Sprężarka – zasady działania
Wiele wynalazków bywa niezauważanych, mimo sporej powszechności zastosowania. Każdy słyszał o silnikach odrzutowych i spalinowych, o silnikach spalinowych i elektrycznych. Jednak niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z roli, jaką w postępie naukowych odgrywa skromna sprężarka.
Bez maszyny, która podwyższa ciśnienie gazów, nie mielibyśmy w mieszkaniu odkurzacza, nie strona firmy Domy Max suszylibyśmy szybko włosów i nie chłodzilibyśmy jedzenia. W warsztatach nie było by urządzeń do szlifowania, wiertarek i kluczy pneumatycznych. Trzeba by było też zawsze manualnie pompować opony. Na budowie nie nie http://bramkor.pl/bramy/bramy-segmentowe-hormann pomagałby nam młot pneumatyczny, sprzęt do piaskowania i do malowania natryskowego. Nowoczesne silniki turboodrzutowe nie mogłyby w ogóle działać. Bolidy Kubicy nie nie jechałyby tak szybko. W rurociągach nie płynąłby gaz.
Jak widać użyteczność sprężarek jest niekwestionowana. Taki jest również wybór używanych na świecie modeli tej maszyny. Najstarsze i najprostsze są sprężarki tłokowe (wydajny kompresor znajdziesz tu), pracujące przy używaniu młota pneumatycznego. Gaz (powietrze) jest tam ściśnięty przez pracę tłoka, napędzanego przez silnik olejowy. Podobnie zasilane są też sprężarki śrubowe, z tą różnicą, że w nich ciśnienie tworzy się przez dwie wirujące śruby. Zbliżone rozwiązanie używają sprężarki spiralne, gdzie śruby zastępują dwie synergiczne spirale.
Występują też inne, bardziej skomplikowane typy, takie jak sprężarki Roots, membranowe i osiowe. Najpowszechniejsze w codziennym użyciu są jednak te najprostsze, począwszy nawet od najbardziej prymitywnej pompy ręcznej, z którą z pewnością każdy kiedyś się zetknął.