Ocena podłoża przed budową

Badania geologiczne ziemi, poprzedzające budowę domu, zlecane są celem dopasowania fundamentów i zbrojenia, natomiast w przypadku projektów wcześniej przygotowanych, dostosowania „szablonu” do określonych właściwości podłoża.

Wcześniej przygotowywane założenia budynków sporządza się typowo dla podłoża o „wystarczającej nośności”. Dlatego też badania i wiercenia geologiczne przeprowadzane są każdorazowo, a tym bardziej na podłożach: torfowych, bogatych w wody gruntowe, pochyłych i po rekultywacji.

Jeżeli myślisz, że dane w sieci nie są wystarczające, to przejdź do linku (https://balkonydostawiane.pl/balkony/), gdzie znajdziesz dokładniejsze opracowania zagadnień – odsyłacz znajduje się tu.

Fundament pod budowę domu jednorodzinnego

Autor: NIOSH

Badania gruntu przeprowadzane są przez geotechnika lub osobę z uprawnieniami geologicznymi – . Dokumentacja geotechniczna powstaje na podstawie wiercenia w gruncie, dokonywanego w punktach, w których zostaną usytuowane narożniki planowanej budowy. Otwór wiercenia powinien mieć od 3 do 5 metrów głębokości. Pobraną glebę ocenia się organoleptyczne, zaś w otwory wpuszcza się sondy, przy pomocą sprawdza się zagęszczenie poszczególnej warstwy gruntu. Przeciętnie koszt wiercenia wycenia się od 1 metra wykonanego odwiertu. Typowo, badania geologiczne pod budowę domu jednorodzinnego, wyceniane są na ok 1500zł.

fundamenty

Autor: Lafarge Beton
Źródło: Lafarge Beton

Badania geotechniczne dostarczają następujących danych:
– poziom wód podziemnych – może być niski lub wysoki; w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych być może trzeba będzie wykonać drenaż paskowy dla zabezpieczenia pomieszczeń podziemnych i fundamentu;
– agresywność chemiczną wód gruntowych – jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, koniecznym może być sprawdzić doświadczalnie czy nie zaszkodzą elementom budowli oddziałując na na beton i stal;
– typ gruntu – inaczej: gatunek podłoża (rodzime, naturalne lub antropogeniczne), podtyp (skalisty, mineralny, organiczny) i spoistość, czyli sypkość;
– cechy fizykomechaniczne – to spójność poszczególnych warstw gruntu, co przekłada się na właściwości fizykomechaniczne;
– zjawiska zboczowe – robi się dla inwestycji umiejscowionych na pochyłościach, w pobliżu skarp, na terenie pochyłym i w pobliżu zboczy; badania określają statyczność podłoża, ewentualne ryzyko osunięcia i ułatwiają określić sposób wzmocnienia podłoża.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Organizacja wesela – gdzie powinno się zaaranżować przyjęcie weselne?

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie. Młodzi, szykujący się na ten ważny dzień, mają wiele rzeczy do załatwienia. Pierwszym krokiem jest rzecz jasna odnalezienie sali weselnej. Zanim poczniemy wyszukiwać sali weselnej powinniśmy zrobić listę gości, oraz także spisać swoje oczekiwania w stosunku do sali i wesela.

By nie dopuszczać do pożarów – w jakie systemy opłaca się zainwestować?

Czasem można spotykać się z opiniami, że wszelkie szkolenia wiążące się z ochroną przeciwpożarową to strata czasu. Jednak na pewno osoby, jakie tak uważają, z pewnością zmienią zdanie, jeśli tylko znajdą się w obliczu zagrożenia przeciwpożarowego. Ochrona przeciwpożarowa w zakładzie pracy to niezwykle istotne zadanie.

Jak wyekwipować kuchnię, aby była funkcjonalna?

Rozpakowywanie toreb ze sprawunkami wymaga wysoko rozwiniętych logistycznych umiejętności, podobnie szukanie potrzebnych talerzy jak też artykułów, z jakich zamyślamy upichcić obiadek.
Odpowiednio przemyślany plan kuchni spowoduje, że bez problemu poradzimy sobie z wszelkimi zadaniami – jeśli nie zapomnimy o fundamentalnych zasadach ergonomii kuchennej.

Co robić żeby uporać się z dziurawymi drogami?

„Wyrastają” jak grzyby po deszczu. Wystarczy, iż na dworze zrobi się nieco cieplej, zaś śnieg stopnieje. Wówczas bez trudu można je dostrzec gołym okiem.
Dziury w jezdni są solą sporej części polskich kierowców.