Z jakiego powodu wybór odpowiedniego falownika jest tak istotny?
Falowniki to – za wyjątkiem modułów – kolejny, najbardziej istotny składnik w wypadku instalacji fotowoltaicznej. To od jego właściwej oraz skutecznej pracy jest zależna wydajność instalacji fotowoltaicznej. Dlatego też tak ważny jest właściwy wybór dobrego falownika.
Firmy zajmujące się obrotem i montażem instalacji fotowoltaicznych zazwyczaj mają w swojej ofercie parę rozwiązań, przez co stawiają odbiorcę nie obeznanego w zasadzie funkcjonowania przed ciężkim wyborem odpowiednich modułów.

Źródło: http://www.flickr.com
Falownik przede wszystkim musi mieć wszelkie certyfikaty czy deklaracje zgodności z normą 2014/35/2014/30/UE oraz musi być zgodny z wzorcami i musi spełniać standardy sieci obecne na obszarze Polski, tj. VDI 0126-1-1 oraz VDE-AR-N-4105. Innym niezwykle ważnym aspektem jest gwarancja wytwórcy oraz serwis, jaki oferuje producent. Mając na uwadze to, że dany falownik powinien funkcjonować przez 25 lat, bardzo ważne jest to, aby gwarancja była jak najdłuższa, natomiast serwis urządzenia był możliwy na terenie naszego kraju.
Duża ilość producentów gwarantuje poszerzenie gwarancji z podstawowych 5 do 10 czy 25 lat. Serwis natomiast musi być wykonywany na obszarze Polski przez firmy partnerskie posiadające właściwą umowę na prace warsztatowe na rzecz przedmiotów danego producenta. Wyjściem, które znacznie polepsza jakość gwarancji, jest refundacja kosztów serwisu przez producenta. W tym przypadku autoryzowana firma instalacyjna mająca umowę na serwisowanie, proponuje świadczenia warsztatowe, które refunduje wytwórca.
Niezwykle ważne jest ustalenie zakresu napraw po ukończeniu ustawowej dwuletniej rękojmi, kiedy rozpoczyna obowiązywać wyłącznie gwarancja producenta, w granicach której ma on dużą swobodę w odniesieniu do zakresu oraz sposobu jej używania. Szybkość tego typu serwisu jest ważna ze względu na straty, które mogliby ponieść interesanci z powodu braku produkcji(zobacz smary Kluber) energii, kiedy falownik będzie naprawiany.