Czy do założenia tartaku są potrzebne specjalne pozwolenia?
Do najbardziej istotnych polskich produktów eksportowych, na pewno zalicza się drewno. Zestawienia mówią, że ok. 70% tego surowca z rodzimych tartaków dociera do zagranicznego odbiorcy.
I to dlatego, że dużą grupę odbiorców tartaków stanowią odbiorcy spoza naszego kraju, korzyści posiadacza w dużej mierze są zależne od aktualnej sytuacji na zagranicznych rynkach i od wahań cen notowań obcych walut. To z kolei powoduje, że nie zawsze otworzenie tartaku się opłaca. Tu warto dodać, że w Polsce działa ok. paru tysięcy tartaków i prawie wszystkie prosperują całkiem nieźle. Dla posiadacza tartaku o wiele większym problemem może być brak zdolności dalszego rozwoju tartaku ze względu na zastoje w branży, które są wywołane różnego typu niepokojami na rynkach za granicą. Dobrą natomiast informacją jest to, że każdy może bez trudu i prędko założyć tartak, ponieważ nie są obowiązkowe jakiekolwiek specjalistyczne pozwolenia.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: KAM
Konieczny okaże się chociażby używany trak, który kosztuje na ok. 10 tysięcy zł. Kolejna bardzo istotna kwestia to dobra lokalizacja. Trzeba brać pod uwagę, że tartak powinien być usytuowany w pobliżu dużego kompleksu leśnego.
Potrzebujesz nowych postów na ten interesujący temat? Namawiamy więc do przejścia do nowej witryny. Jak to uczynić? Wejdź na łącze do witryny (http://www.eshop.pronar.com.pl/klucz-pneumatyczny-hazet-2).
Jeśli tak będzie, nie będą dokuczały nam przerwy w dostawach surowca. Co istotne osoby, które mają już taką firmę, mają prawo mieć nadzieję na różnorodne dotacje. Dla osób bezrobotnych istnieje pomoc z Urzędu Pracy, dla pozostałych choćby środki z Regionalnego programu Operacyjnego.
Poza tym tartak musi mieć odpowiednie hale magazynowe, obrabiarki do drewna, traki, korowarki oraz reduktory napływów korzeniowych. Oczywiście nie wszystkie te przyrządy są potrzebne na początku.