Czym jest pojęcie intercyzy? Co trzeba przez to rozumieć oraz w jakim momencie ma zastosowanie?

Intercyza jest to słowo na opisanie przedmałżeńskiej umowy dotyczącej majątku, jednakże intercyzę można zawrzeć w trakcie trwania małżeństwa. Kontrakt taki więc może, ale wcale nie musi, poprzedzać ślubu. Powszechnie się uważa, że istnieje jeden rodzaj intercyzy, czyli taki, który opisuje całkowitą rozdzielność majątku małżonków. To jednak nie jest prawdą, gdyż intercyza może zmniejszyć zakres wspólnoty majątkowej, ale i go zwiększyć.
Prawo rodzinne określa, iż można zawrzeć różne typy umowy przedmałżeńskiej, zaś umowa tego typu musi być podpisana w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Tego typu rygor znaczy, że nie zachowanie formy aktu notarialnego może skutkować nieważnością intercyzy. W czasie trwania małżeństwa możemy zmieniać, a nawet znieść umowę majątkową. Zrezygnowanie z powyższego porozumienia majątkowego, bez rozwodu, będzie skutkowało utworzeniem się ustawowej wspólności majątkowej. Gdy weźmiemy ślub bez intercyzy, to wejdzie w życie tak zwana wspólnota majątkowa.
dokumenty
Napisał: 24oranges.nl
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Pozostałe artykuły

Gdy jesteśmy na etapie urządzania naszego mieszkania, wówczas takie elementy, jak kabiny prysznicowe Koło będą nam przydatne

mieszkanie
Napisał: Irish Home
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jeśli zakupiliśmy już nasze ukochane miejsce, w którym będziemy pożądali spędzić resztę naszego egzystowania, wówczas czeka nas czasochłonny i dość powikłany proces aranżowania naszego domu. Jest to rzecz jasna też powód do sporego zadowolenia, ponieważ każdy człowiek pragnie przecież mieć takie miejsce, w jakim będzie mógł funkcjonować każdego dnia, do jakiego będzie mógł zawracać po żmudnym dniu w pracy i będzie mógł relaksować się w gronie najbliższych ludzi.


Obejmuje ona wszystkie przedmioty majątku, które zostały zostały wniesione przez małżonków podczas trwania takiej wspólnoty, czyli od chwili jej ustanowienia. Małżonkowie więc są współwłaścicielami tych części składowych majątku. Jednakże, wspólność nie obejmie majątku osobistego każdego ze współmałżonków. Może też tak się zdarzyć, iż małżonkowie chcą zmniejszyć zakres majątku wspólnego. W tej sytuacji w umowie przedmałżeńskiej opisuje się dodatkowe rodzaje przedmiotów majątku, które nie będą objęte tego typu umową. W tej sytuacji prawo nie stawia większych przeszkód w wyłączaniu poszczególnych grup. Ograniczenie wspólnoty majątkowej polega na tym, iż w kontrakcie opisuje się, która część majątku wspólnego będzie majątkiem osobistym małżonków. Jednocześnie, można działać jeszcze inaczej, to znaczy rozszerzyć wspólnotę majątkową. W takiej sytuacji ustawodawca zakazuje pewnych czynności - kliknij aby zobaczyć źródło.


Małżonkowie mogą rozszerzyć wspólność na rzeczy majątkowe, które przypadną żonie albo mężowi z tytułu
odziedziczenia, prawa majątkowe, jakie wynikają ze wspólności łącznej, jaka podlega odrębnym regulacją oraz na prawa niezbywalne, co znaczy, iż mogą przysługiwać jedynie jednej osobie. Na wypadek wielu wątpliwości dobrze będzie omówić tego typu sprawę ze znawcą tematu, jest nim bez wątpienia adwokat - -> link. Lepiej poradzić się wcześniej, niż po wszystkim starać się w jakiś sposób naprawić błędy wynikające z niewiedzy.
2019/04/27, 12:30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.