Piec na pelet - jaki kocioł będzie najlepszy?

Piec na pelet to wydatek mniej więcej paru bądź nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co zatem wyselekcjonować i na co zwracać uwagę podczas zakupu, ażeby nie były to pieniążki wyrzucone w błoto? Którymi kryteriami się kierować, wybierając kocioł na pelet?

Kotły przeznaczone do spalania peletu są najczęściej sprzedawane z samoczynnymi podajnikami i zbiornikami paliwa. Podajniki mają za zadanie dostarczać opał z zasobnika do pieca. W asortymencie są ślimakowe bądź pneumatyczne. Te ostatnie gwarantują przenoszenie peletu na odległość paręnastu albo nawet kilkudziesięciu m. Dzięki takiemu rozwiązaniu opał może być magazynowany w znacznej odległości od kotłowni, na przykład w osobnym pomieszczeniu albo w zbiorniku postawionym na zewnątrz. Warto wygospodarować obszerne wnętrze na opał, gdyż można zaopatrzyć się w jego zapas na cały sezon grzewczy w okresie, kiedy jego cena jest najniższa.

ogrzewanie, dom, ciepło
Napisał: JMacPherson
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Większa część kotłów na pelet to sprzęty jednofunkcyjne, zasilają tylko instalację grzewczą. Aby mogły przygotować wodę do mycia, powinno się do nich dokupić odpowiedni zasobnik. Rzadkością są kotły z wbudowanym zasobnikiem.

Kliknij ten odnośnik oraz przeczytaj dodatkowo więcej szczegółów na stronie (https://nklim.design/portfolio/projekt-mieszkania-o-powierzchni-40m2-2/) - one też powiększą Twoją wiedzę na podnoszony tu temat.

Nie warto nabywać pieca o mocy większej aniżeli obliczona w projekcie budynku, albowiem przez większą część sezonu zimowego powinien pracować z mocą nominalną. Będzie wtedy osiągał najwyższą sprawność, a więc z porcji paliwa uzyskiwał najwięcej energii. Dzięki takiemu rozwiązaniu zużycie peletów będzie małe i do powietrza trafi mniej zanieczyszczeń wynikających z procesu wypalania.


Pozostałe artykuły

Pomieszczenia produkcyjne oraz magazyny do wynajęcia to cudowna możliwość dla otworzenia swojej firmy

hala magazynowa
Napisał: Litage Publishing
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jeśli chcemy otworzyć działalność, lecz nie mamy lokalu, to współcześnie nie jest to duży problem, dlatego że mamy możliwość wydzierżawić wnętrza na własną działalność. Na rynku polskim są różne rodzaje lokali do wydzierżawienia, żeby można było wykonywać swoją działalność.

W ofercie wytwórców pojawia się coraz sporzej kotłów niewielkiej mocy – wręcz kilkukilowatowych. Taka moc starczy do ogrzewania przyzwoicie ocieplonego budynku. Jeśli kocioł ma też podgrzewać wodę do mycia, jego moc winna być większa (najczęściej powyżej 20 kW).

Pelety jest to granulat przygotowywany z drzewnych odpadków: zrzynów, wiórów bądź zrębków, sprasowanych pod dużym ciśnieniem, bez dodatków takich jak lepiszcza. Ma on postać laseczek o średnicy od 6 do 25 milimetrów oraz długości do paru cm. Zalicza się je do grupy czystych ekologicznie paliw z biomasy. Poza tym, piece do palenia peletów montowane w jednorodzinnych domach mogą być bezobsługowe i wtedy gwarantują równie wygodną eksploatację jak przykładowo piece na olej opałowy.
2019/04/13, 08:58
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.