Do czego mogą być stosowane kształtowniki i jakie wyróżniamy ich typy?
Są to części konstrukcyjne, które posiadają stały przekrój poprzeczny i dość dużą długość. Najczęściej są wykonywane ze stali walcowanej albo z aluminium. Możemy odróżnić pośród nich parę rodzajów.
Najpopularniejsze kształtowniki w swoim poprzecznym przekroju mogłyby przypominać jedną z literek alfabetu.
Stąd właśnie wzięły się ich określenia. Ceownik jest produkowany w formie prostych odcinków, a profil jego przynosi na myśl literkę C. Teownik można by wykorzystywać do wyrobu elementów konstrukcji budynków oraz maszyn, a jego profil zbliżony jest do litery T. Dwuteownik jest składnikiem nośnym w konstrukcjach inżynierskich i budowlanych, a jego przekrój poprzeczny ma kształt dwóch liter T złączonych ze sobą.
Kliknij ten odsyłacz oraz zobacz w treści (http://www.zstgroup.pl/obsluga-techniczna-nieruchomosci/) opublikowany w tamtym miejscu artykuł. Są w nim inne tego rodzaju materiały. One także analizują tę problematykę.
Zetownik jest to kształtownik, jakiego profil przynosi na myśl literkę Z, a jego stopki posiadają zaokrąglone wewnętrzne krawędzie. Moglibyśmy wyróżnić ponadto kątownik, który swą nazwę wziął od wyglądu profilu, który posiada układ kąta prostego oraz przypomina literkę L.

Źródło: http://www.flickr.com
Kształtowniki są składnikami, które cechują się odpornością oraz mają zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Nadają się znakomicie przy budowach bram, rusztowań albo lekkich konstrukcji halowych. W przemyśle motoryzacyjnym są one wykorzystywane jako części łączące pojazdy ciężarowe oraz przyczepy. W przemyśle kolejowym natomiast są wykorzystywane jako składniki podwozi, wyposażenie wagonów czy jako kolejowe akcesoria. W przemyśle stoczniowym są wykorzystywane jako elementy sprzętów portowych oraz statków. W przemyśle telekomunikacyjnym dostrzec je moglibyśmy na masztach w radiowej łączności i telefonii komórkowej, przekaźnikach oraz prowadnicach kablowych.
W przemyśle energetycznym możemy je spotkać na słupach energetycznych trakcji. Posiadają także zastosowanie w maszynach budowlanych, maszynach górniczych czy wykorzystywanych w rolnictwie.