Do czego mogą być stosowane kształtowniki i jakie wyróżniamy ich typy?

Są to części konstrukcyjne, które posiadają stały przekrój poprzeczny i dość dużą długość. Najczęściej są wykonywane ze stali walcowanej albo z aluminium. Możemy odróżnić pośród nich parę rodzajów.
Najpopularniejsze kształtowniki w swoim poprzecznym przekroju mogłyby przypominać jedną z literek alfabetu.

Stąd właśnie wzięły się ich określenia. Ceownik jest produkowany w formie prostych odcinków, a profil jego przynosi na myśl literkę C. Teownik można by wykorzystywać do wyrobu elementów konstrukcji budynków oraz maszyn, a jego profil zbliżony jest do litery T. Dwuteownik jest składnikiem nośnym w konstrukcjach inżynierskich i budowlanych, a jego przekrój poprzeczny ma kształt dwóch liter T złączonych ze sobą.

Kliknij ten odsyłacz oraz zobacz w treści (http://www.zstgroup.pl/obsluga-techniczna-nieruchomosci/) opublikowany w tamtym miejscu artykuł. Są w nim inne tego rodzaju materiały. One także analizują tę problematykę.

Zetownik jest to kształtownik, jakiego profil przynosi na myśl literkę Z, a jego stopki posiadają zaokrąglone wewnętrzne krawędzie. Moglibyśmy wyróżnić ponadto kątownik, który swą nazwę wziął od wyglądu profilu, który posiada układ kąta prostego oraz przypomina literkę L.

kształtowniki

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Kształtowniki są składnikami, które cechują się odpornością oraz mają zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Nadają się znakomicie przy budowach bram, rusztowań albo lekkich konstrukcji halowych. W przemyśle motoryzacyjnym są one wykorzystywane jako części łączące pojazdy ciężarowe oraz przyczepy. W przemyśle kolejowym natomiast są wykorzystywane jako składniki podwozi, wyposażenie wagonów czy jako kolejowe akcesoria. W przemyśle stoczniowym są wykorzystywane jako elementy sprzętów portowych oraz statków. W przemyśle telekomunikacyjnym dostrzec je moglibyśmy na masztach w radiowej łączności i telefonii komórkowej, przekaźnikach oraz prowadnicach kablowych.

W przemyśle energetycznym możemy je spotkać na słupach energetycznych trakcji. Posiadają także zastosowanie w maszynach budowlanych, maszynach górniczych czy wykorzystywanych w rolnictwie.

, ,

Related posts

Latest posts

Sprawdzamy jak wykorzystać sterowanie roletami

W dzisiejszych czasach nie musimy spacerować po całym domu i sprawdzać czy wszystkie światła są wyłączone. W dzisiejszych czasach musimy tylko wcisnąć przycisk. Otóż istnieją systemy, które pozwalają sterować oświetleniem przy pomocy pilota.

Architekci wnętrz Warszawa są uwielbiani

Czasami ludzie posiadają świetną wizję artystyczną

Od czasu do czasu dzieje się tak, że ktoś bierze się za urządzanie swojego domu oraz robi to rzeczywiście wspaniale, bo ma szansę się pochwalić wspaniałą wizją artystyczną i niesamowitym wyczuciem smaku. Wówczas wszystko robi samodzielnie, nie myśli nawet o tym, aby poprosić o pomoc profesjonalistów, a co więcej rezultat ostateczny przeważnie niewiele wyróżnia się od tego, z jakim mamy szansę się spotkać w różnych magazynach.

Certus – rozpoznawalna oraz wyróżniana spółka mająca do zaoferowania technologie budowlane

Certus to wiodąca na rynku firma działająca w branży budowlanej. Proponuje ona sporo artykułów niezmiernie wysokiej jakości, które okażą się przydatne w budowlance. Firma certus przede wszystkim proponuje prefabrykaty betonowe, elementy wykończeniowe, kostkę brukową oraz belki stopowe. To polecany i fachowy wytwórca, jaki znany jest z artykułów niesłychanie dobrej jakości.

Rola nowoczesnych programów przy generowaniu kosztorysów budowlanych

W aktualnej chwili technologia niezwykle prężnie się rozwija, w związku z czym wiele czynności można wykonywać w znacznie prostszy sposób. Branżami, w których postęp ten jest bardzo przydatny są na pewno budownictwo i architektura. Na rynku znajduje się bardzo wiele specjalistycznych programów, które znacznie ułatwiają pracę w tych zawodach.