Czego uczy się młodzież na podstawach przedsiębiorczości w szkole? Czy tego typu zajęcia są potrzebne?

Ogólnie wiadomo, że nie każde dziecko otrzymuje od swoich rodziców wiedzę dotyczącą finansów osobistych i finansów przedsiębiorstw. Aby młodzież posiadała życiową wiedzę, wprowadzono do programu szkół średnich zajęcia przedsiębiorczości. Czy to coś dało?

pieniądze

Autor: superscheeli
Źródło: http://www.flickr.com
Czy wiedza licealistów jest teraz większa, dzięki czemu będą bardziej świadomymi konsumentami? Czy poznają funkcje pieniądza? Czy dzięki większej wiedzy z pełną świadomością wybiorą profil studiów, miejsce pracy lub czy zdecydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej i pracę na własny rachunek? Bardzo dużo osób uważa, że na samo pojęcie przedsiębiorczości składa się bardzo wiele czynników. Trudno także nauczyć się tych umiejętności z dnia na dzień, ponieważ chodzi tu w końcu o umiejętności miękkie, których zdobywanie nie zawsze idzie łatwo.

Sprawdź ten link – ta wyczerpująca treść pokaże całkiem nową porcję informacji na temat, który być może wydać Ci się godny zainteresowania!

Sporo osób uważa również, że bycie przedsiębiorczym to nie konkretne, wyuczone reakcje, natomiast głównie talent, życiowa zaradność i – kolokwialnie mówiąc – „obrotność”.

Ale z innej strony patrząc – przybliżenie nieznanych dotąd zagadnień części uczniów na pewno otworzy oczy na sprawę, o której mogli wcześniej nie mieć pojęcia. Program zakłada, że po zajęciach z tego przedmiotu, młodzież będzie bogatsza o wiedzę z zagadnień gospodarczych i ekonomicznych. Poznają najpierw lepiej swoją osobowość, swój charakter, podejście do życia, potem poznają tematy związane z codziennym życiem w państwie, jakie znają ze swojego doświadczenia, ale i te, z których mogą sobie dotąd całkowicie nie zdawać sprawy: funkcje pieniądza (), podatki, „bezpłatne” instytucje państwowe, działanie banków i innych instytucji finansowych. Na pewno znajdzie się również miejsce na pogadankę o gospodarowaniu domowym budżetem i o sprawdzonych sposobach oszczędzania pieniędzy.

Gotówka na opłaty

Autor: eFile.com
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejna partia materiału uświadamia, co trzeba zrobić, żeby stać się właścicielem przedsiębiorstwa i jak z głową prowadzić swój biznes, by był rentowny. Czym są faktury VAT, kto jest płatnikiem VAT-u, a które instytucje są z jego płacenia zwolnione. Kolejne zagadnienia powiązane są z różnymi formami zatrudnienia, typami umów i wyjaśniają takie zagadnienia, jak na przykład umowa o pracę, umowa zlecenie, kontrakt menadżerski, umowa franczyzowa itp. Wygląda na to, że same zajęcia wydają się być bardzo ciekawe i z pewnością poszerzą wiedzę na bardzo istotne tematy, jednak bardzo dużo zależy od sposobu, w jaki będą prowadzone i czy młodzież otrzymuje suche fakty i obszerną listę definicji do wkucia, jak: „faktury VAT”, „umowa franczyzowa”, „podatki”, czy może będzie zdobywać wiedzę w sposób atrakcyjny, zapamiętywać ją na długo, a potem będzie ją stosować w dorosłym życiu.

, ,

Related posts

Latest posts

Organizacja wesela – gdzie powinno się zaaranżować przyjęcie weselne?

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie. Młodzi, szykujący się na ten ważny dzień, mają wiele rzeczy do załatwienia. Pierwszym krokiem jest rzecz jasna odnalezienie sali weselnej. Zanim poczniemy wyszukiwać sali weselnej powinniśmy zrobić listę gości, oraz także spisać swoje oczekiwania w stosunku do sali i wesela.

By nie dopuszczać do pożarów – w jakie systemy opłaca się zainwestować?

Czasem można spotykać się z opiniami, że wszelkie szkolenia wiążące się z ochroną przeciwpożarową to strata czasu. Jednak na pewno osoby, jakie tak uważają, z pewnością zmienią zdanie, jeśli tylko znajdą się w obliczu zagrożenia przeciwpożarowego. Ochrona przeciwpożarowa w zakładzie pracy to niezwykle istotne zadanie.

Jak wyekwipować kuchnię, aby była funkcjonalna?

Rozpakowywanie toreb ze sprawunkami wymaga wysoko rozwiniętych logistycznych umiejętności, podobnie szukanie potrzebnych talerzy jak też artykułów, z jakich zamyślamy upichcić obiadek.
Odpowiednio przemyślany plan kuchni spowoduje, że bez problemu poradzimy sobie z wszelkimi zadaniami – jeśli nie zapomnimy o fundamentalnych zasadach ergonomii kuchennej.

Co robić żeby uporać się z dziurawymi drogami?

„Wyrastają” jak grzyby po deszczu. Wystarczy, iż na dworze zrobi się nieco cieplej, zaś śnieg stopnieje. Wówczas bez trudu można je dostrzec gołym okiem.
Dziury w jezdni są solą sporej części polskich kierowców.