Czym jest wyliczenie środków trwałych? Co do nich zaliczamy? O jakich sprawach pamiętać?
Definicja trwałych środków, która określona jest w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, określa, że trwałymi środkami są rzeczowe trwałe aktywa, zrównane z nimi, o określonym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok.

Źródło: http://www.flickr.com
Powinny być zdalne do użytku, stosowanie na potrzeby jednostki. Jeżeli takie wszystkie warunki będą spełnione, to oznacza, że konkretny składnik majątku uznawany jest za trwały ośrodek.
Jeśli więc chodzi o takie środki trwałe (czym katologować?) ewidencja jest wykonywana w wielu firmach. Istotne również jest to, iż w ustawie o rachunkowości nie zdefiniowano, ile musi wynosić wartość majątkowego składnika, aby stanowił on środek trwały.
Oznacza to po prostu, iż dla celów rachunkowych też składniki majątkowe o niewielkiej wartości, co oznacza, że mogą to być kalkulatory, również mogą być wprowadzone do ewidencji trwałych środków, oczywiście jeśli spełniają wspomniane wcześniej kryteria. Jak zaś mowa o podatku dochodowym, to ustawodawca udzielił zgody na to, aby od składników majątku, jakich wartość początkowa nie jest bardziej duża niż 3,500 złotych nie wykonywać odpisów amortyzacyjnych.
W tego rodzaju okolicznościach wydatki zużyte na ich nabycie są kosztem zyskania przychodów w miesiącu dania ich do wykorzystywania. Bierze się to z określonych przepisów.
To wszystko może zdawać się dość skomplikowane, ale na szczęście jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić korzystając z konkretnej pomocy. Z takiego powodu jak ewidencja wyposażenia program, który jest przeznaczony do tego celu mocno to ułatwia. Dobrze o nim pamiętać, gdy przyjdzie nam rozliczać środki trwałe.