Najważniejsze zalety i wady żaluzji, jakie są dwa główne ich odmiany używane w domach i biurach

Poszukując pomysłu na ochronę pomieszczeń domowych przed promieniami słonecznymi i podglądaniem przez ciekawskich sąsiadów wiele osób bardzo chętnie wybiera żaluzje. Są one estetyczne, trwałe i pozwalające na całkiem spore możliwości regulowania, trudno się więc dziwić, że zdobywają tak ogromną popularność. Największą ich zaletą jest to, że można w nich w płynny sposób regulować ilość padającego do wnętrza światła. Żaluzje można regulować dwoma sposobami.

żaluzje

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszym z nich jest regulowanie, jaka część szyby zostanie przez nie zasłonięta, można je całkowicie podnieść i pozostawić puste okno, a można przysłonić całe okno. Lecz w porównaniu z mechanizmem rolet żaluzje posiadają jeszcze drugą regulację, to znaczy kąta położenia lamelek. Jeśli ustawi się je pod kątem prostym do szyby, to wówczas światło w zasadzie nie jest blokowane, jeśli jednak zmieni się ich kąt na równoległy, to w takim przypadku zasłonią wszystko. Rozwiązanie tego typu daje bardzo duże możliwości na sterowanie ilością słonecznego światła we wnętrzu, a wykorzystuje się do tego proste i łatwe w obsłudze mechanizmy.

Najbardziej popularne żaluzje, które są oferowane w sprzedaży, to są żaluzje w wersji poziomej – idź na stronę. Składają się one z przymocowywanego na górze mechanizmu oraz pewnej ilości cienkich listewek nazywanych lamelami. Lamelki wykonane są najczęściej z drewna, plastiku lub aluminium, a kontrolowanie ich położenia odbywa się przy pomocy pokręteł, sznurków i układu żyłek.

żaluzje

Autor: Coulisse
Źródło: Coulisse

Żaluzje poziome najczęściej można spotkać w domach i mieszkaniach, tam również przy niewielkich oknach bardzo dobrze się one sprawdzają.

Z kolei w biurach i obiektach publicznych, gdzie są duże okna, coraz powszechniejsze są pionowe żaluzje, mają one znacznie szersze lamele i nieco inny mechanizm do sterowania.

Jeżeli opublikowane w niniejszym artykule dane są dla Ciebie pasjonujące, to ponadto, który posiada analogiczne materiały.

Żaluzje często są również elementem ozdobnym, duża ilość oferowanych wzorów, materiałów i kolorów powoduje, że każdy powinien coś dobrać do swojego okna. Przy ochranianiu okien często montuje się także siatki przeciwinsektowe, zapobiegające dostawaniu się latających owadów do środka mieszkania.

,

Related posts

Latest posts

Jakie są zalety drzwi wejściowych wykonanych z PCW?

Najważniejszym kryterium wyboru drzwi zewnętrznych jest zazwyczaj cena, jednak nie powinno tak być, ponieważ nie jest to najważniejszy czynnik.
W praktyce może okazać się, że określony, konkretny model drzwi zewnętrznych jest drogi w stosunku do swojej niskiej jakości lub odwrotnie - model drzwi będzie tani, jednak będzie także dobrej klasy.

Dlaczego wybór dobrego projektu domu jest tak istotny?

W momencie gdy planujemy budowę swojego domu, najczęściej z wyszukaniem projektu nie mamy żadnego kłopotu. Przeglądamy przeróżne strony internetowe, katalogi czy też słuchamy wskazówek mniej lub bardziej doświadczonych znajomych.

Jak wyekwipować kuchnię, aby była funkcjonalna?

Rozpakowanie toreb z nabytkami wymaga wysoce rozwiniętych umiejętności logistycznych, tak samo szukanie potrzebnych szklanek a także towarów, z których zamierzamy upichcić obiadek.
Znakomicie przemyślany projekt kuchni sprawi, że bez problemu poradzimy sobie z wszelkimi zadaniami – jeśli nie zapomnimy o kluczowych zasadach ergonomii kuchennej.

Jaka powinna być minimalna grubość izolacji zbrojenia betonowego?

Otuliną nazywamy grubość powłoki betonu od krawędzi elementu żelbetowego do prętów, która ochrania zbrojenie przed szkodliwym wpływaniem siedliska.
Wzmocnienie różnych składników budowlanych budynku może niestety ulegać zepsuciu dla przykładu pod wpływem dużej temperatury lub kwaśnego podłoża.