Sposoby zastosowań żwiru w budownictwie

Pomimo coraz prężniejszego rozwoju technologii budowlanych i przemysłowych stale warte uwagi są te rozwiązania, które opierają się na surowcach naturalnych i których historia sięga wielu lat. Często okazuje się nawet, że to właśnie rozwiązania tradycyjne, które początkowo mogą wydawać się przestarzałe, mają podstawowe walory (dzięki którym wygrywają z nowoczesnymi rozwiązaniami), ja np. niskie koszty eksploatacji czy prostota budowy, która nie wymaga stosowania drogich części zamiennych i eliminuje nieuchronność sięgania po wsparcie wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Jak się okazuje, jednym z materiałów, który nieustannie ma przed sobą świetną przyszłość, jest żwir w rozmaitych odmianach. Spróbujmy się więc przyjrzeć, jak obecnie użytkuje się ten surowiec.

żwir w ogrodzie

Autor: Herry Lawford
Źródło: http://www.flickr.com
Z zastosowaniem żwiru spotkać się można w głównej mierze na obiektach sportowych, gdzie żwir suszony wykorzystywany jest jako podbudowa na boiskach czy kortach tenisowych (przykładowo na boisku do piłki nożnej umieszcza się go pod trawą – jest to sposób bardzo tani, żwir odpowiednio stabilizuje murawę i równocześnie jest przepuszczalny dla wody). Kiedy myślimy nad zbudowaniem boiska warto pamiętać, że żwir jest materiałem stosunkowo tanim, a dodatkowo większość dystrybuujących go firm w ramach większego zakupu zapewnia przewóz.

żwirowa droga do domu

Autor: oatsy40
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym istotnym zastosowaniem materiału tego typu są gruntowe wymienniki ciepła, gdzie zasadniczym składnikiem jest żwir lub [rolety elewacyjne ceny] piasek płukany. Wymienniki takie są testowanym od lat rozwiązaniem na zapewnienie obniżenia kosztów ogrzewania pomieszczeń – do budynku dostarczane jest wstępnie ogrzane powietrze, które w dodatku jest stosowanie nawilżone i przefiltrowane z rozmaitego typu nieczystości, a ponadto latem dodatkowo ochładza. Konstrukcja takiego urządzenia jest banalnie prosta – izolowany termicznie żwir jest naturalnym filtrem, przez który wprowadzane jest powietrze. Zazwyczaj umiejscawia się go pod ziemią na niedużej głębokości (mniej więcej 1m), jednakże samego żwiru należy wysypać sporo (zwyczajowo zajmuje on powierzchnię ok. 10 m).

Jak można się przekonać z powyższych przykładów, nawet tanie i powszechnie stosowane surowce jak żwir mogą mieć naprawdę wszechstronne zastosowanie – także w świecie zawładniętym przez nowoczesne technologie – zapraszamy do .

, , ,

Related posts

Latest posts

Top rekomendowanych producentów parkietów z odpowiedniej jakości drewna

Czy to malowanie czy również wymiana podług - przebudowa na ogół znaczących przygotowań a, także nakładów sił. Do takiego typu pytania. należy w każdej sytuacji należycie się przygotować i choć trochę zorientować się w ofertach wielorakich ekspertów zajmujących się tymi sprawami. Jeśli chodzi o parkiet rzecz nie jest tu dziś prosta. Ogromna liczba ofert desek na parkiet a, także propozycji firm dosyć znacząco utrudnia na ogół podejmowanie przemyślanych decyzji. Deska jesionowa a może dąb lub też jakieś pozostałe drzewo? Wybór taki dobrze bardzo sprawnie rozważyć.

Budownictwo stalowe – hale, składy i odmienne konstrukcje opierające się na istotnym surowcu

Oczywiście w dzisiejszych czasach branża budowlana jest bardzo ważka z punktu widzenia całego państwa. Swobodnie od zapotrzebowań jest ona wymagana i jej rozkwit wpływa bezpośrednio na postęp całego kraju. Trzeba potwierdzić, że w toku przeszłych lat niesamowicie się rozwinęła i współcześnie użytkuje szereg najświeższych technik nawet w decydujących pracach. Dodatkowo, wskutek tego, że wykorzystuje dużo lepsze pod względem jakości surowce, cała budowa jest zdecydowanie bardziej porządna i trwała. Jest to relewantne w szczególności w przypadku budynków o charakterze publicznym i dużych hal fabrycznych.

Na wszystkie problemy znajdziemy rozwiązanie

Jeśli jest czas ulewnych deszczy, połączony z topnieniem śniegu, to sporo ludzi martwi się powodziami i tym, iż ich mieszkanie zostanie podtopiony. Znów w okresie upałów, kiedy nie ma czym oddychać obywatele ratują się różnorakiego rodzaju wiatrakami, które przynoszą wytchnienie jedynie i wyłącznie w chwili, gdy są skierowane na konkretną osobę, w innym razie nic praktycznie się nie wyczuwa. A przecież nie jesteśmy pozostawienie sami sobie z tymi trudami, jest wiele rozwiązań, z których możemy skorzystać.