Metale o podwyższonej trwałości

Piszę o tym, z jakiego rodzaju stali tworzy się w dzisiejszych czasach urządzenia (na przykład podobne do tych: do trudnych zastosowań przemysłowych.

Założę się, że każdy z nas oglądał z pasją program ekstremalne maszyny na discovery Channel. Jeżeli jednak nie pamiętacie tej, co jak co leciwej już serii, pozwolę sobie na krótkie streszczenie.
Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow
Napisał: bgeissl
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
W programie pokazywano ówcześnie największe, niezwykle trwałe i najciekawsze urządzenia i konstrukcje na świecie - od wielkich mostów będących perełkami architektury i inżynierii, po ogromne buldożery czy dźwigi przeznaczone do pracy w ekstremalnych warunkach, przykładowo w kopalniach. Omawiano także ich budowę, projekty i materiały, z jakich zostały wykonane.
Perforacje EVH 8x32 50x50 firmy MEVACO
Napisał: MEVACO
Zainspirowane przez: MEVACO
Ostatnio wpadła do mnie myśl, żeby pomyśleć więcej nad materiałami używanymi do konstrukcji tego typu sprzętów.

Poznaj ten artykuł (http://www.malesapd.pl/?url=wdrozenia), gdyż on zapewne też Cię bardzo zafrapuje. Przedstawia on zbliżoną tematykę, więc nie zwlekaj i kliknij ten link!

Bo przecież stal z której produkuje się taką ogromna ciężarówkę która waży niemalże 500 ton musi być ogromnie wytrzymała! Poszukałem informacji w internecie i natknąłem się na hardox<, czyli bardzo wytrzymałą stal, z której tego typu ciężarówki i sprzęty są produkowane. Ta niezwykle wytrzymała blacha trudnościeralna jest prawie dwadzieścia razy bardziej wytrzymała na wszystkie zniszczenia wynikające z obciążeń i naprężeń. Można ją stosować w najtrudniejszych warunkach.

cięcie blachy
Napisał: Bosch
Zainspirowane przez: www.bosch-media.pl
Pomyślałem sobie więc – nieźle, ale pewnie waży to około 20 razy więcej niż klasyczny budulec wykorzystywany do budowy takich sprzętów. Jednakże, okazało się, że się myliłem - blachy trudnościeralne mimo swojej ponadprzeciętnej trwałości są praktycznie tej samej grubości, co jej klasyczny odpowiednik. Ten czynnik pomaga konstruować maszyny i specjalistyczne elementy o podwyższonej trwałości bez konieczności opracowywania nowych planów budowy, przystosowanych do większej wagi materiału.

Otwórz serwis (https://kjf-poland.com/kategorie/dzwigniowe-2/). Na stronie znajdziesz pożyteczne fakty na to zagadnienie, omówione w naszymtekście.

Stad też bierze się tak duża popularność tego typu stali.


Będąc na fali przeszukiwania internetu moją uwagę zwróciło to, że tylko jedna jedyna huta na świecie wytwarza tą stal hardox, a jest to Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkunastu lat maja opatentowany system produkcji tej stali, a jej formułę trzymają w tajemnicy.


Pozostałe artykuły

Co produkujemy z wytrzymałej stali

Blacha na rąbek stojący
Napisał: Blachy Pruszyński
Zainspirowane przez: Blachy Pruszyński
Czyli o tym, z jakiego rodzaju blachy robi się dziś maszyny do najbardziej ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że niejeden z nas śledził z zamiłowaniem program ekstremalne maszyny na discovery Channel. Jeśli jednak nie śledziliście tej, bądź co bądź leciwej już serii, pozwolę sobie na szybkie streszczenie.
Napisał: Arek
2020/01/21, 13:20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.