Jak można ochronić środowisko naturalne?

Są dziedziny, w jakich pozytywne działania uniemożliwiają stosowanie nieprawidłowych działań. Najczęściej te dziedziny odnoszą się do szeroko pojętego interesu społecznego, co znaczy, że ich działania, przyszłe decyzje i wdrażane projekty, będą miały wpływ na każdego z nas, a również na środowisko naturalne. Nie dziwi więc, iż w takim temacie mówimy o branży budowlanej czy wydobywczej. To tak ogromne przedsięwzięcia, że w konsekwencji mają one wpływ na każdego z nas i to przez następne pokolenia. Dlatego stworzono specjalne procedury, które mają za zadanie to kontrolować. Najbardziej znana z nich to ocena oddziaływania na środowisko.

Ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko ma rzeczowo ocenić wpływ planowanego przedsięwzięcia – budowlanego czy wydobywczego, na środowisko (w tym też na zdrowie ludzi). Kompleksowość takiego dokumentu wymaga, aby znajdowała się w nim weryfikacja raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, który powinien być dostarczony przez inwestora danego projektu, a także zdobycie koniecznych uzgodnień i opinii prawnych.

Masz ochotę przeczytać kolejny tekst na ów obszerny temat? Zatem wejdź w łącze tu… i przenieś się do nowej strony, jaką dla Ciebie opracowaliśmy.

Jednocześnie, zgodnie z konwencją z Aarhus w tego typu postępowaniu musi być zagwarantowany udział społeczeństwa.

Naturalne składniki

Autor: Milena Janiczek
Źródło: http://www.flickr.com

Oceny oddziaływania na środowisko jest konieczna w sytuacji planowanych projektów, które z wielkim prawdopodobieństwem będą oddziaływać na środowisko. Może też być konieczna na drodze postępowania administracyjnego ochrona środowiska tego typu przedsięwzięć, jakie znajdują się na specjalnej liście „Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko”. Jednakże, nie istnieje w rzeczywistości lista przedsięwzięć, które mogą znacząco wpłynąć na obszar Natura 2000. W takim sprawach procedura rusza, kiedy istnieje podejrzenie, że konkretny projekt może na ten obszar mieć wpływ. Procedura taka także nie jest konieczna, jeżeli przedsięwzięcie ma wpływ na środowisko, ale jego realizacja jest zawarta w planach ochrony obszaru Natura 2000.

Ocena oddziaływania środowiska bierze też pod uwagę pośredni i bezpośredni wpływ konkretnego działania na środowisko, co zawiera się w obszarze warunków życia ludzi, dóbr materialnych, zabytków lub dostępności kopalin. Analizowane są także możliwości, żeby zminimalizować negatywny wpływ konkretnego projektu na środowisko, przy tym określany jest zasięg monitoringu.
Te wszystkie działania mają na celu ochronić ludzi i przyrodę przed zgubnymi skutkami wielkich, ingerujących w nasze życie, działań. Nikt przecież nie podważy zalet rozwoju, jest to ważne w każdej dziedzinie, jednocześnie musimy mieć na uwadze, że rozwój tak, ale nie za wszelką cenę.

Related posts

Latest posts

Kilka podstawowych informacji w odniesieniu do klimatyzatora

Klimatyzator to tego typu urządzenie, które przynosi nam ukojenie przede wszystkim w czasie niezwykle upalnych dni. Jego skuteczność funkcjonowania jest zależna od dużej ilości czynników.
Jeżeli wybieramy urządzenia typu split, które są połączeniem dwóch jednostek (wewnętrznej i zewnętrznej), to musimy zadbać o ich odpowiednie rozmieszczenie, zwłaszcza jednostki znajdującej się w środku pomieszczenia.

Nowe mieszkania na warszawskiej Pradze

Lubimy podejmować nowe wyzwania i wierzymy, że tuż za rogiem czeka na nas coś interesującego. Nie wyobrażamy sobie spędzenia reszty życia na prowincji, więc emigrujemy do większego miasta, z którym wiążemy swoją przyszłość. Miasta, które będzie w stanie dać nam możliwości, doprowadzić do realizacji naszych oczekiwań oraz pasji.

Jakim sposobem dobrze wyposażyć swoje M?

Elegancko wyposażone mieszkanie to cel wielu z nas. Nic w tym nadzwyczajnego, przecież w we właściwy sposób przemyślanej powierzchni nie tylko przyjemnie się spędza czas, lecz również doskonale wypoczywa. Funkcjonalne zagospodarowanie powierzchni pozwoli nam utrzymać w własnym domu właściwy porządek.

Kredyt na samochód czy motopożyczka bez Biura Informacji Kredytowej?

Prowadząc firmę mamy możliwość otrzymania dofinansowania pieniężnego zagwarantowanego posiadanym samochodem. Zabezpieczeniem takiej pożyczki jest zabranie częściowe pojazdu. Kredyt jest skierowany dla firm, które nie mogą udokumentować swoich przychodów. Kwota takiego zapożyczenia jest uzależniona od wartości posiadanego auta.