Pierwsze kroki w budowie domu – co zrobić

Jeśli mamy już wszystko: działkę, plan, prawomocną pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę, zatrudnioną ekipę budowlaną, kierownika budowy (koniecznie) a także inspektora nadzoru (fakultatywnie) – co dalej? Przed rozpoczęciem budowy nieodzowne będzie wytyczenie przez geodetę, miejsca posadowienia domku.

budowa domu

Autor: Brett and Sue Coulstock
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze trzeba złożyć w stosownym starostwie powiatowym zawiadomienie o planowanym zaczęciu prac. Powinniśmy to uczynić przynajmniej tydzień przed zaczęciem robót. Załącznikiem do zawiadomienia musi być oświadczenie kierownika budowy o przejęciu zadań. Może Cię też zainteresować – Heliodon. W tym samym urzędzie trzeba zarejestrować tzw. dziennik budowy. Później należy zabezpieczyć plac budowy (zrobi to firma budowlana) i umieścić na nim tablicę informacyjną. Tablicę tę zobowiązany będzie umieścić szef budowy. Jej treść reguluje szczegółowo Zarządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 roku w sprawie dziennika budowy, montażu oraz rozbiórki, tablicy informacyjnej i ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy a także ochrony zdrowia. Zgodnie z owym rozporządzeniem, tablica powinna zostać wykonana ze sztywnej płyty koloru żółtego o wymiarach 70 x 90 cm. Powinna znajdować się w miejscu widocznym od strony drogi publicznej, na wysokości nie mniejszej aniżeli metry.

budowanie domu

Źródło: pixabay.com
Oprócz już wymienionej tabeli informacyjnej, kierownik budowy zobligowany jest umieścić również ogłoszenie zawierające dane tyczące się bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Podstawą prawną jest w tym miejscu art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane. Ogłoszenie powinno zawierać trzy składniki: prognozowane terminy zaczęcia oraz zwieńczenia realizowania robót budowlanych, maksymalną ilość robotników zaangażowanych na budowie w poszczególnych okresach jak też informacje tyczące się planu bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia. W praktyce ogłoszenie to najczęściej umieszczane jest obok tablicy informacyjnej budowy na analogicznej płycie – pomimo iż w tym wypadku nie są określone wymogi dotyczące rozmiarów albo odcienia. Rozporządzenie mówi jedynie, że ma ono być umieszczone w sposób solidny a także zabezpieczone przed zniszczeniem. Kolejny krok to wytyczenie domu. Zająć się tym musi geodeta, zaś wykonaną pracę poświadczyć wpisem do dziennika budowy. Po zwieńczeniu tych formalności może rozpocząć się faktyczna budowa domów.

Źródło artykułu: https://www.heliodon.pl/

, ,

Related posts

Z jakiego surowca wybudować magazyn bądź garaż

W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa budowlane używają rozmaitego typu materiałów, dzięki czemu mogą kreować tak konstrukcje innowacyjne, jak i tradycyjne. Ostatnimi czasy coraz częściej u biznesmenów i osób prywatnych pojawia się pytanie: czy magazyn albo garaż samochodowy nieodzownie powinny być murowane?

Gdzie znaleźć fachowe narzędzia w Internecie

Za pomocą elektronarzędzi istnieje możliwość wykonania łatwiej prac, które sprawiłyby trudność w wykonaniu ich narzędziami ręcznymi. Zaliczamy do nich frezarki, wiertarki, narzędzia do szlifowania czy też urządzenia domowe, jak np. sokowirówka lub mikser. Takie narzędzia są bardzo przydatne i pozwalają na zaoszczędzenie czasu. Warto jednak dokonać jak najlepszego wyboru, aby otrzymać jak najlepsze sprzęty w najniższej cenie.

Gdzie tanio kupić sprzęt do firmowego serwisu? Spróbujemy poradzić

Planując jakiekolwiek przedsięwzięcie o biznesowym charakterze musimy między innymi skupić się na aspektach ekonomicznych. Ważne jest między innymi to, by zmieścić się w przyjętym na początku budżecie jak i, żeby co miesiąc generować przychody, jakie pozwolą nam pokryć bieżące koszty.

Co to jest napinacz akumulatorowy? Jakie jest jej przeznaczenie?

Jest mnóstwo przyrządów, które upraszczają nam aktywność w pracy i w domu. Jednym z owych przyrządów jest spinarka ręczna. Służy do połączenia materiału przy pomocy polipropylenowych, poliestrowych, papierowych i metalowych opasek. Proste, jednak niezawodne sprzęty służące do manualnego wiązania polipropylenową taśmą większych przedmiotów, także luźno ułożonych produktów na palecie.
Łatwe w obsłudze narzędzia do spinania taśmą polipropylenową, lub poliestrową przy pomocy sprzączki drucianej. Urządzenie zapewnia właściwe naprężenie, także rozcięcie opaski wychodzącej z rolki. Napinacz jest poręczniejszy od paskowacza ze względu na jego wymiary. Do pakowacza jest możliwość zastosować rozmaite szerokości opaski, w zależności od wymogów wiązania.

Gdy mamy działalność budowlaną to na pewno wynajem żurawi będzie nam nieodzowny w trakcie roboty

Posiadanie osobistej firmy jest na obecną chwilę kwestią niesamowicie dobrą, dlatego że jeśli tylko popatrzymy na to co się dzieje na rynku pracy to zdecydowanie ujrzymy, że na nieszczęście aby uzyskać bardzo dobrą robotę, jaka będzie się łączyła z stosownym wynagrodzeniem, zdecydowanie musimy starać się kończyć jak najodpowiedniejsze studia i to najlepiej za granicą i najlepiej żebyśmy w tym czasie robili praktykę.

Jak urządzić plac zabaw, by spełniał swoje główne zadania? Na jakie elementy musimy zwrócić uwagę?

Nasze place zabaw są coraz bardziej profesjonalnie zadbane i bezpieczne. Jednakże, są trudności mające związek z wybraniem funkcjonalnych urządzeń oraz właściwej nawierzchni, po której bezpiecznie będą biegały dzieci. Na jakie elementy musimy zwracać uwagę, jak pragniemy urządzić bezpieczny oraz atrakcyjny plac zabaw? Plac zabaw to jeden z najistotniejszych elementów zagospodarowania przestrzeni na osiedlu. To przestrzeń, w jakiej dzieci powinny czuć się swobodnie i najbardziej przyjemnie, natomiast rodzice powinni nie bać się o swoje dzieci.

Latest posts

Atrakcyjne systemy ogrodzeniowe – w jakich miejscach je kupić?

Przedsiębiorstwo już od ponad 25 lat projektuje oraz produkuje systemy ogrodzeniowe, które są odpowiedzią na oczekiwania nowoczesnej architektury. Systemy ogrodzeniowe gwarantują nowe efekty przestrzenne, estetyczne oraz użytkowe, łącząc niepowtarzalny design z uniwersalnością zastosowań. Jednocześnie bogate doświadczenie w produkcji sit przemysłowych do filtracji i separacji sprawia, iż w procesach produkcyjnych przedsiębiorstwo wykorzystuje zaawansowane technologie, zapewniające wyjątkową trwałość oraz dokładność wykonania wszystkich produktów.

Przydatne zalecenia, które pomogą wybrać odpowiednie biuro rachunkowe

Nie każdy posiada kompetencje w dziedzinie rachunkowości, zatem jeżeli zaczyna prowadzić swoją działalność gospodarczą, powinien wybrać właściwe biuro rachunkowe Olsztyn. Kilka użytecznych porad pomoże podjąć trafne decyzje oraz ustrzec się kłopotów powiązanych z kwestiami finansowymi.

Z jakiego surowca wybudować magazyn bądź garaż

W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa budowlane używają rozmaitego typu materiałów, dzięki czemu mogą kreować tak konstrukcje innowacyjne, jak i tradycyjne. Ostatnimi czasy coraz częściej u biznesmenów i osób prywatnych pojawia się pytanie: czy magazyn albo garaż samochodowy nieodzownie powinny być murowane?

Dlaczego warto korzystać z agencji pośrednictwa, gdy poszukujemy pracy? Jakie są z tym związane korzyści?

Jeszcze kilka lat wstecz proces rekrutacji wyglądał następująco, czyli kandydat idzie do placówki firmy, w jakiej chce pracować i zostawia tam swoje CV razem z listem motywacyjnym. następnie ma miejsce następna próba skontaktowania z potencjalnym pracodawcą, w związku z tym dzwoni oraz pyta, czy może coś wiadomo na temat wyboru kandydata. Dziś tego typu praktyki nie są już aż tak popularne, proces rekrutacji skłania się ku wzorcom z zachodu i to w różnych dziedzinach.