W jaki sposób przedsiębiorcy będą mogli rozliczyć wykorzystywanie prywatnych pojazdów do firmowych celów.

Używanie pojazdów prywatnych do celów firmowych obwarowane jest pewnymi przepisami. W chwili obecnej przedsiębiorcy mają dwa wyjścia aby to legalnie zrobić, to znaczy albo przekazać pojazd do ewidencji środków trwałych, albo jeździć samochodem prywatnym, a wszelkie rozliczać za pomocą tak zwanej kilometrówki.

Ewidencja ta jest obowiązkowa w paru przypadkach. Po pierwsze wtedy, kiedy będzie rozliczany prywatny pojazd przedsiębiorcy, pracowników czy użytkowany w oparciu o umowę użyczenia albo najmu.

Pragniesz zobaczyć inne podobne pomocne wskazówki? Jeśli tak, to zobacz tutaj szkolenie dla menedżera, a z pewnością nie odczujesz rozczarowania.

Lecz od 1 kwietnia 2014 roku taki obowiązek będą też posiadali podatnicy, którzy będą chcieli rozliczać pełny VAT od wydatków na eksploatację i zakup. Wtedy ewidencja musi być prowadzona w takim celu, żeby mieć całkowitą kontrolę nad przebiegiem pojazdu, tym samym wykluczając korzystanie z niego do celów prywatnych. Regulacje prawne szczegółowo precyzują, w jakim wymiarze i na jakich zasadach odliczać będzie można wydatki związane z pojazdem, zależne to jest między innymi od ilości zrobionych pojazdem kilometrów – program do ewidencjonowania przebiegu pojazdu.

odwzorowanie - firma

Autor: Junta de Andalucía
Źródło: http://www.flickr.com

Ewidencja kilometrówki nie należy do jakiś skomplikowanych rzeczy, gdyż na szczęście przepisy w tym obszarze są w miarę czytelne i zrozumiałe.

Jeżeli po zapoznaniu się z tym tekstem myślisz, że warto jest szerzej poznać to zagadnienie, to ponadto zerknij tutaj (http://www.hurtopony.pl/opony-ciezarowe-profil.html).

Prowadzić ją można ręcznie, a można się również wspomagać narzędziami informatycznymi. Dostępnych jest bowiem sporo rozmaitych programów, zarówno darmowych jak i płatnych, które pomagają w wykonywaniu tego obowiązku. Ewidencja przebiegu pojazdu program usprawni przede wszystkim zapisywanie wszystkich przejazdów i dokonywanych wydatków, a także automatyczne wyliczenie w oparciu o to całości kosztów – dodatkowe info. Często takie programy mają wręcz możliwość integracji z systemami księgowymi, przez co odpada konieczność przepisywania wszystkiego ręcznie.

Jedną z ważniejszych funkcjonalności, jaką powinien posiadać tego typu program, jest możliwość tworzenia raportów wydatków i przebiegów. Pożądane też by było, jeśli posiadałby on pobieranie w automatyczny sposób wszystkich stawek, przez co nie będzie trzeba o tym pamiętać, jeśli coś się zmieni.

, , ,

Related posts

Latest posts

Jak wyekwipować kuchnię, aby była funkcjonalna?

Rozpakowywanie toreb ze sprawunkami wymaga wysoko rozwiniętych logistycznych umiejętności, podobnie szukanie potrzebnych talerzy jak też artykułów, z jakich zamyślamy upichcić obiadek.
Odpowiednio przemyślany plan kuchni spowoduje, że bez problemu poradzimy sobie z wszelkimi zadaniami – jeśli nie zapomnimy o fundamentalnych zasadach ergonomii kuchennej.

Co robić żeby uporać się z dziurawymi drogami?

„Wyrastają” jak grzyby po deszczu. Wystarczy, iż na dworze zrobi się nieco cieplej, zaś śnieg stopnieje. Wówczas bez trudu można je dostrzec gołym okiem.
Dziury w jezdni są solą sporej części polskich kierowców.

Jak zaplanować kolejne etapy edukacji, aby w przyszłości znaleźć pracę w księgowości bądź otworzyć własne biuro rachunkowe

Obmyślanie kariery w danym zawodzie niektórzy przedstawiciele młodego pokolenia zaczynają w gimnazjum. Wszystko dlatego, że już na tym etapie należy wyznaczyć drogę do przyszłego fachu. Przykładowo, każdy młody człowiek musi zdecydować, czy pójdzie do liceum i potem na studia, czy od razu przekroczy próg technikum, aby już w parę lat zdobyć wymarzony fach. Niektórzy nastolatkowie świetnie wiedzą, co pragną robić w przyszłości i wybór placówki edukacyjnej w jakimkolwiek wypadku nie jest kwestią zbiegu okoliczności.

Kwestie urzędowe za granicą – jak sobie z nim radzić?

Planujesz wyjazd za granicę? Na dodatek ma być to długi wyjazd dotyczący podjęcia pracy zarobkowej? Pamiętaj, aby odpowiednio wcześnie załatwić wszelkie niezbędne formalności w kraju, ale także poznać zasady funkcjonowania prawa w kraju, do jakiego wyjeżdżasz.

Użyteczne rozwiązanie – panele fotowoltaiczne

Wszyscy świetnie wiemy, jak mnóstwo pieniędzy mogą wynosić płacone co miesiąc rachunki. Część z nas przytłacza to mocniej, innych jednak ciągle nie rusza. Jest sporo metod na zgromadzenie oszczędności, ile ludzi, ale dobrze jest poszukać tej właściwej metody dla siebie. Jedną z nich jest wybieranie nowatorskich rozwiązań, jakimi są panele fotowoltaiczne.