Czy odkrywka węgla brunatnego to możliwość na rozwój sektora energetycznego w Kraju?

Budowanie nowych kopalń węgla brunatnego to okazja na rozrost sektora energetycznego, aktywizację gospodarczą województw kraju południowo-zachodniej i utworzenie miejsc pracy. W 2013 roku polska produkcja tego surowca przekroczyła 60 mln t, a zapotrzebowanie na niego wciąż rośnie.

mining equipment

Autor: Bernt Rostad
Źródło: http://www.flickr.com
Państwowy Instytut Geologiczny oszacował zasoby węgla brunatnego na 22 mld t.

Czy zamieszczony tu post wydaje Ci się intrygujący? Masz ochotę obejrzeć dużo wiadomości na zbliżony temat? Zatem idź tu wodomierze jednostrumieniowe i przeglądnij nowy wątek.

Ale dostępne źródła są na wyczerpaniu. Jeśli rozbudowa górnictwa węgla brunatnego będzie zatrzymany, ostatnia kopalnia ma małe sposobności przetrwania dłużej niż do 2030 r. Pomału do tego przekonują się mieszkańcy polskich gmin.

Zespół Elektrowni PAK przymierza się do uruchomienia własnej odkrywki. Spółka uzyskała już zezwolenie na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża w obszarze Poniec – Krobia i Oczkowice w powiecie gostyńskim. Na terenie gmin Krobia, Poniec i Miejska Górka od 2011 roku trwają roboty badawcze nad złożem węgla brunatnego. Zgodnie z zezwoleniem inwestor ma wykonać 339 otworów. Służą one określeniu tzw. „zasobności złóż węgla brunatnego”, czyli jak bardzo jest ono wartościowe.

Z raportów składanych do ministerstwa środowiska wynika, że inwestor wykonał do tej pory 104 otwory poszukiwawcze. Po zakończeniu wierceń inwestor będzie mógł postarać się o otrzymanie pozwolenia na wydobycie. To formalność prowadząca do rozpoczęcia odkrywki. Wedle ekspertów odkrywka na złożu Poniec-Krobia-Oczkowice może zająć teren nawet 10 tysięcy hektarów. To oznacza, że z powierzchni ziemi znikną 22 miejscowości. W pobliżu kopalni mają też powstać dwa bloki energetyczne o łącznej mocy 1000 MW. Zespół Elektrowni PAK zrobił już ponad 100 odwiertów w gminie Krobia (sprawdź u źródła), Poniec i Miejska Górka. Inwestor przyznał że opór mieszkańców hamuje ciągłość prac na owych terenach. Na odkrycie złoża ma czas do 2016 roku. Pomimo, że koszty zbudowania kopalni są wysokie, inwestorzy chętnie sięgają po węgiel brunatny. Jest on tańszy w eksploatacji w konfrontacji np.

To bez wątpienia niezwykle użyteczna kwestia, więc jeśli masz ochotę ją przestudiować głębiej, to kliknij tutaj, a więcej znajdziesz w tekście.

do energii uzyskiwanej z farm wiatrowych.

Przeciwnicy mają jednak mocne argumenty. W Wielkopolsce, która jest najbardziej rozbudowanym rolniczo sferą w Polsce, odkrywka przyniesie więcej strat niż korzyści. Negatywnie odbije się na miejscach pracy, spustoszy okoliczne rolnictwo i firmy przetwórcze. Nieodwracalnie wpłynie na środowisko naturalne, co potwierdzają specjaliści. Amerykańscy naukowcy udowodnili że bliskość kopalni odkrywkowych jest szkodliwa dla zdrowia i może nieść za sobą nieodwracalne skutki. Według ich raportów zanieczyszczenia oraz pyły wydzielane podczas prac w kopalni mogą przyczyniać się do powstawania wad wrodzonych u dzieci. Ich występowanie może być nawet dwukrotnie większe niż u mieszkańców regionów, w których znajduje się kopalnia podziemna.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Kilka podstawowych informacji w odniesieniu do klimatyzatora

Klimatyzator to tego typu urządzenie, które przynosi nam ukojenie przede wszystkim w czasie niezwykle upalnych dni. Jego skuteczność funkcjonowania jest zależna od dużej ilości czynników.
Jeżeli wybieramy urządzenia typu split, które są połączeniem dwóch jednostek (wewnętrznej i zewnętrznej), to musimy zadbać o ich odpowiednie rozmieszczenie, zwłaszcza jednostki znajdującej się w środku pomieszczenia.

Nowe mieszkania na warszawskiej Pradze

Lubimy podejmować nowe wyzwania i wierzymy, że tuż za rogiem czeka na nas coś interesującego. Nie wyobrażamy sobie spędzenia reszty życia na prowincji, więc emigrujemy do większego miasta, z którym wiążemy swoją przyszłość. Miasta, które będzie w stanie dać nam możliwości, doprowadzić do realizacji naszych oczekiwań oraz pasji.

Jakim sposobem dobrze wyposażyć swoje M?

Elegancko wyposażone mieszkanie to cel wielu z nas. Nic w tym nadzwyczajnego, przecież w we właściwy sposób przemyślanej powierzchni nie tylko przyjemnie się spędza czas, lecz również doskonale wypoczywa. Funkcjonalne zagospodarowanie powierzchni pozwoli nam utrzymać w własnym domu właściwy porządek.

Kredyt na samochód czy motopożyczka bez Biura Informacji Kredytowej?

Prowadząc firmę mamy możliwość otrzymania dofinansowania pieniężnego zagwarantowanego posiadanym samochodem. Zabezpieczeniem takiej pożyczki jest zabranie częściowe pojazdu. Kredyt jest skierowany dla firm, które nie mogą udokumentować swoich przychodów. Kwota takiego zapożyczenia jest uzależniona od wartości posiadanego auta.