Do czego mogą być stosowane kształtowniki i jakie wyróżniamy ich typy?

Są to części konstrukcyjne, które posiadają stały przekrój poprzeczny i dość dużą długość. Najczęściej są wykonywane ze stali walcowanej albo z aluminium. Możemy odróżnić pośród nich parę rodzajów.
Najpopularniejsze kształtowniki w swoim poprzecznym przekroju mogłyby przypominać jedną z literek alfabetu.

Stąd właśnie wzięły się ich określenia. Ceownik jest produkowany w formie prostych odcinków, a profil jego przynosi na myśl literkę C. Teownik można by wykorzystywać do wyrobu elementów konstrukcji budynków oraz maszyn, a jego profil zbliżony jest do litery T. Dwuteownik jest składnikiem nośnym w konstrukcjach inżynierskich i budowlanych, a jego przekrój poprzeczny ma kształt dwóch liter T złączonych ze sobą.

Kliknij ten odsyłacz oraz zobacz w treści (http://www.zstgroup.pl/obsluga-techniczna-nieruchomosci/) opublikowany w tamtym miejscu artykuł. Są w nim inne tego rodzaju materiały. One także analizują tę problematykę.

Zetownik jest to kształtownik, jakiego profil przynosi na myśl literkę Z, a jego stopki posiadają zaokrąglone wewnętrzne krawędzie. Moglibyśmy wyróżnić ponadto kątownik, który swą nazwę wziął od wyglądu profilu, który posiada układ kąta prostego oraz przypomina literkę L.

kształtowniki

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Kształtowniki są składnikami, które cechują się odpornością oraz mają zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Nadają się znakomicie przy budowach bram, rusztowań albo lekkich konstrukcji halowych. W przemyśle motoryzacyjnym są one wykorzystywane jako części łączące pojazdy ciężarowe oraz przyczepy. W przemyśle kolejowym natomiast są wykorzystywane jako składniki podwozi, wyposażenie wagonów czy jako kolejowe akcesoria. W przemyśle stoczniowym są wykorzystywane jako elementy sprzętów portowych oraz statków. W przemyśle telekomunikacyjnym dostrzec je moglibyśmy na masztach w radiowej łączności i telefonii komórkowej, przekaźnikach oraz prowadnicach kablowych.

W przemyśle energetycznym możemy je spotkać na słupach energetycznych trakcji. Posiadają także zastosowanie w maszynach budowlanych, maszynach górniczych czy wykorzystywanych w rolnictwie.

, ,

Related posts

Latest posts

Atrakcyjne systemy ogrodzeniowe – w jakich miejscach je kupić?

Przedsiębiorstwo już od ponad 25 lat projektuje oraz produkuje systemy ogrodzeniowe, które są odpowiedzią na oczekiwania nowoczesnej architektury. Systemy ogrodzeniowe gwarantują nowe efekty przestrzenne, estetyczne oraz użytkowe, łącząc niepowtarzalny design z uniwersalnością zastosowań. Jednocześnie bogate doświadczenie w produkcji sit przemysłowych do filtracji i separacji sprawia, iż w procesach produkcyjnych przedsiębiorstwo wykorzystuje zaawansowane technologie, zapewniające wyjątkową trwałość oraz dokładność wykonania wszystkich produktów.

Przydatne zalecenia, które pomogą wybrać odpowiednie biuro rachunkowe

Nie każdy posiada kompetencje w dziedzinie rachunkowości, zatem jeżeli zaczyna prowadzić swoją działalność gospodarczą, powinien wybrać właściwe biuro rachunkowe Olsztyn. Kilka użytecznych porad pomoże podjąć trafne decyzje oraz ustrzec się kłopotów powiązanych z kwestiami finansowymi.

Z jakiego surowca wybudować magazyn bądź garaż

W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa budowlane używają rozmaitego typu materiałów, dzięki czemu mogą kreować tak konstrukcje innowacyjne, jak i tradycyjne. Ostatnimi czasy coraz częściej u biznesmenów i osób prywatnych pojawia się pytanie: czy magazyn albo garaż samochodowy nieodzownie powinny być murowane?

Dlaczego warto korzystać z agencji pośrednictwa, gdy poszukujemy pracy? Jakie są z tym związane korzyści?

Jeszcze kilka lat wstecz proces rekrutacji wyglądał następująco, czyli kandydat idzie do placówki firmy, w jakiej chce pracować i zostawia tam swoje CV razem z listem motywacyjnym. następnie ma miejsce następna próba skontaktowania z potencjalnym pracodawcą, w związku z tym dzwoni oraz pyta, czy może coś wiadomo na temat wyboru kandydata. Dziś tego typu praktyki nie są już aż tak popularne, proces rekrutacji skłania się ku wzorcom z zachodu i to w różnych dziedzinach.