemy terminowo oddawać należności. W tej sytuacji może dojść do windykacji, jednak musimy pamiętać, iż windykacja to nie to samo, co egzekucja komornicza.

windykacja

Autor: Andrius Repsys
Źródło: http://www.flickr.com

Choć najbardziej istotny cel zdaje się być podobny, czyli zdobycie należnych pieniędzy, to jednak bazują one na całkowicie odmiennych prawach. Windykacja tak naprawdę jest typem mediacji między dłużnikiem a osobą albo instytucją, jaka zaoferowała pożyczkę (więcej: czym jest windykacja). Bardzo często musi opierać się na dialogu i negocjacjach. Windykator, jaki reprezentuje konkretną jednostkę lub firmę, nie może zająć dóbr materialnych dłużnika. Robi natomiast wszystko, by dobrowolnie zgodził się na ugodę. Dzięki temu możliwy jest kompromis, który będzie uwzględniał potrzeby i możliwości jednej, ale i drugiej strony. Praktycznie więc wygląda to tak, że osoba, która chce odzyskać swoje pieniądze musi zwrócić się do firmy windykacyjnej, jaka na jej wniosek kontaktuje się z dłużnikiem. W większości okoliczności wierzyciel odzyskuje należne mu pieniądze, które są oczywiście zmniejszone o prowizję. To na pewno wygodne, gdyż taki klient nie musi przejmować się całym procesem osobiście. Istnieją dwie najbardziej znane typy windykacji. Pierwsza z nich jest polubowna, czyli polega na wysyłaniu monitów i systematycznym przypominaniu dłużnikowi, że musi oddać należne pieniądze. Kolejna jest bardziej zaawansowana – sądowa, bowiem jak nie zadziała polubowny sposób, wtedy firma windykacyjna skieruje sprawę do sądu. W tego typu sytuacji sąd może nakazać zwrot dóbr, zaś do akcji wkroczy komornik.

długi

Autor: Kat R
Źródło: http://www.flickr.com

Dla dłużnika oczywiście zawsze najlepszym wyjściem jest windykacja polubowna, ponieważ jest szansa, iż będziemy w stanie dogadać i nie popaść w dalsze kłopoty. Dobrze również pamiętać, iż jednocześnie wierzycielowi, jak i reprezentującej go firmie windykacyjnej, generalnie zależy na odzyskaniu należności.

Aby poszerzyć wiedzę na opisywany wątek obejrzyj stronę (http://cliff-broker.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenia-majatku-firmy-i-utraty-zysku.html), która ma ciekawe dane na przedstawiany temat – trzeba tylko kliknąć.

W taki sposób więc będą robić wszystko, aby dłużnik był w stanie spłacić swoje zobowiązanie, choćby w ratach. Jak więc widzimy windykacja nie jest tak restrykcyjna jak egzekucja komornicza, gdyż podczas jej trwania dłużnik ma okazję, aby bez sądu zwrócić pieniądze.

, , ,

Related posts

Przydatne zalecenia, które pomogą wybrać odpowiednie biuro rachunkowe

Nie każdy posiada kompetencje w dziedzinie rachunkowości, zatem jeżeli zaczyna prowadzić swoją działalność gospodarczą, powinien wybrać właściwe biuro rachunkowe Olsztyn. Kilka użytecznych porad pomoże podjąć trafne decyzje oraz ustrzec się kłopotów powiązanych z kwestiami finansowymi.

Meritum pakiet bez granic

Gdy mamy firmę to chcielibyśmy żeby przynosiła ona duże dochody. Tak, więc, gdy poszukujemy najlepszych rozwiązań, by działać na jak najwyższym poziomie powinniśmy zapoznać się z ofertę banku Meritum.

Zestawienie kredytów gotówki

Każdemu chyba z nas w pewnym momencie braknąć może środków finansowych na jakieś zakupy. Czy ma to być samochód, lodówka czy na przykład wymarzona wycieczka, to w każdym z tych przypadków możemy albo zrezygnować z wymarzonego zakupu, lub jakąś metodą zorganizować potrzebne środki.

Biuro rachunkowe

Współcześnie wielką ilość trudności z kwestiami biznesowymi są w stanie pomóc rozwiązywać doświadczeni fachowcy, dla których rachunkowość albo księgowość nie posiadają żadnych sekretów. Dobrze w razie różnorodnych problematycznych kwestii nie zwlekać za dużo i zaczerpnąć kilku istotnych uwag w konkretnych kwestiach. Do tego gatunku problemów należą niewątpliwie liczne problemy z płatnością w większości wypadków również z przeliczaniem stóp procentowych. Biuro rachunkowe pomoże prosto rozwiązać takiego rodzaju kwestie.

Dzisiaj łatwo wyszukać nie tylko korzystną cenowo, ale i dopasowaną lokalizacyjnie ofertę biura rachunkowego

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga posiadania nie tylko wyjątkowych umiejętności organizacyjnych oraz gwarantowania wysokich standardów podczas oferowania usługi czy produktu. W dzisiejszych czasach, żeby nasz interes dobrze się rozwijał, musimy pamiętać także o jego stronie finansowej. Jest to kwestia arcyważna, gdyż jej zaniedbanie grozi nam finansowym krachem, czy też nawet konsekwencjami karnymi.

Latest posts

Atrakcyjne systemy ogrodzeniowe – w jakich miejscach je kupić?

Przedsiębiorstwo już od ponad 25 lat projektuje oraz produkuje systemy ogrodzeniowe, które są odpowiedzią na oczekiwania nowoczesnej architektury. Systemy ogrodzeniowe gwarantują nowe efekty przestrzenne, estetyczne oraz użytkowe, łącząc niepowtarzalny design z uniwersalnością zastosowań. Jednocześnie bogate doświadczenie w produkcji sit przemysłowych do filtracji i separacji sprawia, iż w procesach produkcyjnych przedsiębiorstwo wykorzystuje zaawansowane technologie, zapewniające wyjątkową trwałość oraz dokładność wykonania wszystkich produktów.

Przydatne zalecenia, które pomogą wybrać odpowiednie biuro rachunkowe

Nie każdy posiada kompetencje w dziedzinie rachunkowości, zatem jeżeli zaczyna prowadzić swoją działalność gospodarczą, powinien wybrać właściwe biuro rachunkowe Olsztyn. Kilka użytecznych porad pomoże podjąć trafne decyzje oraz ustrzec się kłopotów powiązanych z kwestiami finansowymi.

Z jakiego surowca wybudować magazyn bądź garaż

W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa budowlane używają rozmaitego typu materiałów, dzięki czemu mogą kreować tak konstrukcje innowacyjne, jak i tradycyjne. Ostatnimi czasy coraz częściej u biznesmenów i osób prywatnych pojawia się pytanie: czy magazyn albo garaż samochodowy nieodzownie powinny być murowane?

Dlaczego warto korzystać z agencji pośrednictwa, gdy poszukujemy pracy? Jakie są z tym związane korzyści?

Jeszcze kilka lat wstecz proces rekrutacji wyglądał następująco, czyli kandydat idzie do placówki firmy, w jakiej chce pracować i zostawia tam swoje CV razem z listem motywacyjnym. następnie ma miejsce następna próba skontaktowania z potencjalnym pracodawcą, w związku z tym dzwoni oraz pyta, czy może coś wiadomo na temat wyboru kandydata. Dziś tego typu praktyki nie są już aż tak popularne, proces rekrutacji skłania się ku wzorcom z zachodu i to w różnych dziedzinach.