Co produkujemy z wytrzymałej stali

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow
Napisał: bgeissl
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
Czyli o tym, z jakiego rodzaju blachy tworzy się dziś maszyny do trudnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że każdy z nas śledził z zamiłowaniem program ekstremalne maszyny na kanale discovery. Jeżeli jednak nie pamiętacie tej, co jak co starej już serii, pozwolę sobie na szybkie streszczenie. W programie pokazywano ówcześnie najcięższe, najbardziej wytrzymałe i bardzo ciekawe maszyny i konstrukcje na świecie - od wielkich wieżowców które są cudami architektury i inżynierii, po ogromne koparki czy dźwigi wykorzystywane do pracy w niebezpiecznych warunkach, na przykład w hutach. Omawiano także ich budowę, projekty i materiały, z których zostały zrobione.

Niedawno przyszła do mnie myśl, żeby pomyśleć więcej nad sprzętami wykorzystywanymi do produkcji takich maszyn. Przecież stal z której wyrabia się taką ogromna ciężarówkę która waży niemalże pięćset ton musi być ogromnie wytrzymała! Spędziłem chwilę w sieci i zobaczyłem hardox, czyli bardzo wytrzymałą blachę, z jakiej takie ciężarówki i sprzęty są produkowane. Ta niezwykle trwała blacha trudnościeralna jest praktycznie 30 razy bardziej wytrzymała na wszystkie zniszczenia wynikające z obciążeń i naprężeń. Można ją stosować w najcięższych warunkach.
Pomyślałem w tym momencie – super, ale pewnie jest to z 30 razy więcej niż klasyczny budulec używany do konstruowania takich sprzętów.

Zaintrygował Cię niniejszy tekst? Jeśli tak, to śmiało zobacz, co jest w ofercie, która tyczy się tej samej tematyki.

Oczywiście, wyszło na to, że się myliłem - blachy trudnościeralne pomimo swej niezwyklej trwałości są praktycznie tak samo grube, co jej klasyczny odpowiednik. To pozwala konstruować urządzenia i specjalistyczne elementy o podwyższonej wytrzymałości bez tworzenia planów budowy, przystosowanych do większej masy materiału. Właśnie stąd też bierze się ogromna popularność tego typu {materiałów.

Pozostając na fali przeczesywania informacji w internecie moją uwagę zwróciło to, że tylko jedna huta na całym świecie produkuje tą stal hardox, a mianowicie Ssab, skandynawska huta stali.

Taki odnośnik tutaj (http://botanikpark.pl) pokaże Ci więcej informacji na prezentowany wątek, który tak niesamowicie Cię zaciekawił i po prostu wciągnął.

Od kilkudziesięciu lat maja patent na metodę produkcji takiej stali, a jej formułę trzymają w tajemnicy.
Napisał: Arek
2018/12/07, 07:27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.