Znak towarowy w naszej ojczyźnie
Znak towarowy daje możliwość szybkiej identyfikacji danego towaru bądź usługi jako pochodzącego od danego przedsiębiorcy.
Jest to wszelkie oznaczenie, które możemy zaprezentować w sposób graficzny, jeżeli to oznakowanie służy rozróżnianiu od siebie produktów a także usług pochodzących od przeróżnych biznesmenów.
W związku z tym, iż symbol towarowy pełni tak istotną funkcję w biznesie, normowany jest przepisami prawa, zarówno na krajowym poziomie, jak także międzynarodowym. W naszym kraju wiąże Ustawa prawo (szczegóły w podanym źródle) własności przemysłowej i – jako że Rzeczpospolita Polska jest członkiem Unii Europejskiej – unijne zarządzenie o wspólnotowym symbolu towarowym. Oba akty prawne przewidują możność rejestracji znaku towarowego, dzięki temu służą one ochronie znaków towarowych.

Źródło: http://www.flickr.com
Ochrona znaku towarowego to wyłączne używanie znaku towarowego w sposób zarobkowy. W praktyce znaczy to, iż tego konkretnego znaku towarowego może użytkować tylko osoba lub firma, jaka zarejestrowała w urzędzie symboltowarowy. Dzięki temu ów symbol towarowy można bez obaw umieszczać na swoich wyrobach lub na ich opakowaniach jak też wprowadzić je do obrotu pod tym znakiem towarowym. Na symbolu towarowym zarobić możemy jeszcze na inne sposoby, na przykład znak ten możesz sprzedać bądź udzielić licencji na jego używanie.
Ponadto, w razie naruszenia prawa do zarejestrowanego w urzędzie znaku towarowego, szczególnie przez stosowanie przez konkurenta znaku jednakowego albo analogicznego, osobie, jaka posiada ochronne prawo na symbol towarowy przypada: prawo do żądania zlikwidowania naruszeń, wydania pozyskanych zysków jak też zapłatę opłat licencyjnych za okres bezprawnego używania znaku.