Jak rozumieć windykację? Czy to zjawisko jak egzekucja komornicza? Co należy wiedzieć w tym temacie?

Coraz więcej naszych rodaków zadłuża się w różnorodnych instytucjach finansowych, dostępna jest bowiem dosyć duża ilość różnych kredytów, pożyczek i chwilówek. Wszystko to jest najlepsze, dopóki spłacamy należności na czas, gorzej jak mamy problemy ze spłatą i nie możemy terminowo oddawać należności. W tej sytuacji może dojść do windykacji, jednak musimy pamiętać, iż windykacja to nie to samo, co egzekucja komornicza.

windykacja

Autor: Andrius Repsys
Źródło: http://www.flickr.com

Choć najbardziej istotny cel zdaje się być podobny, czyli zdobycie należnych pieniędzy, to jednak bazują one na całkowicie odmiennych prawach. Windykacja tak naprawdę jest typem mediacji między dłużnikiem a osobą albo instytucją, jaka zaoferowała pożyczkę (więcej: czym jest windykacja). Bardzo często musi opierać się na dialogu i negocjacjach. Windykator, jaki reprezentuje konkretną jednostkę lub firmę, nie może zająć dóbr materialnych dłużnika. Robi natomiast wszystko, by dobrowolnie zgodził się na ugodę. Dzięki temu możliwy jest kompromis, który będzie uwzględniał potrzeby i możliwości jednej, ale i drugiej strony. Praktycznie więc wygląda to tak, że osoba, która chce odzyskać swoje pieniądze musi zwrócić się do firmy windykacyjnej, jaka na jej wniosek kontaktuje się z dłużnikiem. W większości okoliczności wierzyciel odzyskuje należne mu pieniądze, które są oczywiście zmniejszone o prowizję. To na pewno wygodne, gdyż taki klient nie musi przejmować się całym procesem osobiście. Istnieją dwie najbardziej znane typy windykacji. Pierwsza z nich jest polubowna, czyli polega na wysyłaniu monitów i systematycznym przypominaniu dłużnikowi, że musi oddać należne pieniądze. Kolejna jest bardziej zaawansowana – sądowa, bowiem jak nie zadziała polubowny sposób, wtedy firma windykacyjna skieruje sprawę do sądu. W tego typu sytuacji sąd może nakazać zwrot dóbr, zaś do akcji wkroczy komornik.

długi

Autor: Kat R
Źródło: http://www.flickr.com

Dla dłużnika oczywiście zawsze najlepszym wyjściem jest windykacja polubowna, ponieważ jest szansa, iż będziemy w stanie dogadać i nie popaść w dalsze kłopoty. Dobrze również pamiętać, iż jednocześnie wierzycielowi, jak i reprezentującej go firmie windykacyjnej, generalnie zależy na odzyskaniu należności.

Aby poszerzyć wiedzę na opisywany wątek obejrzyj stronę (http://cliff-broker.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenia-majatku-firmy-i-utraty-zysku.html), która ma ciekawe dane na przedstawiany temat – trzeba tylko kliknąć.

W taki sposób więc będą robić wszystko, aby dłużnik był w stanie spłacić swoje zobowiązanie, choćby w ratach. Jak więc widzimy windykacja nie jest tak restrykcyjna jak egzekucja komornicza, gdyż podczas jej trwania dłużnik ma okazję, aby bez sądu zwrócić pieniądze.

, , ,

Related posts

Opóźniony lot, odszkodowanie lotnicze

W Polsce przyzwyczailiśmy się do tego, że pociąg może się spóźnić i bywa, że nawet 2 albo 3 godziny i jakoś mało ludzi myśli o tym, żeby PKP dało pasażerom jakieś odszkodowania. Ale, kiedy mowa o opóźnionym locie, to bardzo wiele osób domaga się odszkodowań.

Skąd wziąćGdzie znaleźć fundusze na swojecztery ściany?

Każdy z nas pragnie mieć własne miejsce na ziemi. Może to być zarówno niepokaźnych rozmiarów mieszkanie we Wrocławiu, jak i okazałe włości za miastem – istotne, by zapewniał nam poczucie swobody i bezgranicznego bezpieczeństwa. Możliwość realizacji tych zamierzeń jest niestety bezpośrednio powiązana z prozaicznymi finansami. Kupno mieszkania, tudzież budowa domu to jedna z największych inwestycji w naszym życiu, co więcej trudna operacja, która okazać się dla nas może nie lada wyzwaniem.

Latest posts

Sprawdzamy jak wykorzystać sterowanie roletami

W dzisiejszych czasach nie musimy spacerować po całym domu i sprawdzać czy wszystkie światła są wyłączone. W dzisiejszych czasach musimy tylko wcisnąć przycisk. Otóż istnieją systemy, które pozwalają sterować oświetleniem przy pomocy pilota.

Architekci wnętrz Warszawa są uwielbiani

Czasami ludzie posiadają świetną wizję artystyczną

Od czasu do czasu dzieje się tak, że ktoś bierze się za urządzanie swojego domu oraz robi to rzeczywiście wspaniale, bo ma szansę się pochwalić wspaniałą wizją artystyczną i niesamowitym wyczuciem smaku. Wówczas wszystko robi samodzielnie, nie myśli nawet o tym, aby poprosić o pomoc profesjonalistów, a co więcej rezultat ostateczny przeważnie niewiele wyróżnia się od tego, z jakim mamy szansę się spotkać w różnych magazynach.

Certus – rozpoznawalna oraz wyróżniana spółka mająca do zaoferowania technologie budowlane

Certus to wiodąca na rynku firma działająca w branży budowlanej. Proponuje ona sporo artykułów niezmiernie wysokiej jakości, które okażą się przydatne w budowlance. Firma certus przede wszystkim proponuje prefabrykaty betonowe, elementy wykończeniowe, kostkę brukową oraz belki stopowe. To polecany i fachowy wytwórca, jaki znany jest z artykułów niesłychanie dobrej jakości.

Rola nowoczesnych programów przy generowaniu kosztorysów budowlanych

W aktualnej chwili technologia niezwykle prężnie się rozwija, w związku z czym wiele czynności można wykonywać w znacznie prostszy sposób. Branżami, w których postęp ten jest bardzo przydatny są na pewno budownictwo i architektura. Na rynku znajduje się bardzo wiele specjalistycznych programów, które znacznie ułatwiają pracę w tych zawodach.