Obecnie, ze względu na wytrzymałość i prezencję zakłada się przede wszystkim dachówki ceramiczne

dachówki Koramic) robi się z gliny, która przez wzgląd na swoją strukturę nie przepuszcza wody i zabezpiecza przed mrozem. Z tej właśnie racji stanowi dobry materiał izolacyjny i idealnie nadaje się na zadaszenia. Naturalne złoża gliny nie posiadają jednolitej barwy – stąd też dachówki tego typu mogłyby się mniej lub bardziej od siebie różnić jeśli idzie o odcień czerwonego, czyli standardowego kolory glinu, który wynika z obecności żelaza. Aby zatem nadać dachówkom jeden kolor stosuje się barwienie w masie czy też angobowanie.
Pierwszy rodzaj, czyli barwienie w masie, to dodawanie do gliny stosownych pigmentów jeszcze zanim dachówka zostanie uformowana. Z kolei angobowanie wiąże się z naniesieniem na już ukształtowaną i wysuszoną, choć jeszcze nie wypaloną glinę materiału jakim jest tzw. szlachetna glinka. Różnica między tą metodą a barwieniem w masie polega też na tym, że angobowanie realizowane jest tylko na zewnętrznej warstwie dachówki, w związku z tym po przycięciu

dachówki może się ona różnić odcieniem w miejscu przycięcia, w przypadku barwienia w masie różnicy tej nie widzimy z tej racji, że cegłówka ma jednolity kolor.
Dachówki angobowane (rekomendowane dachówki angobowane) w wyniku angobowania są bardziej odporne na wpływ czynników atmosferycznych niż zwykłe cegłówki.
W tym artykule odnajdziesz interesujące informacje, ale odszukaj także (https://www.merazet.pl/produkt/miernik-uniwersalny-ar500) inne teksty na ten temat. Na pewno będą interesujące.
Jako, że istnieje możliwość zmiany odcienia mogą one przybierać również bardziej rozmaite kolory, a w wyniku zastosowania kwarcu i innych podobnych materiałów mogą także mieć bardziej błyszczącą strukturę, dzięki czemu dach – (kliny dachowe) prezentuje się nadzwyczaj okazale.