Co oznaczają cyfry przy nazwie oleju silnikowego i jaki będzie najlepszy dla należącego do nas auta?

Posiada on niezwykle duże znaczenie dla żywotności dowolnego silnika samochodowego. Ale nie wystarczy tylko regularnie go zmieniać, ale powinien on być ponadto w odpowiedni sposób wyselekcjonowany.

przenośne generatory prądu

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Im olej jest w większym stopniu lepki, tym wolniej będzie spływać jedna warstwa oleju po drugiej. Mówiąc potocznie olej rzadszy to olej o niskiej lepkości. Stowarzyszenie Inżynierów Amerykańskiego Przemysłu Samochodowego stworzyło stosowana powszechnie skalę od 0 do 60, gdzie 0 znaczy, że jest to olej najrzadszy, a 60 znaczy olej najgęstszy. Klasy w lepkości oleju samochodowego znajdziemy na każdym opakowaniu, a tą lepkość oznacza się kombinacją cyfr z literą W na początku. Może być to przykładowo oznaczenie 5W/30, 10W/40 itp. Tutaj pierwsza liczba znaczy przydatność oleju w bardzo niskich temperaturach, a im wartości te są mniejsze, tym silnikowy olej korzystniej się spisze w niskiej temperaturze. Liczba, która mieści się po literze, jest to współczynnik, który znaczy lepkość oleju w wyższej temperaturze. Im liczba jest większa tym olej jest bardziej gęsty w temperaturze wyższej.

Czy ten tekst zaciekawił Cię tak bardzo, że pragniesz więcej? Zatem po następne szczegóły zaloguj się do podanego linku. Tam jest interesujący fakt (https://kesbet.pl/beton-architektoniczny/donice-beton-architektoniczny/).

Producenci samochodów zalecają najczęściej oleje o lepkości 40. Produkty o lepkości mniejszej, są przeznaczone do teraźniejszych silników, które są ciasno spasowane.

Na opakowaniu oleju silnikowego można by znaleźć aktualnie 2 znane specyfikacje jakościowe. Jest to specyfikacja API albo ACEA. Bardzo często wytwórcy silników mają jednak własne normy, które określają konkretne parametry oleju. Specyfikacja API znaczy olej, który jest oznaczony za pomocą oznaczenia, który jest złożony z dwóch liter. Pierwsza z liter służy do oznaczenia typu silnika, do jakiego przeznaczony jest olej, a druga oznacza jakość oleju.

Dziś możemy kupić oleje, które z łatwością realizują bardzo wysokie wymagania klasyfikacji API, więc przy wyborze oleju do silników dzisiejszych, lepiej kierować się specyfikacją ACEA, która jest nowocześniejsza.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Organizacja wesela – gdzie powinno się zaaranżować przyjęcie weselne?

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie. Młodzi, szykujący się na ten ważny dzień, mają wiele rzeczy do załatwienia. Pierwszym krokiem jest rzecz jasna odnalezienie sali weselnej. Zanim poczniemy wyszukiwać sali weselnej powinniśmy zrobić listę gości, oraz także spisać swoje oczekiwania w stosunku do sali i wesela.

By nie dopuszczać do pożarów – w jakie systemy opłaca się zainwestować?

Czasem można spotykać się z opiniami, że wszelkie szkolenia wiążące się z ochroną przeciwpożarową to strata czasu. Jednak na pewno osoby, jakie tak uważają, z pewnością zmienią zdanie, jeśli tylko znajdą się w obliczu zagrożenia przeciwpożarowego. Ochrona przeciwpożarowa w zakładzie pracy to niezwykle istotne zadanie.

Jak wyekwipować kuchnię, aby była funkcjonalna?

Rozpakowywanie toreb ze sprawunkami wymaga wysoko rozwiniętych logistycznych umiejętności, podobnie szukanie potrzebnych talerzy jak też artykułów, z jakich zamyślamy upichcić obiadek.
Odpowiednio przemyślany plan kuchni spowoduje, że bez problemu poradzimy sobie z wszelkimi zadaniami – jeśli nie zapomnimy o fundamentalnych zasadach ergonomii kuchennej.

Co robić żeby uporać się z dziurawymi drogami?

„Wyrastają” jak grzyby po deszczu. Wystarczy, iż na dworze zrobi się nieco cieplej, zaś śnieg stopnieje. Wówczas bez trudu można je dostrzec gołym okiem.
Dziury w jezdni są solą sporej części polskich kierowców.