Jak rozumieć windykację? Czy to zjawisko jak egzekucja komornicza? Co należy wiedzieć w tym temacie?

Coraz więcej naszych rodaków zadłuża się w różnorodnych instytucjach finansowych, dostępna jest bowiem dosyć duża ilość różnych kredytów, pożyczek i chwilówek. Wszystko to jest najlepsze, dopóki spłacamy należności na czas, gorzej jak mamy problemy ze spłatą i nie możemy terminowo oddawać należności. W tej sytuacji może dojść do windykacji, jednak musimy pamiętać, iż windykacja to nie to samo, co egzekucja komornicza.

windykacja

Autor: Andrius Repsys
Źródło: http://www.flickr.com

Choć najbardziej istotny cel zdaje się być podobny, czyli zdobycie należnych pieniędzy, to jednak bazują one na całkowicie odmiennych prawach. Windykacja tak naprawdę jest typem mediacji między dłużnikiem a osobą albo instytucją, jaka zaoferowała pożyczkę (więcej: czym jest windykacja). Bardzo często musi opierać się na dialogu i negocjacjach. Windykator, jaki reprezentuje konkretną jednostkę lub firmę, nie może zająć dóbr materialnych dłużnika. Robi natomiast wszystko, by dobrowolnie zgodził się na ugodę. Dzięki temu możliwy jest kompromis, który będzie uwzględniał potrzeby i możliwości jednej, ale i drugiej strony. Praktycznie więc wygląda to tak, że osoba, która chce odzyskać swoje pieniądze musi zwrócić się do firmy windykacyjnej, jaka na jej wniosek kontaktuje się z dłużnikiem. W większości okoliczności wierzyciel odzyskuje należne mu pieniądze, które są oczywiście zmniejszone o prowizję.

Opisywana tu problematyka jest dla Ciebie użyteczna? Jeśli tak, to wejdź do serwisu kancelaria radców prawnych wrocław, który publikuje pokrewne tematy.

To na pewno wygodne, gdyż taki klient nie musi przejmować się całym procesem osobiście. Istnieją dwie najbardziej znane typy windykacji. Pierwsza z nich jest polubowna, czyli polega na wysyłaniu monitów i systematycznym przypominaniu dłużnikowi, że musi oddać należne pieniądze. Kolejna jest bardziej zaawansowana – sądowa, bowiem jak nie zadziała polubowny sposób, wtedy firma windykacyjna skieruje sprawę do sądu. W tego typu sytuacji sąd może nakazać zwrot dóbr, zaś do akcji wkroczy komornik.

długi

Autor: Kat R
Źródło: http://www.flickr.com

Dla dłużnika oczywiście zawsze najlepszym wyjściem jest windykacja polubowna, ponieważ jest szansa, iż będziemy w stanie dogadać i nie popaść w dalsze kłopoty. Dobrze również pamiętać, iż jednocześnie wierzycielowi, jak i reprezentującej go firmie windykacyjnej, generalnie zależy na odzyskaniu należności.

Aby poszerzyć wiedzę na opisywany wątek obejrzyj stronę (http://cliff-broker.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenia-majatku-firmy-i-utraty-zysku.html), która ma ciekawe dane na przedstawiany temat – trzeba tylko kliknąć.

W taki sposób więc będą robić wszystko, aby dłużnik był w stanie spłacić swoje zobowiązanie, choćby w ratach. Jak więc widzimy windykacja nie jest tak restrykcyjna jak egzekucja komornicza, gdyż podczas jej trwania dłużnik ma okazję, aby bez sądu zwrócić pieniądze.

, , ,

Related posts

Dlaczego każda firma powinna mieć wizytówkę?

Funkcjonalne i ładne - dokładnie takie są współczesne wizytówki. Mocno różnią się one od tego, w jaki sposób wyglądały wizytówki produkowane kilkanaście lat temu. Dziś charakteryzuje je o wiele większa dowolność oraz mniejsze rozmiary.
Dlaczego tak dużą wagę przykładamy do wizytówek? Dlaczego druk wizytówek to odrębna usługa, nie wiążąca się z innymi rodzajami druku? Dlaczego umiemy wydawać krocie na ich projekty? Dziś może rzeczywiście generalnie wizytówek tworzy ciut mniej, lecz w dalszym ciągu są one popularne w niektórych sferach- netprint.pl.

Latest posts

Instalacje kominkowe w domach jednorodzinnych

Każdy, kto na razie nie zaoszczędził, marzy o swoim, wymarzonym, sielskim i gwarantującym bezpieczeństwo gniazdku, jakie zagwarantuje ciche, ciepłe i trwałe miejsce azylu jemu i jego rodzinie. Dla większości panów stanowi to pewnego rodzaju wyzwanie honoru, w myśl powiedzenia, że każdy gospodarz powinien zasadzić drzewo, spłodzić męskiego potomka i wybudować dom.

Wybór tylko wśród doskonale przygotowanych propzycji systemów cokołowych

Klienci doceniają oferowane przez nas systemy cokołowe w szczególności za godną polecenia wielofunkcyjność oraz znakomite przystosowanie do oczekiwań oraz wymagań. Stawiając na doskonałą jakość tego rodzaju rozwiązań kuchennych, stawia się na niezaprzeczalnie najlepszą z dostępnych opcji. Wybór systemów cokołowych jest ogromny, dlatego warto już na początku jasno sprecyzować własne kryteria. Nasi doświadczeni konsultanci z ogromną chęcią pomogą znaleźć dobre rozwiązanie dla każdej z zaciekawionych osób.

Zamierzasz nabyć nieruchomość lokalową? Bez wątpienia zaciekawi Cię sprzedaż mieszań w Rzeszowie

Młodzi ludzie często stawiają na życie w bloku wielorodzinnym. Jest to podyktowane w szczególności tym, iż w tej chwili dla wielu osób najistotniejsze jest robienie kariery zawodowej. Jeżeli postawilibyśmy na budowę domu to powinniśmy się liczyć z tym, że będziemy mieli zdecydowanie więcej zadań. W lecie konieczne będzie koszenie trawki, na jesień grabie liści, w zimie odśnieżanie, z kolei wiosną trzeba będzie posadzić kwiaty.

Wybierz wygodną lokalizację własnego mieszkania

Kupowanie mieszkania jest bez wątpienia jedną z najistotniejszych decyzji, które należy podjąć w życiu. Przez wzgląd na to nad tego rodzaju kwestią dobrze jest się faktycznie dosyć dokładnie zastanowić. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim lokalizacja mieszkania. Trzeba dostosować ją do własnych potrzeb i możliwości. Obecnie dość dużym zainteresowaniem odznaczają się mieszkania okolice Wrocławia. Czemu? Czy warto się na nie decydować?

Czy kursy języków obcych są inwestycją wartą uwagi?

Nauka języków obcych jest jedną z dziedzin życia codziennego, która stanowi niezwyczajnie wart podkreślenia element. Każdego dnia bowiem wymieniamy się informacjami z innymi. Bardzo dobrze także wiemy, że nie wszyscy z nas są w stanie porozumieć się z nami za pośrednictwem naszego ojczystego języka. Wobec tego potrzebne jest rozwinięcie naszych umiejętności lingwistycznych, które mogą się okazać niebywale istotne również w naszej pracy, ale i w sytuacjach rodzinnych.