Metale o podwyższonej trwałości

Piszę o tym, z jakiego rodzaju stali tworzy się w dzisiejszych czasach urządzenia (na przykład podobne do tych: do trudnych zastosowań przemysłowych.

Założę się, że każdy z nas oglądał z pasją program ekstremalne maszyny na discovery Channel. Jeżeli jednak nie pamiętacie tej, co jak co leciwej już serii, pozwolę sobie na krótkie streszczenie.

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
W programie pokazywano ówcześnie największe, niezwykle trwałe i najciekawsze urządzenia i konstrukcje na świecie – od wielkich mostów będących perełkami architektury i inżynierii, po ogromne buldożery czy dźwigi przeznaczone do pracy w ekstremalnych warunkach, przykładowo w kopalniach. Omawiano także ich budowę, projekty i materiały, z jakich zostały wykonane.

Perforacje EVH 8x32 50x50 firmy MEVACO

Autor: MEVACO
Źródło: MEVACO

Ostatnio wpadła do mnie myśl, żeby pomyśleć więcej nad materiałami używanymi do konstrukcji tego typu sprzętów.

Poznaj ten artykuł (http://www.malesapd.pl/?url=wdrozenia), gdyż on zapewne też Cię bardzo zafrapuje. Przedstawia on zbliżoną tematykę, więc nie zwlekaj i kliknij ten link!

Bo przecież stal z której produkuje się taką ogromna ciężarówkę która waży niemalże 500 ton musi być ogromnie wytrzymała! Poszukałem informacji w internecie i natknąłem się na hardox<, czyli bardzo wytrzymałą stal, z której tego typu ciężarówki i sprzęty są produkowane. Ta niezwykle wytrzymała blacha trudnościeralna jest prawie dwadzieścia razy bardziej wytrzymała na wszystkie zniszczenia wynikające z obciążeń i naprężeń. Można ją stosować w najtrudniejszych warunkach.

cięcie blachy

Autor: Bosch
Źródło: www.bosch-media.pl

Pomyślałem sobie więc – nieźle, ale pewnie waży to około 20 razy więcej niż klasyczny budulec wykorzystywany do budowy (warto sprawdzić wciągniki łańcuchowe od cleo) takich sprzętów. Jednakże, okazało się, że się myliłem – blachy trudnościeralne mimo swojej ponadprzeciętnej trwałości są praktycznie tej samej grubości, co jej klasyczny odpowiednik. Ten czynnik pomaga konstruować maszyny i specjalistyczne elementy o podwyższonej trwałości bez konieczności opracowywania nowych planów budowy, przystosowanych do większej wagi materiału. Stad też bierze się tak duża popularność tego typu stali.

Będąc na fali przeszukiwania internetu moją uwagę zwróciło to, że tylko jedna jedyna huta na świecie wytwarza tą stal hardox, a jest to Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkunastu lat maja opatentowany system produkcji tej stali, a jej formułę trzymają w tajemnicy.

, , , , , , , , , , ,

Related posts

Szukamy wózków widłowych

Dla zainteresowanych, którzy chcieliby zakupić wózki widłowe Poznań to miasto, w którym znajdziemy łatwo dużą ilość serwisów trudniących się sprzedażą tych urządzeń. Do wyboru mamy szeroki asortyment wózków zarówno prosto z fabryki, jak i używanych. W zależności od konkretnych wymagań nabywcy są to wózki spalinowe (benzynowo-gazowe oraz z silnikiem Diesla) lub elektryczne.

Po co komu agregaty prądotwórcze?

Co roku rosnącym zainteresowaniem cieszą się generatory prądu, jakie używane są tak przez osoby fizyczne jak i biznesmenów, dla których niedobór prądu oznacza koszty albo brak możliwości realizowania swoich podstawowych obowiązków. Większość z nas żyje w przekonaniu, że generator prądu to coś, co przeciętnemu człowiekowi przydatne nie jest, a wykorzystywane jest w głównej mierze przez szpitale, strażaków oraz wszystkie inne służby, dla których niedobór prądu powoduje zagrożenie życia ludzi.

Rodzaje i sposoby wykorzystania urządzeń ciśnieniowych

Podwyższone ciśnienie gazów stosowane jest w wielu różnych instalacjach. Odmian przyrządów o napędzie pneumatycznym jest wiele, niektóre z nich są bardzo potrzebne na co dzień. Sprężone powietrze występuje na przykład w tak powszechnych towarach jak aerozole. Są to przykładowo tak znane wszystkim antyperspiranty w aerozolu, odświeżacze powietrza czy na przykład farby w aerozolu.

Jak funkcjonalnie zaplanować warsztat?

Wielu mężczyzn chciało by zbudować swój własny mały warsztat. Zastanówmy się nad tym, czego bez wątpienia będziemy potrzebować, spełniając tego typu marzenie. Po pierwsze należy pomyśleć nad pomieszczeniem, które najlepiej nada się do takiej adaptacji. W momencie kiedy posiadamy własny dom i podwórko, możemy postarać się postawić na nim niewielką altankę.

Prąd pod ręką

Dziś wszystko mamy mobilne. Nie trzeba się przejmować, że w którymś miejscu na przykład zabraknie prądu, bo można zabrać z sobą agregat mobilny i nie będzie kłopotu. Dlatego naprawdę warto pomyśleć o kupnie takiego urządzenia. Często rolnicy wybierają takie urządzenie, bo może się im przydać w wielu sytuacjach. Ale osoby prywatne, nie stawiają już na takie rozwiązania za często, bo należy za taki sprzęt słono zapłacić, chociaż oczywiście są też mniej kosztowne modele.

Agregaty prądotwórcze na wynajem – poznaj, czy takie urządzenia są ci użyteczne

Rzeczywistość wygląda tak, że w wielu miejscach są konieczne agregaty. Wiele firm musi posiadać swoje agregaty, bo w innym wypadku przy jakiejkolwiek przerwie w przesyle prądu całkiem by zbankrutowali. Ale są również przedsiębiorstwa, które oferują agregaty na wynajem. Możemy wynająć agregat np. na jakąś imprezę pod chmurką. Motywów, dla których wynajmuje się agregaty jest wiele. Najczęściej firmy zajmujące się budowlanką potrzebują agregatów, żeby w ogóle mogły rozpocząć budowę i żeby mogły ją kontynuować i ją dokończyć.

Latest posts

Eko przedmioty cieszą się coraz większą popularnością

Tendencja na ekorzeczy na dobre zagościła do życia wielu rodzin. Przejawia się to w licznych przypadkach, począwszy od jedzenia, przez wyposażenie wnętrz, ubiór a skończywszy na produktach dla dzieci jak np. oczywiście zabawki. Ekologia łączy się również z troską o środowisko. Otaczanie się naturalnymi produktami w znaczący sposób polepsza nasze samopoczucie. Dodatkowo istotne jest to, że jesteśmy też zdrowsi, kiedy troszczymy się o to, co spożywamy.

Ładne i nowoczesne mieszkania od dewelopera na Dolnym Śląsku

Współcześnie w kraju – a szczególnie we Wrocławiu – rynek mieszkaniowy jest wysoce dynamiczny. Dlatego teraz mieszkania są wysoce poszukiwane – sporo osób pragnie również wprowadzić się „na swoje”. W sytuacji kiedy zwłaszcza poszukiwane są wysokojakościowe, najnowsze mieszkania, świetnym rozwiązaniem jest kupienie albo wynajem mieszkania od dewelopera. W ten sposób można zyskać mieszkanie z pierwszej ręki, nierzadko w wysoce przystępnych cenach i w znacznie korzystnej lokalizacji.

Do czego wykorzystuje się granit?

Granit od zawżdy stanowi podstawowy materiał w budownictwie. Wynika to z tego, iż jest on jednym z najbardziej trwałych i wytrzymałych materiałów. Ponadto jest ekologiczny oraz nie wymaga wielu konserwacyjnych zabiegów, dzięki czemu nie jest trudno zachować jego wiecznotrwałe piękno.

Co to są tryskacze oraz jak one funkcjonują?

W wypadku wystąpienia pożaru instalacje tryskaczowe samodzielnie uruchamiają proces gaszenia i alarmują właściwą jednostkę straży pożarnej.
Tryskacze gaśnicze są po prostu połączone w strukturę przewodów rurowych i są umieszczone pod stropami.

Zarządzanie swoją firmą

Prowadzenie swojego przedsiębiorstwa związane jest z wieloma przywilejami, ale również dużą liczbą powinności. Do przywilejów należy na przykład możliwość samodzielnego zarządzania swoją karierą i pracowanie jako swój własny szef.