Czy odkrywka węgla brunatnego to możliwość na rozwój sektora energetycznego w Kraju?

Budowanie nowych kopalń węgla brunatnego to okazja na rozrost sektora energetycznego, aktywizację gospodarczą województw kraju południowo-zachodniej i utworzenie miejsc pracy. W 2013 roku polska produkcja tego surowca przekroczyła 60 mln t, a zapotrzebowanie na niego wciąż rośnie.

mining equipment

Autor: Bernt Rostad
Źródło: http://www.flickr.com
Państwowy Instytut Geologiczny oszacował zasoby węgla brunatnego na 22 mld t.

Czy zamieszczony tu post wydaje Ci się intrygujący? Masz ochotę obejrzeć dużo wiadomości na zbliżony temat? Zatem idź tu wodomierze jednostrumieniowe i przeglądnij nowy wątek.

Ale dostępne źródła są na wyczerpaniu. Jeśli rozbudowa górnictwa węgla brunatnego będzie zatrzymany, ostatnia kopalnia ma małe sposobności przetrwania dłużej niż do 2030 r. Pomału do tego przekonują się mieszkańcy polskich gmin.

Zespół Elektrowni PAK przymierza się do uruchomienia własnej odkrywki. Spółka uzyskała już zezwolenie na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża w obszarze Poniec – Krobia i Oczkowice w powiecie gostyńskim. Na terenie gmin Krobia, Poniec i Miejska Górka od 2011 roku trwają roboty badawcze nad złożem węgla brunatnego. Zgodnie z zezwoleniem inwestor ma wykonać 339 otworów. Służą one określeniu tzw. „zasobności złóż węgla brunatnego”, czyli jak bardzo jest ono wartościowe.

Z raportów składanych do ministerstwa środowiska wynika, że inwestor wykonał do tej pory 104 otwory poszukiwawcze. Po zakończeniu wierceń inwestor będzie mógł postarać się o otrzymanie pozwolenia na wydobycie. To formalność prowadząca do rozpoczęcia odkrywki. Wedle ekspertów odkrywka na złożu Poniec-Krobia-Oczkowice może zająć teren nawet 10 tysięcy hektarów. To oznacza, że z powierzchni ziemi znikną 22 miejscowości. W pobliżu kopalni mają też powstać dwa bloki energetyczne o łącznej mocy 1000 MW. Zespół Elektrowni PAK zrobił już ponad 100 odwiertów w gminie Krobia (sprawdź u źródła), Poniec i Miejska Górka. Inwestor przyznał że opór mieszkańców hamuje ciągłość prac na owych terenach. Na odkrycie złoża ma czas do 2016 roku. Pomimo, że koszty zbudowania kopalni są wysokie, inwestorzy chętnie sięgają po węgiel brunatny. Jest on tańszy w eksploatacji w konfrontacji np.

To bez wątpienia niezwykle użyteczna kwestia, więc jeśli masz ochotę ją przestudiować głębiej, to kliknij tutaj, a więcej znajdziesz w tekście.

do energii uzyskiwanej z farm wiatrowych.

Przeciwnicy mają jednak mocne argumenty. W Wielkopolsce, która jest najbardziej rozbudowanym rolniczo sferą w Polsce, odkrywka przyniesie więcej strat niż korzyści. Negatywnie odbije się na miejscach pracy, spustoszy okoliczne rolnictwo i firmy przetwórcze. Nieodwracalnie wpłynie na środowisko naturalne, co potwierdzają specjaliści. Amerykańscy naukowcy udowodnili że bliskość kopalni odkrywkowych jest szkodliwa dla zdrowia i może nieść za sobą nieodwracalne skutki. Według ich raportów zanieczyszczenia oraz pyły wydzielane podczas prac w kopalni mogą przyczyniać się do powstawania wad wrodzonych u dzieci. Ich występowanie może być nawet dwukrotnie większe niż u mieszkańców regionów, w których znajduje się kopalnia podziemna.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Instalacje kominkowe w domach jednorodzinnych

Każdy, kto na razie nie zaoszczędził, marzy o swoim, wymarzonym, sielskim i gwarantującym bezpieczeństwo gniazdku, jakie zagwarantuje ciche, ciepłe i trwałe miejsce azylu jemu i jego rodzinie. Dla większości panów stanowi to pewnego rodzaju wyzwanie honoru, w myśl powiedzenia, że każdy gospodarz powinien zasadzić drzewo, spłodzić męskiego potomka i wybudować dom.

Wybór tylko wśród doskonale przygotowanych propzycji systemów cokołowych

Klienci doceniają oferowane przez nas systemy cokołowe w szczególności za godną polecenia wielofunkcyjność oraz znakomite przystosowanie do oczekiwań oraz wymagań. Stawiając na doskonałą jakość tego rodzaju rozwiązań kuchennych, stawia się na niezaprzeczalnie najlepszą z dostępnych opcji. Wybór systemów cokołowych jest ogromny, dlatego warto już na początku jasno sprecyzować własne kryteria. Nasi doświadczeni konsultanci z ogromną chęcią pomogą znaleźć dobre rozwiązanie dla każdej z zaciekawionych osób.

Zamierzasz nabyć nieruchomość lokalową? Bez wątpienia zaciekawi Cię sprzedaż mieszań w Rzeszowie

Młodzi ludzie często stawiają na życie w bloku wielorodzinnym. Jest to podyktowane w szczególności tym, iż w tej chwili dla wielu osób najistotniejsze jest robienie kariery zawodowej. Jeżeli postawilibyśmy na budowę domu to powinniśmy się liczyć z tym, że będziemy mieli zdecydowanie więcej zadań. W lecie konieczne będzie koszenie trawki, na jesień grabie liści, w zimie odśnieżanie, z kolei wiosną trzeba będzie posadzić kwiaty.

Wybierz wygodną lokalizację własnego mieszkania

Kupowanie mieszkania jest bez wątpienia jedną z najistotniejszych decyzji, które należy podjąć w życiu. Przez wzgląd na to nad tego rodzaju kwestią dobrze jest się faktycznie dosyć dokładnie zastanowić. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim lokalizacja mieszkania. Trzeba dostosować ją do własnych potrzeb i możliwości. Obecnie dość dużym zainteresowaniem odznaczają się mieszkania okolice Wrocławia. Czemu? Czy warto się na nie decydować?

Czy kursy języków obcych są inwestycją wartą uwagi?

Nauka języków obcych jest jedną z dziedzin życia codziennego, która stanowi niezwyczajnie wart podkreślenia element. Każdego dnia bowiem wymieniamy się informacjami z innymi. Bardzo dobrze także wiemy, że nie wszyscy z nas są w stanie porozumieć się z nami za pośrednictwem naszego ojczystego języka. Wobec tego potrzebne jest rozwinięcie naszych umiejętności lingwistycznych, które mogą się okazać niebywale istotne również w naszej pracy, ale i w sytuacjach rodzinnych.