Tworzywa do budowy ulic

W dzisiejszych czasach do tworzenia dróg wykorzystuje się wiele odmian tworzyw sypkich, określanych ogólnie jako kruszywo. Kruszywem drogowym może być tworzywo pochodzenia naturalnego jak żwir lub piasek, które są konieczne jako grunt każdej powstającej drogi, ale i materiał pochodzenia sztucznego taki, jak żużel. Żużel jest zwykle wykorzystywany jako pokrycie wierzchniej warstwy większości odmian dróg. Do tworzenia dróg stosuje się także inne tworzywa sypkie, ale nie są one popularne na terenie kraju.

Przemysł drogowy

droga

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Jest dużo firm, które skupiają się na kruszywach. Kruszywa drogowe, będące głównym budulcem ulic, mogą być ogromnie dochodowym interesem. Handel kruszywem był powszechny w latach 90, kiedy to było najwięcej firm zajmujących się handlem kruszywem. Ten biznes był tak popularny z uwagi na bezprobemowy dostęp do tworzyw, oraz zapotrzebowanie spowodowane remontem dużej liczby dróg krajowych i ekspresowych. Powodem tego stanu rzeczy były przemiany ustrojowe i liberalizacja rynku. Na dzień dzisiejszy na rynku zostało tylko kilka przedsiębiorstw trudniących się takimi interesami (solidna firma). Firmy te z kolei rozrosły się do wielkich rozmiarów. Na dzień dzisiejszy, ze względu na planowaną budowę autostrad prowadzących przez całą Polskę, sprzedaż kruszywa jest większa niż we wcześniejszych latach. Ta sytuacja ma panować przez kilka najbliższych lat.

Skąd czerpać tworzywo?

autostrada

Autor: Greg Neate
Źródło: http://www.flickr.com

W kwestii tworzyw naturalnych, otrzymuje się je ze specjalnych kopalni. Miejsca te (np. ) nierzadko są w posiadaniu firm handlujących kruszywem. Umożliwia to ograniczenie kosztów, które byłyby większe, gdyby w spfrzedaż kruszywa producent kruszyw drogowych bazalt zaangażowana była firma pośrednicząca. Tego typu sytuacja ma niestety miejsce w wypadku żużlu. Z uwagi na to, że jest to odpad produkcji przemysłowej, tworzący się w czasie obróbki żelaza lub wyrobów ropopochodnych. Przedsiębiorstwa muszą skupowaćnabywać ten materiał od rafinerii lub hut. Żużel jednak nie wymaga dalszej obróbki i może być użyty do produkcji dróg w formie, w jakiej był dostarczony. Cena tego materiału jest jednak uzależniona od ceny, którą poda jej producent.

Źródło: sjenit.com.pl

, , , , ,

Related posts

Latest posts

Atrakcyjne systemy ogrodzeniowe – w jakich miejscach je kupić?

Przedsiębiorstwo już od ponad 25 lat projektuje oraz produkuje systemy ogrodzeniowe, które są odpowiedzią na oczekiwania nowoczesnej architektury. Systemy ogrodzeniowe gwarantują nowe efekty przestrzenne, estetyczne oraz użytkowe, łącząc niepowtarzalny design z uniwersalnością zastosowań. Jednocześnie bogate doświadczenie w produkcji sit przemysłowych do filtracji i separacji sprawia, iż w procesach produkcyjnych przedsiębiorstwo wykorzystuje zaawansowane technologie, zapewniające wyjątkową trwałość oraz dokładność wykonania wszystkich produktów.

Przydatne zalecenia, które pomogą wybrać odpowiednie biuro rachunkowe

Nie każdy posiada kompetencje w dziedzinie rachunkowości, zatem jeżeli zaczyna prowadzić swoją działalność gospodarczą, powinien wybrać właściwe biuro rachunkowe Olsztyn. Kilka użytecznych porad pomoże podjąć trafne decyzje oraz ustrzec się kłopotów powiązanych z kwestiami finansowymi.

Z jakiego surowca wybudować magazyn bądź garaż

W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa budowlane używają rozmaitego typu materiałów, dzięki czemu mogą kreować tak konstrukcje innowacyjne, jak i tradycyjne. Ostatnimi czasy coraz częściej u biznesmenów i osób prywatnych pojawia się pytanie: czy magazyn albo garaż samochodowy nieodzownie powinny być murowane?

Dlaczego warto korzystać z agencji pośrednictwa, gdy poszukujemy pracy? Jakie są z tym związane korzyści?

Jeszcze kilka lat wstecz proces rekrutacji wyglądał następująco, czyli kandydat idzie do placówki firmy, w jakiej chce pracować i zostawia tam swoje CV razem z listem motywacyjnym. następnie ma miejsce następna próba skontaktowania z potencjalnym pracodawcą, w związku z tym dzwoni oraz pyta, czy może coś wiadomo na temat wyboru kandydata. Dziś tego typu praktyki nie są już aż tak popularne, proces rekrutacji skłania się ku wzorcom z zachodu i to w różnych dziedzinach.