W jaki sposób śrutowanie może wpływać na parametry mechanicznych elementów, jak to wygląda w praktyce.

Obróbka mechaniczna materiałów powoduje powstawanie w nim rozmaitych naprężeń. Często nie mają one wielkiego znaczenia. gdyż nie wpływają w żaden sposób na użytkowe parametry elementu, jednak czasami zaczyna to odgrywać bardzo ważną rolę. Dotyczy to szczególnie części pracujących pod dużymi obciążeniami. W takich sytuacjach naprężenia po obróbce spowodować mogą znacznie szybsze zużycie powierzchni roboczych, a co za tym idzie zużycie całych części. Dlatego też wykorzystuje się różne metody, które mają na celu poprawienie własności mechanicznych, a zalicza się do nich na przykład śrutowanie.

remont

Autor: specialoperations
Źródło: http://www.flickr.com
Daje ono to, że naprężenia rozciągające, jakie pozostają po wcześniejszej obróbce są zamieniane pod działaniem śrutu w siły ściskające.

Żeby odnaleźć porywające zagadnienia w sieci, to najpierw kliknij w odsyłacz znajdujący się tutaj i przejdź dalej – zapewne nie pożałujesz.

Będzie to dawać znaczne zwiększenie czasu życia elementu, ale także znacznie zwiększa ich możliwości obciążeniowe. Technika ta jest na tyle skuteczna, że stosowana jest w najbardziej nowoczesnych konstrukcjach, typu jak samochody formuły 1 czy silniki do samolotów. To chyba najlepiej świadczy o tym, jak duże są możliwości.

Śrutowanie stali w kilku słowach polega na tym, że ustawione w specjalnej komorze elementy są uderzane niewielkim śrutem wyrzucanym z dużą prędkością. Przez to odbijają się od powierzchni, oczyszczając ją i powodując utwardzenie powierzchni. Ze względów konstrukcyjnych śrutowane elementy powinny mieć grubość ścianek co najmniej 3 mm i masę minimum pół kilograma – przy małych elementach pojawić się kłopoty z utrzymaniem kształtu konstrukcji – jak działa śrut do piaskowania.

piaskowanie

Autor: RubyGoes
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku łożysk, gwintów czy innych elementów, które nie mogą być piaskowane trzeba zostawać jakieś zabezpieczenia, dzięki jakim pędzący śrut do piaskowania nic im nie zrobi. Trzeba również odpowiednio zabezpieczyć wszelkie zagłębienia i otwory, z jakich byłoby trudne wyciąganie ziarenek. Same maszyny do śrutowania dostępne są w rozmaitych odmianach i rodzajach, więc prosto można dobrać jakieś do potrzeb. Większość z nich jest stacjonarna, a proces przebiega w odpowiedniej wielkości komorze, ale spotyka się także wersje przenośne.

, ,

Related posts

Latest posts

Pomoc ekspertów jest nieoceniona

Do kupna apartamentu trzeba podejść niezwykle kompleksowo. Jest to wyjątkowo istotne, bo nieruchomości nie wykupujemy codziennie. Rekomenduje się więc zwrócić się ze swoją prośbą do doświadczonego specjalisty, jaki może pomóc określić sprawdzoną i godną naszej uwagi opcję dla nas. Możliwości szczególnie ciekawych stale przybywa, co uraduje klientów na rynku najbardziej. Szczególne rozwiązania dopracowywane są w sposób systematyczny przez naszych specjalistów.

Jak postawić szopkę drewnianą w ogrodzie?

Budowa osobistego miejsca w ogródku to misja oraz cel, ale przy okazji to też doskonała zabawa. Najfajniejsze jest, że efekty ujrzycie błyskawicznie, a zadanie w żadnym razie nie będzie trudne.
Najpierw budowę powinno się zgłosić do gminy.

Projekty domów. – przejrzyj studio krajobrazy

Wiele osób marzy o swoim własnym domku. Jednakże tak samo wiele osób wnioskuje, że w czasach ciężkich dla nas jest to nierealne. Boimy się zaciągać kredyty, bo tylko w sumie dzięki nim większość osób jest w stanie wybudować swój własny dom. Choć można również wyjechać za granice i tam zarabiać na upragnione cztery kąty.

Organizacja wesela – gdzie powinno się zaaranżować przyjęcie weselne?

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie. Młodzi, szykujący się na ten ważny dzień, mają wiele rzeczy do załatwienia. Pierwszym krokiem jest rzecz jasna odnalezienie sali weselnej. Zanim poczniemy wyszukiwać sali weselnej powinniśmy zrobić listę gości, oraz także spisać swoje oczekiwania w stosunku do sali i wesela.

By nie dopuszczać do pożarów – w jakie systemy opłaca się zainwestować?

Czasem można spotykać się z opiniami, że wszelkie szkolenia wiążące się z ochroną przeciwpożarową to strata czasu. Jednak na pewno osoby, jakie tak uważają, z pewnością zmienią zdanie, jeśli tylko znajdą się w obliczu zagrożenia przeciwpożarowego. Ochrona przeciwpożarowa w zakładzie pracy to niezwykle istotne zadanie.