Monety polskie i plany ich emisji na 2009 rok

Zadaniem NBP oprócz emisji monet powszechnego obiegu jest również emisja monet kolekcjonerskich. Oprócz tego, iż są one cenną zdobyczą dla kolekcjonerów, również można nimi płacić na obszarze Polski. Aktualnie te monety dostępne są w trzech grupach: srebrne z nominałami 10 i 20 zł monety złote o nominałach 100 zł i 200 zł oraz monety nordyckie – nominał 2 zł. Ostatnia z grup to monety wykonane ze stopu nordyckiego Jego charakterystyczną cechą jest złoty kolor, choć w tym stopie nie występuje złoto. Taki kolor to zasługa dość wysokiego udziału miedzi.

Kredyt

Źródło: http://pixabay.com
Aktualna sytuacja ekonomiczna w Polsce, spowodowana między innymi drożejącymi walutami również ma odzwierciedlenie w wartości emitowanych monet. Wzrost kursu euro czy dolara powoduje między innymi, że ceny rzadkich monet wzrastają. Uogólniając można stwierdzić, że ceny monet poddają się panującym w gospodarce trendom. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi takie monety jak: – Jan Paweł II (popiersie cienki krzyż), 10000zł, 1988r- Jagiełło, 5000zł, 1989r – Rybak, 5zł, 1974r

Jednak te monety – www.snmw.pl/skup-wycena/monety/ były już emitowane. Aby dowiedzieć się jakie będą nowe monety (odkryj stronę), numizmatycy zaglądają do aktualnego planu emisji monet na 2009 rok. Przewiduje on emisję jeszcze w tym roku między innymi następujących monet: (część z nich została już wyemitowana w chwili pisania tego artykułu)- Zwierzęta Świata – Jaszczurka zielona, 20zł- Polska Droga do Wolności – Wybory 4 czerwca 1989 r., 200zł- Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej – Czesław Niemen, 10zł- Polacy ratujący Żydów – Irena Sendlerowa, 20zł

Dobrze jest wiedzieć, że nie wszystkie monety kolekcjonerskie zyskują na wartości jeszcze przed emisją. Im mniejszy jest nakład emisyjny tym większe zainteresowanie ze strony numizmatyków oraz potencjalnych inwestorów. Osoby znające tą branżę dokładnie wiedzą, że na zyski z monet trzeba poczekać – niekiedy dosyć długo.

Related posts

Przydatne zalecenia, które pomogą wybrać odpowiednie biuro rachunkowe

Nie każdy posiada kompetencje w dziedzinie rachunkowości, zatem jeżeli zaczyna prowadzić swoją działalność gospodarczą, powinien wybrać właściwe biuro rachunkowe Olsztyn. Kilka użytecznych porad pomoże podjąć trafne decyzje oraz ustrzec się kłopotów powiązanych z kwestiami finansowymi.

Meritum pakiet bez granic

Gdy mamy firmę to chcielibyśmy żeby przynosiła ona duże dochody. Tak, więc, gdy poszukujemy najlepszych rozwiązań, by działać na jak najwyższym poziomie powinniśmy zapoznać się z ofertę banku Meritum.

Zestawienie kredytów gotówki

Każdemu chyba z nas w pewnym momencie braknąć może środków finansowych na jakieś zakupy. Czy ma to być samochód, lodówka czy na przykład wymarzona wycieczka, to w każdym z tych przypadków możemy albo zrezygnować z wymarzonego zakupu, lub jakąś metodą zorganizować potrzebne środki.

Biuro rachunkowe

Współcześnie wielką ilość trudności z kwestiami biznesowymi są w stanie pomóc rozwiązywać doświadczeni fachowcy, dla których rachunkowość albo księgowość nie posiadają żadnych sekretów. Dobrze w razie różnorodnych problematycznych kwestii nie zwlekać za dużo i zaczerpnąć kilku istotnych uwag w konkretnych kwestiach. Do tego gatunku problemów należą niewątpliwie liczne problemy z płatnością w większości wypadków również z przeliczaniem stóp procentowych. Biuro rachunkowe pomoże prosto rozwiązać takiego rodzaju kwestie.

Dzisiaj łatwo wyszukać nie tylko korzystną cenowo, ale i dopasowaną lokalizacyjnie ofertę biura rachunkowego

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga posiadania nie tylko wyjątkowych umiejętności organizacyjnych oraz gwarantowania wysokich standardów podczas oferowania usługi czy produktu. W dzisiejszych czasach, żeby nasz interes dobrze się rozwijał, musimy pamiętać także o jego stronie finansowej. Jest to kwestia arcyważna, gdyż jej zaniedbanie grozi nam finansowym krachem, czy też nawet konsekwencjami karnymi.

Latest posts

Atrakcyjne systemy ogrodzeniowe – w jakich miejscach je kupić?

Przedsiębiorstwo już od ponad 25 lat projektuje oraz produkuje systemy ogrodzeniowe, które są odpowiedzią na oczekiwania nowoczesnej architektury. Systemy ogrodzeniowe gwarantują nowe efekty przestrzenne, estetyczne oraz użytkowe, łącząc niepowtarzalny design z uniwersalnością zastosowań. Jednocześnie bogate doświadczenie w produkcji sit przemysłowych do filtracji i separacji sprawia, iż w procesach produkcyjnych przedsiębiorstwo wykorzystuje zaawansowane technologie, zapewniające wyjątkową trwałość oraz dokładność wykonania wszystkich produktów.

Przydatne zalecenia, które pomogą wybrać odpowiednie biuro rachunkowe

Nie każdy posiada kompetencje w dziedzinie rachunkowości, zatem jeżeli zaczyna prowadzić swoją działalność gospodarczą, powinien wybrać właściwe biuro rachunkowe Olsztyn. Kilka użytecznych porad pomoże podjąć trafne decyzje oraz ustrzec się kłopotów powiązanych z kwestiami finansowymi.

Z jakiego surowca wybudować magazyn bądź garaż

W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa budowlane używają rozmaitego typu materiałów, dzięki czemu mogą kreować tak konstrukcje innowacyjne, jak i tradycyjne. Ostatnimi czasy coraz częściej u biznesmenów i osób prywatnych pojawia się pytanie: czy magazyn albo garaż samochodowy nieodzownie powinny być murowane?

Dlaczego warto korzystać z agencji pośrednictwa, gdy poszukujemy pracy? Jakie są z tym związane korzyści?

Jeszcze kilka lat wstecz proces rekrutacji wyglądał następująco, czyli kandydat idzie do placówki firmy, w jakiej chce pracować i zostawia tam swoje CV razem z listem motywacyjnym. następnie ma miejsce następna próba skontaktowania z potencjalnym pracodawcą, w związku z tym dzwoni oraz pyta, czy może coś wiadomo na temat wyboru kandydata. Dziś tego typu praktyki nie są już aż tak popularne, proces rekrutacji skłania się ku wzorcom z zachodu i to w różnych dziedzinach.