Jak rozumieć windykację? Czy to zjawisko jak egzekucja komornicza? Co należy wiedzieć w tym temacie?

Coraz więcej naszych rodaków zadłuża się w różnorodnych instytucjach finansowych, dostępna jest bowiem dosyć duża ilość różnych kredytów, pożyczek i chwilówek. Wszystko to jest najlepsze, dopóki spłacamy należności na czas, gorzej jak mamy problemy ze spłatą i nie możemy terminowo oddawać należności. W tej sytuacji może dojść do windykacji, jednak musimy pamiętać, iż windykacja to nie to samo, co egzekucja komornicza.

windykacja

Autor: Andrius Repsys
Źródło: http://www.flickr.com

Choć najbardziej istotny cel zdaje się być podobny, czyli zdobycie należnych pieniędzy, to jednak bazują one na całkowicie odmiennych prawach. Windykacja tak naprawdę jest typem mediacji między dłużnikiem a osobą albo instytucją, jaka zaoferowała pożyczkę (więcej: czym jest windykacja). Bardzo często musi opierać się na dialogu i negocjacjach. Windykator, jaki reprezentuje konkretną jednostkę lub firmę, nie może zająć dóbr materialnych dłużnika. Robi natomiast wszystko, by dobrowolnie zgodził się na ugodę. Dzięki temu możliwy jest kompromis, który będzie uwzględniał potrzeby i możliwości jednej, ale i drugiej strony. Praktycznie więc wygląda to tak, że osoba, która chce odzyskać swoje pieniądze musi zwrócić się do firmy windykacyjnej, jaka na jej wniosek kontaktuje się z dłużnikiem. W większości okoliczności wierzyciel odzyskuje należne mu pieniądze, które są oczywiście zmniejszone o prowizję.

Opisywana tu problematyka jest dla Ciebie użyteczna? Jeśli tak, to wejdź do serwisu kancelaria radców prawnych wrocław, który publikuje pokrewne tematy.

To na pewno wygodne, gdyż taki klient nie musi przejmować się całym procesem osobiście. Istnieją dwie najbardziej znane typy windykacji. Pierwsza z nich jest polubowna, czyli polega na wysyłaniu monitów i systematycznym przypominaniu dłużnikowi, że musi oddać należne pieniądze. Kolejna jest bardziej zaawansowana – sądowa, bowiem jak nie zadziała polubowny sposób, wtedy firma windykacyjna skieruje sprawę do sądu. W tego typu sytuacji sąd może nakazać zwrot dóbr, zaś do akcji wkroczy komornik.

długi

Autor: Kat R
Źródło: http://www.flickr.com

Dla dłużnika oczywiście zawsze najlepszym wyjściem jest windykacja polubowna, ponieważ jest szansa, iż będziemy w stanie dogadać i nie popaść w dalsze kłopoty. Dobrze również pamiętać, iż jednocześnie wierzycielowi, jak i reprezentującej go firmie windykacyjnej, generalnie zależy na odzyskaniu należności.

Aby poszerzyć wiedzę na opisywany wątek obejrzyj stronę (http://cliff-broker.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenia-majatku-firmy-i-utraty-zysku.html), która ma ciekawe dane na przedstawiany temat – trzeba tylko kliknąć.

W taki sposób więc będą robić wszystko, aby dłużnik był w stanie spłacić swoje zobowiązanie, choćby w ratach. Jak więc widzimy windykacja nie jest tak restrykcyjna jak egzekucja komornicza, gdyż podczas jej trwania dłużnik ma okazję, aby bez sądu zwrócić pieniądze.

, , ,

Related posts

Czy zainteresują nas oferty pracy dla opiekunek?

Od czasu do czasu jest tak, że nie możemy wyszukać zatrudnienia w swoim kraju, albo nie podobają nam się jej wytyczne. Wtenczas potrzeba popatrzeć na to, co jest proponowane gdzieś indziej, szczególnie kiedy poznaliśmy języki obce przynajmniej w stopniu podstawowym.
Jakie są ogłoszenia praca Monachium ma szansę nam udowodnić ich dużo
Gdy chcemy poszukać jakiejś interesującej pracy, to powinniśmy zobaczyć określone ogłoszenia.

Zamień pieniądze po atrakcyjnym kursie

Odkąd w kraju nastała opcja korzystania z tanich linii lotniczych, mieszkańcy podróżują częściej niż dotychczas. Wakacje w Grecji, weekend w Londynie czy Berlinie - to wszystko nie są wielkie koszta, przy odpowiedniej organizacji wycieczki.

Rozliczanie się obywateli z Urzędem Skarbowym przez internet

Rozliczanie się mieszkańców z US przez sieć, to coraz bardziej popularna forma rozliczania się Polaków. Współczesne oprogramowania posiadają jasną i zrozumiałą instrukcję obsługi, przejrzysty interfejs i sporo uproszczeń, jakie powodują, że rozliczenie pitu online jest faktycznie proste.

Jakie usługi księgowe będą nam tu przedstawiane?

Jeśli mamy małą działalność gospodarczą oraz nie bardzo nas stać na to, aby przyszykowywać odmienny etat dla księgowego, dla którego i tak trudno będzie nam wyszukać troszkę przestrzeni, to warto się zastanowić, jakie jeszcze kolejne ewentualności mamy tutaj do wybrania.

Latest posts

Istotne elementy w każdym szykownym domu

Jeśli pragnie się mieć dom o najwyższym standardzie, powinno się w niego zainwestować bardzo dużo zaangażowania. Drobne szczegóły będą w najwyższym stopniu istotne. To właśnie dzięki nim można uzyskać najwyższy prestiż budynku. Na szczęście spotyka się nadzwyczaj dużo biur planistycznych, które mogą nam pomóc w tej skomplikowanej czynności. Budynek o najwyższym prestiżu musi być nadzwyczaj ciekawie zaprojektowany.

Zadbaj o ochronę i estetykę swojej działki, stawiając dobre ogrodzenia oraz bramy

Posesja, która pozostaje nieogrodzona, jest niezabezpieczona przed wejściem osób niepożądanych. Stanowi także zagrożenie dla dzieci oraz zwierząt, które przebywają w ogrodzie oraz niepostrzeżenie mogą wtargnąć na ulicę. Dla bezpieczeństwa, jak również piękna swojego domu, trzeba zainwestować w ładny oraz wytrzymały płot. Pomyślnie dzisiejszy asortyment artykułów ogrodzeniowych jest nad wyraz urozmaicony oraz można kupić rzeczywiście piękne ogrodzenia, parkany oraz bramy.

Sztaplarka i inne maszyny magazynowe 

W wielu pracach w magazynie albo na roli nieraz przydają się pewne maszyny, znacznie przyśpieszające robione działania. Mogą to być nadzwyczajne ciągniki i również wózki. Najczęściej takiego typu sprzęt nie bywa przy takim zbyt drogi i jest dostosowany do wymogów a, także możliwości pieniężnych zwykłych klientów, zajmujących się głównie transportem.

Co zabrać na wakacje nad morzem?

Prawdopodobnie wielu z nas śni o arkadyjskim, wakacyjnym relaksie nad wodą. Odpoczynek, szum fal, promienie słońca – wszystko czego trzeba do szczęścia.
Warto jednak się do takowego wypoczynku stosownie spakować, ażeby na miejscu niczego nie brakowało.