Co produkujemy z wytrzymałej stali

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow
Napisał: bgeissl
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
Czyli o tym, z jakiego rodzaju blachy tworzy się dziś maszyny do trudnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że każdy z nas śledził z zamiłowaniem program ekstremalne maszyny na kanale discovery. Jeżeli jednak nie pamiętacie tej, co jak co starej już serii, pozwolę sobie na szybkie streszczenie. W programie pokazywano ówcześnie najcięższe, najbardziej wytrzymałe i bardzo ciekawe maszyny i konstrukcje na świecie - od wielkich wieżowców które są cudami architektury i inżynierii, po ogromne koparki czy dźwigi wykorzystywane do pracy w niebezpiecznych warunkach, na przykład w hutach. Omawiano także ich budowę, projekty i materiały, z których zostały zrobione.

Niedawno przyszła do mnie myśl, żeby pomyśleć więcej nad sprzętami wykorzystywanymi do produkcji takich maszyn.

Czy masz trudność ze znalezieniem ciekawych danych na omawiany temat? Jeśli tak, to nie martw się, tylko prześledź treść (https://www.uni-lux.eu/nawilzacze.html), a z pewnością się nie rozczarujesz.

Przecież stal z której wyrabia się taką ogromna ciężarówkę która waży niemalże pięćset ton musi być ogromnie wytrzymała! Spędziłem chwilę w sieci i zobaczyłem hardox, czyli bardzo wytrzymałą blachę, z jakiej takie ciężarówki i sprzęty są produkowane. Ta niezwykle trwała blacha trudnościeralna jest praktycznie 30 razy bardziej wytrzymała na wszystkie zniszczenia wynikające z obciążeń i naprężeń. Można ją stosować w najcięższych warunkach.
Pomyślałem w tym momencie – super, ale pewnie jest to z 30 razy więcej niż klasyczny budulec używany do konstruowania takich sprzętów.

Zaintrygował Cię niniejszy tekst? Jeśli tak, to śmiało zobacz, co jest w ofercie, która tyczy się tej samej tematyki.

Oczywiście, wyszło na to, że się myliłem - blachy trudnościeralne pomimo swej niezwyklej trwałości są praktycznie tak samo grube, co jej klasyczny odpowiednik. To pozwala konstruować urządzenia i specjalistyczne elementy o podwyższonej wytrzymałości bez tworzenia planów budowy, przystosowanych do większej masy materiału. Właśnie stąd też bierze się ogromna popularność tego typu {materiałów.

Pozostając na fali przeczesywania informacji w internecie moją uwagę zwróciło to, że tylko jedna huta na całym świecie produkuje tą stal hardox, a mianowicie Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkudziesięciu lat maja patent na metodę produkcji takiej stali, a jej formułę trzymają w tajemnicy.
Napisał: Arek
2019/06/24, 13:27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.