Czy odkrywka węgla brunatnego to możliwość na rozwój sektora energetycznego w Kraju?

Budowanie nowych kopalń węgla brunatnego to okazja na rozrost sektora energetycznego, aktywizację gospodarczą województw kraju południowo-zachodniej i utworzenie miejsc pracy. W 2013 roku polska produkcja tego surowca przekroczyła 60 mln t, a zapotrzebowanie na niego wciąż rośnie.

mining equipment

Autor: Bernt Rostad
Źródło: http://www.flickr.com
Państwowy Instytut Geologiczny oszacował zasoby węgla brunatnego na 22 mld t.

Czy zamieszczony tu post wydaje Ci się intrygujący? Masz ochotę obejrzeć dużo wiadomości na zbliżony temat? Zatem idź tu wodomierze jednostrumieniowe i przeglądnij nowy wątek.

Ale dostępne źródła są na wyczerpaniu. Jeśli rozbudowa górnictwa węgla brunatnego będzie zatrzymany, ostatnia kopalnia ma małe sposobności przetrwania dłużej niż do 2030 r. Pomału do tego przekonują się mieszkańcy polskich gmin.

Zespół Elektrowni PAK przymierza się do uruchomienia własnej odkrywki. Spółka uzyskała już zezwolenie na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża w obszarze Poniec – Krobia i Oczkowice w powiecie gostyńskim. Na terenie gmin Krobia, Poniec i Miejska Górka od 2011 roku trwają roboty badawcze nad złożem węgla brunatnego. Zgodnie z zezwoleniem inwestor ma wykonać 339 otworów. Służą one określeniu tzw. „zasobności złóż węgla brunatnego”, czyli jak bardzo jest ono wartościowe.

Z raportów składanych do ministerstwa środowiska wynika, że inwestor wykonał do tej pory 104 otwory poszukiwawcze. Po zakończeniu wierceń inwestor będzie mógł postarać się o otrzymanie pozwolenia na wydobycie. To formalność prowadząca do rozpoczęcia odkrywki. Wedle ekspertów odkrywka na złożu Poniec-Krobia-Oczkowice może zająć teren nawet 10 tysięcy hektarów. To oznacza, że z powierzchni ziemi znikną 22 miejscowości. W pobliżu kopalni mają też powstać dwa bloki energetyczne o łącznej mocy 1000 MW. Zespół Elektrowni PAK zrobił już ponad 100 odwiertów w gminie Krobia (sprawdź u źródła), Poniec i Miejska Górka. Inwestor przyznał że opór mieszkańców hamuje ciągłość prac na owych terenach. Na odkrycie złoża ma czas do 2016 roku. Pomimo, że koszty zbudowania kopalni są wysokie, inwestorzy chętnie sięgają po węgiel brunatny. Jest on tańszy w eksploatacji w konfrontacji np.

To bez wątpienia niezwykle użyteczna kwestia, więc jeśli masz ochotę ją przestudiować głębiej, to kliknij tutaj, a więcej znajdziesz w tekście.

do energii uzyskiwanej z farm wiatrowych.

Przeciwnicy mają jednak mocne argumenty. W Wielkopolsce, która jest najbardziej rozbudowanym rolniczo sferą w Polsce, odkrywka przyniesie więcej strat niż korzyści. Negatywnie odbije się na miejscach pracy, spustoszy okoliczne rolnictwo i firmy przetwórcze. Nieodwracalnie wpłynie na środowisko naturalne, co potwierdzają specjaliści. Amerykańscy naukowcy udowodnili że bliskość kopalni odkrywkowych jest szkodliwa dla zdrowia i może nieść za sobą nieodwracalne skutki. Według ich raportów zanieczyszczenia oraz pyły wydzielane podczas prac w kopalni mogą przyczyniać się do powstawania wad wrodzonych u dzieci. Ich występowanie może być nawet dwukrotnie większe niż u mieszkańców regionów, w których znajduje się kopalnia podziemna.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Gęstnienie gruntów metodami mechanicznymi

Najprostszym i zarazem najmniej drogim sposobem gęstnienia podłoży jest ich maszynowe utwardzanie. Taki wariant wzmacniania gruntów przynosi niezłe wyniki w gruntach spoistych.

O jakim pomieszczeniu marzą mężczyźni i z jakiego powodu zazwyczaj pozostaje on w sferze marzeń przeciętnych obywateli

Współczesna inżynieria oferuje obecnie bardzo dużo rozwiązań, które można z powodzeniem zaimplementować w każdym domowym zaciszu. I tak na przykład, kino 20 lat temu kojarzyło się głównie z pomieszczeniem bez okien, gdzie spragnieni rozrywek młodsi i starsi reprezentanci społeczeństwa przychodzili, żeby odrobinę się odprężyć. A obecnie, czyli w XXI wieku słowo kino zaczęło pojawiać się również w zestawieniach np. typu kino domowe.

Jak zorganizować roboty budowlane, żeby uniknąć niepotrzebnych wydatków?

Najpierw należy określić budżet. Na tej podstawie wiadomym stanie się, czy prace budowlane warto w całości zlecić firmie budowlanej, czy ewentualnie jakieś czynności wykonać samemu. W przypadku tej drugiej opcji należy właściwie zorganizować samodzielne prace. W pierwszej kolejności należy ustalić jaki sprzęt budowlany będzie nam w przyszłości niezbędny. Drabiny i rusztowania z pewnością są nieodzownymi przedmiotami na każdej większej budowie. Rusztowanie potrzebne jest szczególnie przy wymianie elewacji.