Jaka instalacja grzewcza byłaby dobrą alternatywą dla standardowego kotła?

W czasie budowania domu jednorodzinnego zazwyczaj zastanawiamy się, jaką instalację grzewczą musimy wybrać. To, czy zastosować droższe rozwiązanie, żeby później płacić mniej uciążliwe rachunki, czy odwrotnie: nabyć tanią instalację, żeby później płacić trochę więcej – to już kwestia indywidualna.

Wyraźny wzór utworzony dachówkami konkretnego koloru na tle wykonanym z innych dachówek

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger
Do wybrania są m.in. kotły węglowe, na drewno lub gruntowa pompa ciepła. Tego typu wybór nie jest łatwy. Kotły na węgiel generują dość męczący dla posiadaczy i jego otoczenia dym oraz są dosyć pracochłonne w bieżącym użyciu. Poza tym potrzebują ciągłej kontroli poprawności ich funkcjonowania. Dla osób które stosunkowo dużo czasu spędzają poza swym domem, mogłoby to być bardzo uciążliwe. Przeciwnością takiego rozwiązana są wspomniane wyżej gruntowe pompy ciepła. Są równie niedrogie, ale ich obsługa nie jest tak pracochłonna. Takie instalacje nie generują toksycznych spalin i działają w pełni automatycznie. Można niemalże zapomnieć o tym, że taka instalacja w ogóle działa. Tego typu pompa jest zasilana przy pomocy energii elektrycznej, jednak daje ona ciepło, jakie jest pobrane z jej otoczenia. Konkretnie pobiera ona ciepło z ziemi, zatem jest to w znacznym stopniu bezpłatne. Ważny jest też czynnik związany z ekologią.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Wejdź na polecany serwis www, a poznasz więcej danych na ten wątek, które z pewnością Cię zaciekawią.

Niestety tego typu wyjście jest znacznie bardziej kosztowne niż tradycyjny piec.

łazienka w białej kolorystyce

Autor: homestilo
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy też dana inwestycja okaże się dla nas korzystna finansowo, trzeba dowiedzieć się, jak dużo należy zapłacić za jego utrzymywanie. Trzeba tutaj mieć na uwadze sprawność wybranego urządzenia oraz koszt paliwa. Ważny jest więc koszt za 1 kWh.

W przypadku kotłów na węgiel jest to 0,15-0,20 zł, 0,22-0,28 złotych przy wykorzystaniu kotłów na pelet, 0,35-0,44 złotych przy ogrzewaniu olejowym i 0,50-0,60 zł, jeśli zastosowane zostanie podgrzewanie przy pomocy prądu elektrycznego.

, , ,

Related posts

Latest posts

Ocena podłoża przed budową

Inspekcje geologiczne podłoża, pod budowę domu, przeprowadza się w celu doboru fundamentów a także zbrojenia, natomiast w przypadku planów gotowych, dopasowania „szablonu” do konkretnych warunków podłoża.

Jakich narzędzi użyć do nanoszenia preparatu do gruntowania?

Jest to dość prosta czynność, którą można by wykonać na własną rękę. Do likwidacji pęknięć i wgłębień wystarczyłaby jedynie gładź szpachlowa, papier ścierny oraz paca z nierdzewnej stali. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ta prosta czynność wymaga niezwykle znacznej cierpliwości i precyzji.

Oferty mieszkań w stolicy

Kupując nowe mieszkanie aranżuje i mebluje się je całkiem wg osobistych wymogów, gustów i projektów, jest możliwość więc popuścić wodze fantazji i spełnić parę własnych marzeń. Nowe materiały budowlane są najczęściej wyższej jakości aniżeli te, z jakich korzystano kilkadziesiąt lat temu, posiadają też lepsze właściwości cieplne.