Pierwsze kroki w budowie domu – co zrobić

Jeśli mamy już wszystko: działkę, plan, prawomocną pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę, zatrudnioną ekipę budowlaną, kierownika budowy (koniecznie) a także inspektora nadzoru (fakultatywnie) – co dalej? Przed rozpoczęciem budowy nieodzowne będzie wytyczenie przez geodetę, miejsca posadowienia domku.

budowa domu

Autor: Brett and Sue Coulstock
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze trzeba złożyć w stosownym starostwie powiatowym zawiadomienie o planowanym zaczęciu prac. Powinniśmy to uczynić przynajmniej tydzień przed zaczęciem robót. Załącznikiem do zawiadomienia musi być oświadczenie kierownika budowy o przejęciu zadań. Może Cię też zainteresować – Heliodon. W tym samym urzędzie trzeba zarejestrować tzw. dziennik budowy. Później należy zabezpieczyć plac budowy (zrobi to firma budowlana) i umieścić na nim tablicę informacyjną. Tablicę tę zobowiązany będzie umieścić szef budowy. Jej treść reguluje szczegółowo Zarządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 roku w sprawie dziennika budowy, montażu oraz rozbiórki, tablicy informacyjnej i ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy a także ochrony zdrowia. Zgodnie z owym rozporządzeniem, tablica powinna zostać wykonana ze sztywnej płyty koloru żółtego o wymiarach 70 x 90 cm. Powinna znajdować się w miejscu widocznym od strony drogi publicznej, na wysokości nie mniejszej aniżeli metry.

budowanie domu

Źródło: pixabay.com
Oprócz już wymienionej tabeli informacyjnej, kierownik budowy zobligowany jest umieścić również ogłoszenie zawierające dane tyczące się bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Podstawą prawną jest w tym miejscu art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane. Ogłoszenie powinno zawierać trzy składniki: prognozowane terminy zaczęcia oraz zwieńczenia realizowania robót budowlanych, maksymalną ilość robotników zaangażowanych na budowie w poszczególnych okresach jak też informacje tyczące się planu bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia. W praktyce ogłoszenie to najczęściej umieszczane jest obok tablicy informacyjnej budowy na analogicznej płycie – pomimo iż w tym wypadku nie są określone wymogi dotyczące rozmiarów albo odcienia. Rozporządzenie mówi jedynie, że ma ono być umieszczone w sposób solidny a także zabezpieczone przed zniszczeniem. Kolejny krok to wytyczenie domu. Zająć się tym musi geodeta, zaś wykonaną pracę poświadczyć wpisem do dziennika budowy. Po zwieńczeniu tych formalności może rozpocząć się faktyczna budowa domów.

Źródło artykułu: https://www.heliodon.pl/

, ,

Related posts

Dekoracje przeznaczone do kuchni

Jeżeli chcemy, żeby nasze mieszkanie naprawdę dobrze wyglądało nie możemy zapominać o jednej bardzo ważnej sprawie, a chodzi o oświetlenie. Niestety nie zawsze jest ono dobrze dobrane. O ile np. w sypialni czy w gabinecie próbujemy, by oświetlenie tworzyło dobry klimat, to już w pokoju kuchennym totalnie o tym nie pamiętamy.

Szukamy wózków widłowych

Dla zainteresowanych, którzy chcieliby zakupić wózki widłowe Poznań to miasto, w którym znajdziemy łatwo dużą ilość serwisów trudniących się sprzedażą tych urządzeń. Do wyboru mamy szeroki asortyment wózków zarówno prosto z fabryki, jak i używanych. W zależności od konkretnych wymagań nabywcy są to wózki spalinowe (benzynowo-gazowe oraz z silnikiem Diesla) lub elektryczne.

Budowa garażu. O czym pamiętać oraz na co zwrócić uwagę?

Osoby budujące własny dom zastanawiają się również nad tym jakiego rodzaju garaż postawić? Trzeba zadecydować o różnych rzeczach, dajmy na to o kącie nachylenia dachu, rodzaju budulca, rodzaju bramy i tak dalej. O czym trzeba pamiętać budując garaż? Po pierwsze należy podjąć decyzję z jakiego budulca chcemy postawić taki garaż. Sporo ludzi wlicza koszty postawienia takiej budowli w całą budowę domu, dlatego nie wylicza się tego ile tak naprawdę taka budowa wyniesie pojedynczo, ponieważ koszty te rozkładają się.

Wełniane stylowe dodatki w na co dzień.

Złączenie stylowości jak i praktycznego wymiaru dodatków to zadanie niełatwe, które jest zdolne przynieść ze sobą całe multum problemów. Każdy aranżujący daną przestrzeń posiada własne wyznaczniki perfekcji

.

Rodzaje i sposoby wykorzystania urządzeń ciśnieniowych

Podwyższone ciśnienie gazów stosowane jest w wielu różnych instalacjach. Odmian przyrządów o napędzie pneumatycznym jest wiele, niektóre z nich są bardzo potrzebne na co dzień. Sprężone powietrze występuje na przykład w tak powszechnych towarach jak aerozole. Są to przykładowo tak znane wszystkim antyperspiranty w aerozolu, odświeżacze powietrza czy na przykład farby w aerozolu.

Po co komu agregaty prądotwórcze?

Co roku rosnącym zainteresowaniem cieszą się generatory prądu, jakie używane są tak przez osoby fizyczne jak i biznesmenów, dla których niedobór prądu oznacza koszty albo brak możliwości realizowania swoich podstawowych obowiązków. Większość z nas żyje w przekonaniu, że generator prądu to coś, co przeciętnemu człowiekowi przydatne nie jest, a wykorzystywane jest w głównej mierze przez szpitale, strażaków oraz wszystkie inne służby, dla których niedobór prądu powoduje zagrożenie życia ludzi.

Latest posts

Eko przedmioty cieszą się coraz większą popularnością

Tendencja na ekorzeczy na dobre zagościła do życia wielu rodzin. Przejawia się to w licznych przypadkach, począwszy od jedzenia, przez wyposażenie wnętrz, ubiór a skończywszy na produktach dla dzieci jak np. oczywiście zabawki. Ekologia łączy się również z troską o środowisko. Otaczanie się naturalnymi produktami w znaczący sposób polepsza nasze samopoczucie. Dodatkowo istotne jest to, że jesteśmy też zdrowsi, kiedy troszczymy się o to, co spożywamy.

Ładne i nowoczesne mieszkania od dewelopera na Dolnym Śląsku

Współcześnie w kraju – a szczególnie we Wrocławiu – rynek mieszkaniowy jest wysoce dynamiczny. Dlatego teraz mieszkania są wysoce poszukiwane – sporo osób pragnie również wprowadzić się „na swoje”. W sytuacji kiedy zwłaszcza poszukiwane są wysokojakościowe, najnowsze mieszkania, świetnym rozwiązaniem jest kupienie albo wynajem mieszkania od dewelopera. W ten sposób można zyskać mieszkanie z pierwszej ręki, nierzadko w wysoce przystępnych cenach i w znacznie korzystnej lokalizacji.

Do czego wykorzystuje się granit?

Granit od zawżdy stanowi podstawowy materiał w budownictwie. Wynika to z tego, iż jest on jednym z najbardziej trwałych i wytrzymałych materiałów. Ponadto jest ekologiczny oraz nie wymaga wielu konserwacyjnych zabiegów, dzięki czemu nie jest trudno zachować jego wiecznotrwałe piękno.

Co to są tryskacze oraz jak one funkcjonują?

W wypadku wystąpienia pożaru instalacje tryskaczowe samodzielnie uruchamiają proces gaszenia i alarmują właściwą jednostkę straży pożarnej.
Tryskacze gaśnicze są po prostu połączone w strukturę przewodów rurowych i są umieszczone pod stropami.

Zarządzanie swoją firmą

Prowadzenie swojego przedsiębiorstwa związane jest z wieloma przywilejami, ale również dużą liczbą powinności. Do przywilejów należy na przykład możliwość samodzielnego zarządzania swoją karierą i pracowanie jako swój własny szef.