Ocieplanie mieszkania gruntową pompą ciepła – popularna metoda

Najlepsze technologie ocieplania mieszkania to nadal problem, który nie został nadal zupełnie opisany. Każdy planuje przyoszczędzić, a zarazem rozkoszować się ciepłem w domu nawet podczas lodowatych zim. Jednym z lepszych sposobów zdaje się być zamontowanie pomp cieplnych, które nagrzewają pomieszczenia dzięki pobieraniu ciepła z ziemi, powietrza lub zbiorników wodnych.

Pompa ciepła
Napisał: Junkers
Zainspirowane przez: Junkers
Funkcjonowanie nowoczesnych pomp jest dziś w pełni zautomatyzowane, bezproblemowe i opłacalne. Pompy ciepła gruntowe, analogiznie jak te ogrzewające ciepłem z powietrza lub wody, są zasilane prądem, tym samym decyzja na zastosowanie takiej metody ogrzewania gazowy kocioł kondensacyjny mieszkania powinno łączyć się z decyzją o dodatkowym poborze energii elektrycznej.

Należy w tym miejscu napomknąć, że pobór ten jest dużo mniejszy aniżeli w przypadku analogicznych grzejników lub kotłów elektrycznych, które są jednocześnie mniej efektywne niż pompy. Jest zatem to walor przemawiający na korzyść tego rozwiązania.

Kolejną zaletą jest to, że pompy ciepła gruntowe nie wymagają żadnego paliwa, co skutkuje tym, że nie wytwarza gazów spalinowych i nie przysparza kolejnych kłopotów, np. tych związanych z systemem wentylacji. Analizując wszystkie owe fakty nie da się nie zauważyć, że taka pompa (zobacz pompy próżniowe) to niezwykle opłacalna lokata kapitału na lata - gruntowe pompy ciepła.

Coefficient Of Performance to wskaźnik, który pokazuje wydajność takiego systemu ogrzewania. Poprzez niego można określić, czy montując pompy ciepła gruntowe, powietrzne lub wodne możemy sporo zaoszczędzić.

Pompa ciepła
Napisał: Peter Stevens
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
COP to stosunek liczby ciepła pobieranego do instalacji grzewczej do wielkości zaabsorbowanej przez pompy ciepła gruntowe energii elektrycznej. Łatwo w taki sposób wyliczyć jaki jest nakład pieniężny wytworzenia konkretnej ilości ciepła przez urządzenie. Im niższa jest rozbieżność temperatur między ośrodkiem, z którego pompa odbiera ciepło, a temperaturą, do której pompa się nagrzewa, tym wyższa jest efektywność.

Temperatura, jaka jest konieczna do działania instalacji grzewczej, to 40°C, a więc mało. Reasumując wszystko zależy od temperatury ośrodka, skąd pobieramy ciepło – im jest większa, tym znaczniejszy współczynnik wydajności chłodniczej, a co za tym idzie mniejszy koszt ogrzewania.
2019/04/25, 08:51
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.