Gęstnienie gruntów metodami mechanicznymi

Najmniej skomplikowanym i równocześnie najmniej kosztownym rozwiązaniem zagęszczania gruntów jest ich automatyczne zagęszczanie. Tenże typ wzmacniania gruntów przynosi dobre rezultaty w ziemiach spoistych.


walec
Gorsze rezultaty daje, kiedy idzie o podłoża sypkie. Do utwardzania podłoży gruntowych używa się machin o działaniach: ubijającym (na przykład płyty wolnospadowe, ubijaki mechaniczne, skoczki), ugniatającym (dla przykładu walce ogumione, gładkie czy okołkowane lub też przyczepne o rozmaitych naciskach), wibrującym (przykładowo płyty, walce wibracyjne). Dla wzmacniania gruntów zwartych zaleca się stosowanie bardzo ciężkich cylindrów o oddziaływaniu statycznym.

Zaintrygował Cię ten artykuł? Jest nam miło. Pewnie zapragniesz też przeglądnąć nowe zajmujące informacje? Trzeba jedynie wejść na hiperłącze do artykułu (https://ecconstruction.pl/) i gotowe.

Ubijanie powinno przebiegać podczas wilgoci gruntu zbliżonej do optymalnej, sukcesywnymi warstwami. Namawiamy do poczytania - link - ciekawa strona.

Najłatwiej gęstnieje się płaszczyzny piaszczysto – gliniaste, bardzo trudno z kolei gliniaste. Podczas gęstnienia podłoży sypkich dobre rezultaty daje stosowanie walców wibrujących. Wzmacniany grunt winien mieć nawilżenie optymalne.

Czy masz świadomość, że zamieszczone tu przydatne wpisy, mogłyby być w dużym stopniu dla Ciebie użyteczne? Dotyczą one tematyki, która Cię teraz zaciekawiła.

Jeśli jest zbyt suchy to trzeba go nawilżyć a gdy jest za bardzo wilgotny, wówczas osuszyć grunt. Zagęszczanie podkładów sypkich i zbyt ziarnistych nie powinno być przeprowadzane, albowiem nie daje spodziewanych wyników z przyczyny mizernego klinowania ziaren.


Izolacji poziomej ściany
Napisał: SOLBET
Zainspirowane przez: SOLBET
Machiny wykorzystywane do zagęszczania gruntu to: walce samojezdne i przyczepne. W zależności od aktywności walce można podzielić na: statyczne, uderzeniowe, wibracyjne, z kolei walce przyczepna i samojezdne możemy spotkać w rodzajach: statyczne gładkie, statyczne specjalne oraz okołkowane, udarowe, wibracyjne, na kołach ogumione. Jeśli chodzi o walce statyczne gładkie, dobre wyniki uzyskuje się dla podłoży luźnych. Z kolei walce okołkowane - to one tak samo jak walce wielokołkowe, dobrze zagęszczają grunty nie zbite i o grubych ziarnach. Walce ogumione są coraz częściej używane do ubijania wszelkich podkładów, za odstępstwem piachów równouziarnionych. Poczytaj też - sondowanie statyczne - odnośnik do portalu lidera na rynku badań gruntu i sondowań.

Walce wibracyjne stosuje się do wzmacniania gruntów wszelakiego rodzaju, głównie podłoży o sporym kącie tarcia wewnętrznego, jakich nie możemy zagęścić innymi machinami. Ubijarki oraz ubijaki, to również machiny przeznaczone do zagęszczania gruntu. Z uwagi na wariant napędu możemy wyróżnić: elektryczne, spalinowe oraz pneumatyczne.
2020/06/05, 08:14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.