W jaki sposób sprzęty wykorzystywane w branży geotechniki pomagają strzec ludzkie życie

W latach 60 zeszłego stulecia we Włoszech wydarzyła się chyba największa wodna apokalipsa wodna w historii nowożytnej Europy. Zsuwająca się się ze góry ziemia wpadła do zbiornika zapory, a woda tam się znajdująca przelała się przez koronę umocnień i zalała ulokowaną poniżej wioskę. To wydarzenie stało się powodem śmierci wielu osób tam mieszkających. Czy apokalipsa w Vajont musiała rzeczywiście się zdarzyć?

geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście można było uchronić się przed nią, gdyby wykonano bardziej gruntowne badania.

Jeżeli po przeanalizowaniu tego artykułu będziesz pragnął poszerzyć informacje na opisywany wątek, to pomocne omówienie niesamowicie Ci pomoże – chodź i zobacz!

Można nawet zaryzykować opinię, że pół wieku później szanse na wydarzenie się tak upiornej historii drastycznie zmalały. Przekonajmy się http://www.da-bud.pl/ dlaczego.

Maszyny, jakimi teraz dysponują geolodzy w znaczny sposób różnią się od tych, których używano w 2 dziesięciolecia po II wojnie światowej. Oprócz tego pracownicy zajmujący się badaniem poszczególnych warstw gleby w razie konieczności nawet mogą wykonywać wcześniej zadane symulacje, a na tym wykaz wszystkich możliwości dopiero się zaczyna. Przykładowo sondowanie cpt pozwala zbadać strukturę gleby bez większej ingerencji w środowisko naturalne i większych środków finansowych, ponieważ konkurencja w zakresie tych czynności jest dość duża.

Źródło informacji – Baars

Użycie terminu sondowania statyczne nie zawęża się tylko i wyłącznie do sytuacji, w których narażone bywa człowiecze życie. Analizowana powyżej usługa znajduje się w propozycjach wielu instytucji wykonujących badania geotechniczne. Takich ogłoszeń poszukują w sieci albo prasie wszyscy ci, którzy w najbliższym czasie planują rozpoczęcie budowy domu piętrowego np. na terenach zagrożonych osuwiskami bądź zapadnięciem podłoża. A w państwach narażonych na trzęsienia ziemi trzeba również brać po uwagę siłę możliwych wstrząsów.

geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Budowa zapór jest ogromnym przedsięwzięciem, które wymaga zaangażowania inżynierów różnych dziedzin nauki, nie tylko geologów czy geotechników. Jednakże, jak się bez przerwy przekonujemy, takie działania bywają konieczne i uzasadnione względami szeroko pojętego bezpieczeństwa. Sondowania statyczne stanowią jedynie wierzchołek badań, jakie trzeba obligatoryjnie wykonać jeszcze przed wmurowaniem pierwszej cegły. Możemy sobie wyobrazić, ile wysiłku wkładają pomysłodawcy danej budowli, aby była ona solidna i służyła ludziom przez wieki. W końcu tunelu, którym porusza się wagon metra czy fundamentu pod wieżowiec nie buduje się jedynie z myślą o jednym pokoleniu.

, , , , ,

Related posts

Szukamy wózków widłowych

Dla zainteresowanych, którzy chcieliby zakupić wózki widłowe Poznań to miasto, w którym znajdziemy łatwo dużą ilość serwisów trudniących się sprzedażą tych urządzeń. Do wyboru mamy szeroki asortyment wózków zarówno prosto z fabryki, jak i używanych. W zależności od konkretnych wymagań nabywcy są to wózki spalinowe (benzynowo-gazowe oraz z silnikiem Diesla) lub elektryczne.

Rodzaje i sposoby wykorzystania urządzeń ciśnieniowych

Podwyższone ciśnienie gazów stosowane jest w wielu różnych instalacjach. Odmian przyrządów o napędzie pneumatycznym jest wiele, niektóre z nich są bardzo potrzebne na co dzień. Sprężone powietrze występuje na przykład w tak powszechnych towarach jak aerozole. Są to przykładowo tak znane wszystkim antyperspiranty w aerozolu, odświeżacze powietrza czy na przykład farby w aerozolu.

Po co komu agregaty prądotwórcze?

Co roku rosnącym zainteresowaniem cieszą się generatory prądu, jakie używane są tak przez osoby fizyczne jak i biznesmenów, dla których niedobór prądu oznacza koszty albo brak możliwości realizowania swoich podstawowych obowiązków. Większość z nas żyje w przekonaniu, że generator prądu to coś, co przeciętnemu człowiekowi przydatne nie jest, a wykorzystywane jest w głównej mierze przez szpitale, strażaków oraz wszystkie inne służby, dla których niedobór prądu powoduje zagrożenie życia ludzi.

Jak funkcjonalnie zaplanować warsztat?

Wielu mężczyzn chciało by zbudować swój własny mały warsztat. Zastanówmy się nad tym, czego bez wątpienia będziemy potrzebować, spełniając tego typu marzenie. Po pierwsze należy pomyśleć nad pomieszczeniem, które najlepiej nada się do takiej adaptacji. W momencie kiedy posiadamy własny dom i podwórko, możemy postarać się postawić na nim niewielką altankę.

Prąd pod ręką

Dziś wszystko mamy mobilne. Nie trzeba się przejmować, że w którymś miejscu na przykład zabraknie prądu, bo można zabrać z sobą agregat mobilny i nie będzie kłopotu. Dlatego naprawdę warto pomyśleć o kupnie takiego urządzenia. Często rolnicy wybierają takie urządzenie, bo może się im przydać w wielu sytuacjach. Ale osoby prywatne, nie stawiają już na takie rozwiązania za często, bo należy za taki sprzęt słono zapłacić, chociaż oczywiście są też mniej kosztowne modele.

Agregaty prądotwórcze na wynajem – poznaj, czy takie urządzenia są ci użyteczne

Rzeczywistość wygląda tak, że w wielu miejscach są konieczne agregaty. Wiele firm musi posiadać swoje agregaty, bo w innym wypadku przy jakiejkolwiek przerwie w przesyle prądu całkiem by zbankrutowali. Ale są również przedsiębiorstwa, które oferują agregaty na wynajem. Możemy wynająć agregat np. na jakąś imprezę pod chmurką. Motywów, dla których wynajmuje się agregaty jest wiele. Najczęściej firmy zajmujące się budowlanką potrzebują agregatów, żeby w ogóle mogły rozpocząć budowę i żeby mogły ją kontynuować i ją dokończyć.

Latest posts

Eko przedmioty cieszą się coraz większą popularnością

Tendencja na ekorzeczy na dobre zagościła do życia wielu rodzin. Przejawia się to w licznych przypadkach, począwszy od jedzenia, przez wyposażenie wnętrz, ubiór a skończywszy na produktach dla dzieci jak np. oczywiście zabawki. Ekologia łączy się również z troską o środowisko. Otaczanie się naturalnymi produktami w znaczący sposób polepsza nasze samopoczucie. Dodatkowo istotne jest to, że jesteśmy też zdrowsi, kiedy troszczymy się o to, co spożywamy.

Ładne i nowoczesne mieszkania od dewelopera na Dolnym Śląsku

Współcześnie w kraju – a szczególnie we Wrocławiu – rynek mieszkaniowy jest wysoce dynamiczny. Dlatego teraz mieszkania są wysoce poszukiwane – sporo osób pragnie również wprowadzić się „na swoje”. W sytuacji kiedy zwłaszcza poszukiwane są wysokojakościowe, najnowsze mieszkania, świetnym rozwiązaniem jest kupienie albo wynajem mieszkania od dewelopera. W ten sposób można zyskać mieszkanie z pierwszej ręki, nierzadko w wysoce przystępnych cenach i w znacznie korzystnej lokalizacji.

Do czego wykorzystuje się granit?

Granit od zawżdy stanowi podstawowy materiał w budownictwie. Wynika to z tego, iż jest on jednym z najbardziej trwałych i wytrzymałych materiałów. Ponadto jest ekologiczny oraz nie wymaga wielu konserwacyjnych zabiegów, dzięki czemu nie jest trudno zachować jego wiecznotrwałe piękno.

Co to są tryskacze oraz jak one funkcjonują?

W wypadku wystąpienia pożaru instalacje tryskaczowe samodzielnie uruchamiają proces gaszenia i alarmują właściwą jednostkę straży pożarnej.
Tryskacze gaśnicze są po prostu połączone w strukturę przewodów rurowych i są umieszczone pod stropami.

Zarządzanie swoją firmą

Prowadzenie swojego przedsiębiorstwa związane jest z wieloma przywilejami, ale również dużą liczbą powinności. Do przywilejów należy na przykład możliwość samodzielnego zarządzania swoją karierą i pracowanie jako swój własny szef.