istotne postanowienia przy kupnie własnego m

Kupno mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z szeregiem możliwych kłopotów. Jest niebezpieczeństwo, że kupimy mieszkanie zadłużone, lub z lokatorami (dowiedz się więcej o Świat Nieruchomości ). Przed zakupem mieszkania powinno się spytać, czy mieszkanie nie jest obarczone tzw prawem dożywocia.
Jeśli musisz poznać omawianą problematykę bardziej, wejdź na ten odnośnik, ponieważ znajdziesz więcej porad w witrynie, którą Ci sugerujemy.
Chodzi tu o umowę dożywocia, uregulowaną w Kodeksie cywilnym. Polega ona na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić sprzedawcy dozgonne mieszkanie. Jest sporo ogłoszeń typu mieszkanie sprzedam, jednak przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego istotną sprawą jest sprawdzenie stanu księgi wieczystej gniazdka, jakie chcemy nabyć. Ma to na celu ustalenie, że sprzedającym jest osobą, która jest właścicielem mieszkania. Oprócz tego skontrolowanie w księdze wieczystej stanu prawnego mieszkania służy zweryfikowaniu, czy mieszkanie nie jest obciążone wierzytelnością.
Przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym wyjątkową uwagę należy zwrócić na to, czy są w nim zakwaterowani współlokatorzy. Należy zatem zażądać od sprzedającego dostarczenia zaświadczenia, że w lokalu nikt nie jest zakwaterowany. Zawsze należy zwrócić uwagę na datę owego dokumentu, jeśli zaświadczenie jest wystawione na 3 miesiące przed datą zamierzanej sprzedaży, stan rzeczywisty może się zmienić. W związku z tym najlepiej zadbać o to, by poświadczenie dotyczące zameldowania miało datę z dnia sprzedania mieszkania.
Biorąc pod uwagę propozycję mieszkanie sprzedam, trzeba także bacznie przyjrzeć się stanowi technicznemu mieszkania (zapoznaj się z korzyściami związanymi ze sprzedażą mieszkania).Powinno się sprawdzić również części wspólne budynku. Przede wszystkim, nie należy wpłacić przedpłaty przed sprawdzeniem, czy sprzedający jest w rzeczywistości właścicielem mieszkania. Kupno mieszkania od właściciela lokum wymaga okazania poświadczeń ze spółdzielni mieszkaniowej, bądź wspólnoty mieszkaniowej, że nie ma niedoborów z tytułu czynszu.
Analogicznego dokumentu powinno domagać się też w wypadku należności za gaz, za prąd. Ponadto powinno się utrwalić w umowie sprzedaży mieszkania, że do mieszkania przynależy piwnica.