Jak Zielonej Planety radzą sobie z unieszkodliwianiem śmieci albo wywózką substancji, tych mniej i tych bardziej niebezpiecznych

Śmieci, które obecnie wyrzuca statystyczny mieszkaniec ziemskiego globu, można już liczyć na tony. wielkim wyzwaniem pozostaje unieszkodliwianie różnego rodzaju opakowań. I nie mamy w tym miejscu na uwadze tylko plastikowych toreb, które przecież rozkładają się bardzo długo. Trzeba nie zapominać o tym, że właściwie każdy towar bywa w coś opakowany - np. zwykły szampon.


Po zużyciu zawartości kolorowa buteleczka staje się zbędna, więc trafia do kosza. Jednakże w trosce o naturę, samorządy podjęły szereg kroków, żeby zminimalizować dewastację fauny oraz flory, a jednym z rozwiązań bywa segregacja, czyli świadoma gospodarka odpadami.
W obecnych czasach nie chodzi już jedynie o to, żeby nie wyrzucać zbędnych rzeczy do lasku czy na dzikie wysypiska, lecz także o to, by odpady mogły zostać wykorzystane jeszcze raz.
segregacja śmieci w domu
Napisał: Christine und Hagen Graf
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Wielka w tym zasługa nowatorskich technologii, dzięki którym taka czynność w ogóle jest możliwa do realizacji. Do tego wymagana była zmiana sposobu myślenia szarego Kowalskiego i nauczenie go, że odpadki warto sortować. Segregowanie śmieci powoli staje się normą.

Pamiętaj o tym, że nasz serwis www (https://urbanski.pl/) ma jedynie użyteczne fakty, które z pewnością Ci się będą mogły przydać. Sprawdź nas i dostrzeż, że należałoby na niego wejść.

Większa świadomość obywatelska i proekologiczna, kształtowana przez prasę, odgrywa w tym przypadku niebagatelną rolę.
Wyrzucanie aluminiowych puszek po napojach słodzonych do odpowiednich pojemników to zaledwie początek. Następnym etapem jest wywóz komunalnych odpadów. To zadanie bywa obowiązkiem np. gmin, które w drodze przetargu wyłaniają najczęściej prywatną firmę, która realizuje to zadanie. Takie przedsiębiorstwo musi mieć stosowne zezwolenia, dysponować samochodami przeznaczonymi do przewozu odpadów, a także zatrudniać właściwą liczbę pracowników.


Całkowicie odrębnym zagadnieniem jest problem odpadów, które w szczególny sposób zagrażają środowisku naturalnemu. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim zakłady, które trudnią się wywarzaniem szkodliwych substancji. Jeśli chemikalia przedostaną się do wód powierzchniowych, to właścicielowi takiego zakładu grożą poważne konsekwencje. Należy więc wcześniej pomyśleć o utylizacji skażonej cieczy albo pojemników z niebezpiecznymi preparatami. Podobnie rzecz się ma w przypadku odpadów medycznych - bywają one również kłopotliwe, bo jeśli przez przypadek wylądują w pobliżu zagajnika, to mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla natury, lecz także bezpośrednio narazić człowieka na utratę zdrowia, a nawet życia.
2019/10/09, 07:28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.