Darowizna wozu
Darowizna pojazdu to przeniesienie własności czterokołowca – pociąga to za sobą pewne obowiązki podatkowe.
W rodzinnych stosunkach przeniesienie własności stanowi najbardziej popularną formę darowizny z uwagi na następstwa podatkowe.
Umowa darowizny samochodu powinna zostać sporządzona w pisemnej formie – co do reguły musi mieć ona formę notarialnego aktu, lecz może zostać sporządzona z pominięciem rejenta (staje się ważna w chwili wydania samochodu obdarowanemu). Obojętnie czy będzie to darowizna części czterokołowca, czy też całego wozu, umowa musi koniecznie zawierać pewne nieodzowne elementy takie jak między innymi: data nawiązania umowy, wskazanie darczyńcy a także obdarowanego, deklaracja darczyńcy o posiadaniu pełnego prawa własności auta, oświadczenie ofiarodawcy o braku obciążeń auta wierzytelnościami na trzecich osób, oświadczenie ofiarodawcy o darowaniu wozu, oświadczenie obdarowanego o przyjęciu pojazdu, termin wydania samochodu.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: Inni PR & Marketing

Źródło: http://www.flickr.com
Co do reguły darowizna auta wywołuje skutki podatkowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że prawo (polecamy zakres usług na: Adwokat Waliduda) dopuszcza sytuacje, w których podatek nie będzie konieczny, aczkolwiek muszą zostać przy tej sposobności spełnione określone warunki: uczestnikami umowy darowizny wozu będą najbliżsi członkowie familii, nabycie własności pojazdu zostało zameldowane do właściwego urzędu fiskalnego w ciągu pół roku od dnia spisania umowy.
Jeśli wyżej wymienione warunki nie będą spełnione, wówczas darowizna połowy czterokołowca bądź całego jest opodatkowana zgodnie z zasadami obowiązującymi dla I grupy podatkowej.
Czy ten artykuł Ci się podoba? Jeżeli tak, to żeby zdobyć zbliżone dane na omawiany wątek, spójrz na informacje (http://certificator.eu/pl/Certification/Certificates.html), one z pewnością również przykują Twoją uwagę.
Wysokość podatku od darowizny w omawianej sytuacji jest uzależniona od rozmaitych czynników.